Editia 8171 - 26 apr 07:15

HANDBAL MASCULIN - C.M.QATAR

Franţa s-a încoronat regina mapamondului!

Publicat la 03 februarie 2015

La Doha, în Qatar, a luat sfârşit ediţia 24-a a campionatului mondial masculin de handbal cu victoria favoritei, Franţa. Titlul a revenit pentru a cincea oară formaţiei „cocoşului galic”, record în materie. Dacă până la această ediţie Franţa împărţea primul loc la  titluri cu Suedia şi România, de acum ea a trecut pe primul loc. În finală, cocoşii au avut un adversar surpriză în formaţia din Qatar, care are în componenţă jumătate din echipă din jucători naturalizaţi. Finala mică a fost câştigată de un outsider, formaţia Poloniei care a câştigat bronzul în compania campioanei ediţiei precedente, Spania.

Locul patru pentru fosta campioană
Polonia  -  Spania   29-28 (24-24;13-13)

Dubla campioană mondială, Spania, spera ca de data aceasta să se mulţumească cu medaliile de bronz. Nu a fost aşa pentru că după un meci pe care l-a început în avantaj , cu 5-1 (min. 9),7-3 (min. 15) a permis polonezilor să revină şi să fie aproape  atât la finalul primei reprize pe care a terminat-o egal la 13-13, cât şi la final, meci încheiat tot la egalitate 24-24. S-au consumat cele două reprize de prelungire, iar în ultima fracţiune a meciului, polonezii au înscris golul care le-a adus bonzul mondial.

Franţa e la al cincilea titlul din istorie
Franţa - Qatar 25-22 (14-11)
Franţa: Thiery Omeyer-Nicola Karabatic  5 goluri, Daniel Narcisse 4, Valentin Porte 4, Xavier Barachet 3, Alix Niokas 3, Michael Gouigou 3, Cedric Sarhaindo 1, Kentin Mahe 1, Jerome Fernandez 1, Jolie Guillaume. Antrenor, Claude Onesta.
„Cocoşii” au obţinut victoria la ediţia 24 a mondialului, după o partidă de luptă în faţa unui adversar, în premieră în ultimul act, care a crezut în şansa lui. Francezii au cules al cincilea titlu după o partidă pe care au condus-o din start şi până la final  demonstrând că este cea mai bună şi galonată formaţie de pe mapamond. Cu acest titlu, „cocoşii” au adunat  toate cele trei coroane, de la mondiale, de la europenele din anul trecut şi cel Olimpic de la Londra, ce nu a mai făcut nici o altă reprezentativă.
Cu Nicola Karabatic, care a dominat semicercul şi care a adunat şaptele alături de el şi cu un paravan făcut de Thiery Omeyer, nu avea cum să piardă titlul. Cum peste doi ani întrecerile mondialelor se vor desfăşura în Franţa nu este exclus ca numărul titlurilor să mai crească.