Editia 8166 - 19 apr 06:07

Germania - record european, Ţara Galilor - marea surpriză

Autor:

Publicat la 04 iulie 2016

S-au încheiat şi sferturile de finală ale EURO 2016, în turul următor al competiţiei ajungând Portugalia, Ţara Galilor şi Germania, iar ultima calificată s-a stabilit aseară, după închiderea ediţiei, în meciul Franţa – Islanda.
Primul „sfert” le-a avut ca protagoniste pe Portugalia şi Polonia, care au terminat la egalitate (1-1) după 120 de minute şi au avut nevoie de lovituri de departajare, în urma cărora s-au impus lusitanii. Apoi, Ţara Galilor a reuşit o calificare istorică în semifinalele Campionatului European, după ce s-a impus în faţa Belgiei, scor 3-1. Nainggolan (13’) a deschis scorul partidei de pe Stade Pierre-Mauroy din Lille, iar galezii au egalat în minutul 31 prin Ashley Williams.
În repriza secundă, Ţara Galilor a trecut în avantaj după golul lui Robson-Kanu, iar Sam Vokes (86’) i-a lăsat fără speranţe pe belgieni cu câteva minute înainte de finalul meciului. Pentru un loc în marea finală de la Euro 2016, Ţara Galilor se va duela cu reprezentativa Portugaliei, pe 6 iulie, de la ora 22.00. Campioană mondială în urmă cu 2 ani, Germania este acum aproape şi de câştigarea titlului european, după calificarea în semifinale în Franţa.
La Bordeaux, oamenii lui Low au trecut de revelaţia Italia, după loviturile de departajare, scor 6-5, după 90 de minute scorul fiind 1-1, goluri Ozil şi Bonucci (penalty). Naţionala Germaniei a scris astfel o nouă pagină de istorie după calificarea dramatică în semifinalele Euro 2016. Mannschaftul a stabilit un nou record european după victoria contra Italiei, venită după loviturile de departajare. A devenit prima naţională din Europa care obţine şase calificări consecutive în semifinalele unui turneu final, fie că este vorba de un Campionat Mondial sau de unul European. Seria pozitivă a „panzerelor” a început la Cupa Mondială organizată chiar de Germania, în 2006, când naţionala lui Jurgen Klinsmann a fost eliminată în semifinale de Italia, după două goluri primite în finalul prelungirilor, în minutele 119 şi 120.