Editia 8169 - 24 apr 03:45

Grupa F - Slovacia elimină campioana mondială!

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 25 iunie 2010

Slovacia- Italia 3-2 (1-0) O primă repriză mizerabilă în dreptul campioanei mondiale. Poate tocmai de aceea, singura jumătate de ocazie am notat-o prin minutul 42 atunci când slovacul Skrtel a respins o centrare razant cu transversala propriei porți

Slovacia- Italia 3-2 (1-0) O primă repriză mizerabilă în dreptul campioanei mondiale. Poate tocmai de aceea, singura jumătate de ocazie am notat-o prin minutul 42 atunci când slovacul Skrtel a respins o centrare razant cu transversala propriei porți. Cea mai mare, cea a lui Daniell de Rossi, socotit cel mai bun fotbalist italian în 2009. Atunci el a vrut să-i paseze lui Montolivo dar balonul a ajuns la un fotbalist slovac și de acolo la Vittek care a șutat la colțul lung învingându-l pe Marchetti, 1-0 în min.25.Nici după gol lucrurile nu au stat altfel și repriza s-a încheiat cu Italia eliminată. Dar mai era o repriză. La pauza de la Johanesburg suporterii „macaronarilor” freamătă. Acest lucru nu s-a mai întâmplat din 1974.Incredibil, Skrtel scoate de pe sau, după linia porții, arbitrul face semn ca jocul să continue (69). A fost cea mai mare ocazie italiană.S-a terminat, Vittek realizează „dubla” în min.74, 2-0 și trimite Italia acasă. Di Natale reaprinde speranțele când trimite în poarta goală, 2-1 (81). Kopunek pune sare pe rană, 3-1 (min.90), dar meciul nu e gata, Quagliarella realizează o bijuterie de gol, 3-2 (90+2), dar degeaba, totul e terminat! Paraguay- Noua Zeelandă 0-0 Început de meci prudent, Paraguayului ajungându-i și o remiză pentru a continua competiția. Surprinzătoarea echipă a Noii Zeelande nu se împacă cu statutul de eliminată și vrea mai mult. Pentru asta, ea e prezentă deseori în preajma careului lui Villar, dar nici Smeltz nici Killen nu reușesc să marcheze. De partea cealaltă, cu precădere din partea a doua a primei reprize Paraguayul deține controlul jocului, Caniza, Nelson și Cardozo fiind pericole permanente pentru Paston și buturile sale. La odihnă se intră cu scor alb și Paraguay pe primul loc.Și în repriza secundă sud americanii au deținut supremația pe teren, dar au preferat să nu riște, o remiză îi menținea pe primul loc și le oferea un loc în „optimi”. Ceea ce s-a și întâmplat. Sfârșit trist pentru neo- zelandezi în meciul de la Polokwane. Trei meciuri, trei egaluri, adică eliminarea de la mondiale fără înfrângere.