Arbitru: Nicola Rizzoli (Italia)
A marcat: Mario Gotze (min. 113)
Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Howedes - Kramer (31 Schurle) Schweinsteiger - Th.Muller, Kroos, Ozil (120 Mertesacher) - Miroslav Klose (88 Gotze). Antrenor: Joachim Low.
Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Biglia, Mascherano, Perez  (86 Gago) - Lionel Messi, Higuain (78 Palacio), Lavezzi (46 Aguero). Antrenor:  Alejandro Sabellia.

Au trecut 24 de ani de la ultimul titlu cucerit de Germania. Se întâmpla la Roma, la turneul din 1990, unde „Mannschaftul” german  a învins în finală aceeiaşi echipă argentiniană, prin golul lui Brehme din penalty, din min. 85. De data aceasta scorul din disputa aceloraşi echipe a fost tot 1-0, dar după prelungiri. Victoria europenilor pe pământ american este în premieră, pentru că până acum nicio echipă de pe „bătrânul continent” nu a mai reuşit această performanţă.  În templul fotbalului, nu a învins mult medaliata formaţie „Carioca”, aceasta fiind înlocuită cu cea a „pumelor”. Revenind la meciul de pe Maracana, europenii au cules al treilea trofeu consecutiv, după Italia din 2006 şi Spania de acum patru ani. Europenii au ajuns la 11 trofee câştigate în cele 20 de ediţii faţă de 9 ale americanilor. Nemţii au avut o posesie superioară încă din startul partidei, căutând breşele din defensiva „pumelor”, dar prima ocazie  o are Higuain care în min. 21 scapă spre poarta lui Neuer, dar nu reuşeşte  decât un şut dezampgitor pe lângă poartă. Messi aleargă ca un sprinter, dar este blocat la intrarea în careu. Higuain înscrie în min. 31, dar dintr-un offside. În minutul următor, Kramer se accidentează într-un clinci cu Garay, mai rămâne în teren pentru puţin timp, dar este înlocuit, fiind condus pe braţe în afara terenului. În min. 38, Schurle iroseşte o ocazie de a deschide scorul, pentru ca pe final de primă repriză, Howedes, cu poarta goală ţinteste bara. La reluare, Messi scapă pe contraatac, dar şutul lui trece pe lângă laterală.
Se joacă pe contre, dar sud-americanii nu reuşesc să pericliteze poarta apărată de Neuer, aceştia neavând vreun şut pe spaţiul porti, situaţie în care nu pot avea pretenţii la mai mult decât la o înfrângere la limită, aşa cum de altfel s-a şi produs.
La numai 8 minute din prelungiri, Palacio  ratează o oportunitate  imensă de a înscrie, după ce scapă singur spre poarta lui Neuer, dar ratează lobul peste goalkeeper. Şi cum ratările se răzbună, Gotze preia în careu în min. 113 şi din 5 m. înscrie golul izbăvitor, cel care aduce a patra Cupă Mondială Germaniei, egalând performanţa Italiei şi fiind la un singur trofeu de Brazilia. Cu acest trofeu, europenii au la activ 11 Cupe Mondiale faţă de 9 ale sud-americanilor.