Editia 8171 - 26 apr 05:08

Galacticele sunt favorite

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 23 ianuarie 2010

BC Galactica Olimpia Brașov - Universitatea Cluj Pauza baschetului feminin s-a încheiat. Înaintea reluării campionatului, pe cele două grupe valorice, A 1 și A 2, federația de specialitate a programat prima fază a Cupei României, la care participă cele 15 echipe din primul eșalon

BC Galactica Olimpia Brașov - Universitatea Cluj Pauza baschetului feminin s-a încheiat. Înaintea reluării campionatului, pe cele două grupe valorice, A 1 și A 2, federația de specialitate a programat prima fază a Cupei României, la care participă cele 15 echipe din primul eșalon. În această primă fază au fost programate numai 14 echipe, formația campioană, Municipal Târgoviște fiind exceptată. Formația de sub Tâmpa, Galactica-Olimpia, va susține partidele în compania Universității Cluj. Primul meci are loc în această dimineață de la orele 11:00 în Sala Forex, iar revanșa peste o săptămână în Sala Horea Demian de pe Someș. Cum campionatul pe cele două grupe valorice va începe pe 6 februarie, în prima etapă adversarul brașovencelor este tot formația din Cluj cea ce a făcut ca echipa de la poalele Tâmpei să solicite adversarilor ca partida să se dispute la două zile după meciul de cupă. S-a solicitat acest lucru în vederea economisirii unui drum destul de obositor dar și a unei economii financiare. Marian Teleleu, președintele clubului brașovean a relatat că obiectivul echipei este de a accede în faza următoare a cupei. În perioada din inter-sezon, la formația brașoveană nu s-au făcut noi achiziții astfel că se va evolua cu aceiași echipă din turul campionatului: Simona Haas, Alexandra Plumb, Cristina Ciobanu, Raluca Ungureanu, Hanna Demeter, Ozana Măr-ginean, Andreea Sinka, Simina Avram, Reka Do-mokoș. Antrenor: Magda Jerebie. Meciul va fi arbitrat de Sefer Bedir (care a făcut parte și din brigada care a condus meciul lui CSU Cuadripol acum o săptămână) și Gabriela Istvan (Calafat-Ti-mișoara).