1 XDR = 6.1447 RON

Editia 8166 - 19 apr 14:06

Grecia a fost trimisă acasă

Publicat la 24 iunie 2010

Grecia - Argentina 0-2 (0-0) Au înscris: Demichelis (78), Palermo (87). Stadionul: Peter Mokaba din Palokwane. Spectatori: 45.000. Grecia: Alexandros Tzorvas - Avaam Papadopoulos, Maras Vagelis, Sotiris Kyrgiakos - Loukas Vyntra, Sokratis Papastathopoulos, Alexandros Tziolis, Vasilis Torosidis (56 Xhris- tos Patsatzoglu) - Kostas Katsouranis, Diumitras Salpigidis, Giorgos Karagounis (46 Nikos Spiropoulos)

Grecia - Argentina 0-2 (0-0) Au înscris: Demichelis (78), Palermo (87). Stadionul: Peter Mokaba din Palokwane. Spectatori: 45.000. Grecia: Alexandros Tzorvas - Avaam Papadopoulos, Maras Vagelis, Sotiris Kyrgiakos - Loukas Vyntra, Sokratis Papastathopoulos, Alexandros Tziolis, Vasilis Torosidis (56 Xhris- tos Patsatzoglu) - Kostas Katsouranis, Diumitras Salpigidis, Giorgos Karagounis (46 Nikos Spiropoulos). Antrenor: Otto Rehhagel. Argentina: Sergio Romero - Nikolas Otamendi, Martin Demichelis, Nicolas Burdisso, Clemente Rodriguez - Maxi Rodriguez (64 Angel Di Maria), Mario Bolatti, Juan Veron - Lionel Messi - Sergio Aguero (77 Janvier Pastore), Diego Milito (80 Martin Palermo). Antrenor: Diego Maradona. Arbitru: Rashvan Irmatov (Uzbekistan). Cartonaș galben: Katsouranis (31) / Bolatti (76). Deși Diego Maradona a trimis în teren o formație din care au lipsit 6 jucători titulari, păstrându-i pentru meciurile din optimile de finală, meciul a fost la discreția lor. Nu au fost convocați pentru acest meci, printre alții, Heinze, Mascherano, Higuain, Tevez. Sud-americanii au dominat net partida, în primele 45 de minute de joc aveau o posesie de 75 % și cu toate acestea nu reușiseră să înscrie. Grecii s-au retras cu toată echipa în propriul careu în speranța unui meci egal care i-ar fi putut propulsa în optimi. O evoluție bună a avut-o portarul grec Tzovas care în minutul 19 a scos în două rânduri șuturile lui Aguero și Veron, pentru că situația să se repete în minutul 45+1 când scoate magistral șutul lui Maxi Rodriguez. În min. 78 Demichelis șutează sub transversală din 7 metri un balon venit din corner și înscrie pentru 0-1. Messi, uns căpitan de echipă la acest meci, șutează în stâlpul din dreapta în min. 85 pentru ca peste două minute Palermo, recent introdus în teren să înscrie la colț lung un balon respins de Tzorvas la șutul puternic al lui Messi. Și cu aceasta, Grecia își încheie al doilea mandat la un turneu final după numai meciurile din grupe. Argentinienii, fără punct pierdut, își continuă drumul spre zonele înalte ale ierarhiei mondiale. Remiză pentru calificarea coreenilor Nigeria - Coreea de Sud 2-2 (1-1) Au înscris: Uche (12), Alyegbeni (71) / Jung Soo (39), Phark Chu Young (49). Stadionul: Moses Mabhida din Durban. Spectatori:40.000 Nigeria: Vincente Enyeama - Chidi Odiah, Joseph Yobo, Danny Shittu, Robiu Afalabi - Yussuf Ayila, Dickson Etuhu - Chinedu Obasi, Nwamankwo Kanu (57 Martins Obafemi), Uche Kalu - Yakubu Alyegbeni (71 Victor Obinna). Antrenor: Lars Lagerbach. Coreea de Suyd: Sung-Pyong Jung - Yong-Hyung Cho, Ji-Sung Park, Jung Pyo Lee, Chu-Young Phark - Young-Pyo Lee, Jung-Soo Lee, Sung-Yeng Ki (87 Jag Sung), Chung-Yong Lee - Ki-Hun Yeam (64 Kim Nam II), Du-Ri cha. Antrenor: Huch Jung-Moo. Arbitru: Alegario Benquerenca (Portugalia). Cartonașe galbene: Enyema (32), Obasi (38), Ayilla (43) / Nam (69). O partidă dinamică, cu momente spectaculoase, în care coreenii aveau nevoie de un punct pentru a merge în optimile de finală. Ei au început mai bine, dar cei care reușesc deschiderea scorului sunt africanii care în min. 12 înscriu prin Uche Kalu cu un șut sec după o acțiune rapidă de atac purtată pe dreapta de Odieh. Tot nigerienii au marea șansă de a se desprinde, dar șutul trimis de același Kalu din min. 37 a nimerit bara. Dacă nigerienii nu s-au desprins a fost rândul asiaticilor ca peste alte două minute să egaleze dintr-o lovitură liberă prin Jung Soo. La numai patru minute de la reluare, Phark Chu execută direct o lovitură liberă pe lângă zid direct în plasă, preluând conducerea. Se joacă pe contre în continuare și în min. 71 Yakubu reușește să păcălească apărarea coreeană și să egaleze. Cu această remiză, formația coreeană ocupă locul secund și s-a calificat în optimile de finală. După încheierea meciurilor din primele două grupe se cunosc deja primele meciuri ale optimilor de finală. Clasament grupa A 1. Uruguay 3 2 1 0 4-0 7 2. Mexic 3 1 1 1 3-2 4 3. Africa S. 3 1 1 1 3-5 4 4. Franța 3 0 1 2 1-4 1 Clasament grupa B 1. Argentina 3 3 0 0 7-1 9 2. Coreea S. 3 1 1 1 5-6 4 3. Grecia 3 1 0 2 2-5 3 4. Nigeria 3 0 1 2 3-5 1 Primele meciuri din optimile de finală: sâmbăta 26 iunie: Uruguay - Coreea de Sud (TVR 1- 17:00); duminică 27 iunie: Argentina - Mexic (TVR 1-21:30).