Curs BNR
1 EUR = 4.9764 RON
1 USD = 4.8032 RON
1 GBP = 5.9630 RON
1 XAU = 441.8557 RON
1 AED = 1.3077 RON
1 AUD = 3.0085 RON
1 BGN = 2.5444 RON
1 BRL = 0.8275 RON
1 CAD = 3.3457 RON
1 CHF = 5.3062 RON
1 CNY = 0.6588 RON
1 CZK = 0.1981 RON
1 DKK = 0.6671 RON
1 EGP = 0.0955 RON
1 HUF = 1.2250 RON
1 INR = 0.0548 RON
1 JPY = 3.1479 RON
1 KRW = 0.3312 RON
1 MDL = 0.2564 RON
1 MXN = 0.2330 RON
1 NOK = 0.4270 RON
1 NZD = 2.7182 RON
1 PLN = 1.1834 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0495 RON
1 SEK = 0.4392 RON
1 TRY = 0.1338 RON
1 UAH = 0.1158 RON
1 XDR = 6.2669 RON
1 ZAR = 0.2582 RON
Publicat la 13 februarie 2018
Specialiştii cred că vom avea sezon gripal până la începutul lui aprilie
Un medic, trei asistenţi şi trei dispeceri angajaţi ai Serviciului Judeţean de Ambulanţă (SAJ) Braşov sunt bolnavi, motiv pentru care conducerea instituţiei a dispus măsuri menite să acopere lipsa lor. Nu se mai dau concedii legale, iar cei care vin la muncă trebuie să facă ore suplimentare.
Zilnic, pe teren sunt două ambulanţe de tip C - ambulanţe dotate cu medic şi alte patru Ambulanţe tip B, doar cu asistent. Lipsa unui angajat dă peste cap întreg graficul. „Îi chemăm pe oameni din timpul liber, îi chemăm la ore suplimentare ca să nu reducem numărul de echipaje, care şi aşa este foarte mic”, ne explică dr. Magdalena Piroska (foto), director medical Ambulanţa Braşov.
Asta în timp ce, pe lângă apelurile obişnuite, la Ambulanţă se primesc şi alte apeluri specifice sezonului rece. „Noi ce ducem la spital, ducem cu sindrom febril, într-adevăr, număr a crescut în perioada asta, noi îi ducem la Spitalul Judeţean şi acolo se face triajul, dacă este considerat suspect de gripă este trimis la Spitalul de Boli Infecţioase”, mai spune directorul medical.
35 de persoane internate cu gripă la Infecţioase
Pe de altă parte, luni dimineaţă, la Spitalul de Boli Infecţioase erau internate 35 de persoane bolnave de gripă, dintre care 20 adulţi, iar 15 copii. La Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă, la sfârşitul săptămânii trecute, erau trei pacienţi internaţi.
MS cere DSP lista cu stocul de medicamente
Pentru prevenirea îmbolnăvirilor de gripă, Ministerul Sănătăţii (MS) a solicitat direcţiilor de sănătate publică (DSP) să se asigure că unităţile sanitare din subordine instituie toate măsurile necesare pentru protecţia personalului şi a pacienţilor. Astfel, managerii de spitale au obligaţia să se asigure că sunt respectate cu stricteţe măsurile igienico-sanitare în unităţile sanitare şi că personalul medical are la dispoziţie şi poartă echipamentul de protecţie. De asemenea, Ministerul Sănătăţii a solicitat DSP să prezinte în cel mai scurt timp o situaţie a stocurilor de medicamente antivirale specifice pentru gripă existente în spitale şi, după caz, să solicite suplimentarea stocurilor, astfel încât să fie disponibile medicamentele necesare pentru tratamentul pacienţilor internaţi. „În acest moment există stocuri de anitivirale specifice pentru gripă la producători, care să permită şi farmaciilor cu circuit deschis aprovizionarea cu aceste medicamente pentru populaţie”, spun reprezentanţii MS.
Triaj în grădiniţe şi şcoli
Pentru că de luni au început şi cursurile celui de-al doilea semestru, MS cere ca în fiecare dimineaţă, în grădiniţe şi şcoli, cadrele medicală să facă triajul pentru a preveni răspândirea virusului gripal, iar dacă în timpul orei, profesorii observă schimbări în starea de sănătate a copiilor, să anunţe cadrele medicale.
Recomandare pentru cei cu semne de boală: Staţi acasă, ca să nu îmbolnăviţi pe alţii
Totodată, adulţii care prezintă semne de boală, sunt sfătuiţi să meargă la medic, pentru a avea un diagnostic corect şi un tratament corespunzător. De asemenea, li se recomandă să stea acasă, pentru a nu-i îmbolnăvi pe ceilalţi.
„Dat fiind că sezonul de gripă se estimează că va dura până la finalul lunii martie şi chiar începutul lunii aprilie, specialiştii recomandă vaccinarea ca fiind cea mai eficientă metodă de prevenire a îmbolnăvirii cu virusurile gripale”, au mai precizat reprezentanţii MS.
De ajutor în prevenirea îmbolnăvirii prin afecţiuni respiratorii, în special gripă, sunt şi măsurile de igienă personală (spălarea cu apă şi săpun a mâinilor, folosirea batistelor pentru strănut sau tuse, respectarea unui regim de viaţă sănătos – alimentaţie bazată pe legume şi fructe, odihnă şi mişcare).
Cu toate că suntem în plin sezon gripal, numărul persoanelor bolnave a crescut considerabil şi au fost înregistrate şi 22 de decese, specialiştii din MS spun că nu este vorba încă de o epidemie. Aceasta se instituie dacă există o creştere cu 20% a cazurilor faţă de prognoza aşteptată, potrivit specialiştilor MS.
nu este nici un comentariu
La începutul lunii ianuarie 2024, era în fruntea transportatorilor şi fermierilor care blocaseră intrarea în Capitală, protestând faţă de Cabinetul Ciolacu şi alianţa PSD-PNL.[...]
2025-02-06 citeste mai multTensiuni în plenul Camerei Deputaţilor miercuri, 5 februarie, când Anamaria Gavrilă, preşedinte POT, a trecut la ameninţări la adresa parlamentarilor prezenţi. „Eu vă dau un[...]
2025-02-06 citeste mai multEi vor participa la prima şedinţă din acest an a Asociaţiei Aeroporturilor din România
2025-02-06 citeste mai multTrei treceri de pietoni din carterul braşovean Tractorul ar urma să fie iluminate suplimentar, astfel încât şoferii să vadă de la mare distanţă „zebrele” şi pietonii.[...]
2025-02-06 citeste mai multStructura de rezistenţă este aproape gata. Acum se lucrează instalaţii
2025-02-06 citeste mai mult
Adaugă un comentariu