Editia 8170 - 25 apr 03:54

GIMNASTICĂ RITMICĂ: Micuțele gimnaste brașovene revin în competiții

Autor: Dan VINTILÃ, Buna Ziua Braºov

Publicat la 08 noiembrie 2012

Cunoscuta secție de gimnastică ritmică a Clubului Sportiv Universitar Brașov, a participat recent la Campionatele Naționale și datorită unei evolutii bune s-au calificat pentru participarea în Cupa României

Cunoscuta secție de gimnastică ritmică a Clubului Sportiv Universitar Brașov, a participat recent la Campionatele Naționale și datorită unei evolutii bune s-au calificat pentru participarea în Cupa României. La naționalele din urmă cu 10 zile, Rebeca Anton a ocupat locul 2, iar Miruna Urdea locul 5. În urmă cu câteva zile în Polivalenta din Capitală au avut loc întrecerile Cupei României. Sportiva de 8 ani, Rebeca Anton, un mare talent în domeniu, a câștigat concursul „Mica gimnastă”, acolo unde Miruna Urdea s-a clasat pe locul 6. Micuțele brașovene au avut un adversar puternic în CS Anghel Saligny din Iași, care prin Laura Aniței și Iustina Coșarcă s-au clasat pe locurile 2 și 3 la individual, dar au câștigat concursul de „Ansambluri”. La acest concurs, brașovencele de la CSU s-au clasat pe locul secund cu echipa formată din Rebeca Anton, Miruna Urdea, Mara David, Ana Maria Todică și Mădălina Marincaș. Echipa este pregătită de fosta gimnastă a clubului, Alina State. La finalul concursului Cupei României, clubul brașovean a primit „Diploma de excelență” pentru promovarea gimnasticei ritmice în rândul copiilor și junioarelor. La sfârșitul acestei luni la Lyvov în Ucraina se va desfășura un concurs internațional la care vor participa și brașovencele Rebeca Anton și puțin mai vârstnica Daria Balmuj. Între 14și 22 decembrie la Kiev se va organiza un curs internațional al arbitrilor la care va lua parte și Simona Cioriceanu- Banciu și dacă va obține atestarea, atunci va avea dreptul de a arbitra în marile concursuri europene, mondiale și chiar olimpice.