Editia 8204 - 19 iun 16:43

„Grande” Olăroiu, românul care a luat titlul cu Jiangsu Suning în China!

Autor:

Publicat la 13 noiembrie 2020

Jiangsu Suning, formaţia antrenată de Cosmin Olăroiu (foto), a obţinut titlul în China, după ce a câştigat finala contra campioanei en-titre Guangzhou Evergrande, antrenată de Fabio Cannavaro, scor 2-1 (2-1, la general). După 0-0 în tur, cele două formaţii s-au întâlnit din nou la Suzhou. Formaţia lui Olăroiu a dat lovitura în prelungirile primei reprize, când He Chao, jucătorul lui Guanzhou, a fost eliminat, iar Eder a marcat din lovitura liberă rezultată, de la 17 metri. Jiangsu a ieşit excelent de la vestiare, iar brazilianul Alex Teixeira a majorat avantajul în minutul 48, cu un şut excelent din marginea careului. Trupa lui Cannavaro a redus din diferenţă în minutul 61, prin Wei Shibizao, însă nu a mai putut face nimic pentru a întoarce soarta finalei, iar Jiangu Suning a câştigat pentru prima dată titlul de campioană în Superliga chineză. Guangzhou Evergrande, formaţie la care este legitimat şi Paulinho, fostul mijlocaş de la Barcelona sau Tottenham, încheie pe locul secund acest sezon, după ce a câştigat 8 dintre precedentele 9 ediţii de campionat.