Editia 8171 - 26 apr 05:14

FOTBAL- SUPERCUPA ROMÂNIEI: Dinamo deschide sezonul cu un trofeu

Publicat la 16 iulie 2012

CFR 1907 Cluj- Dinamo București 6-4 National Arena. Timp canicular. Spectatori: 10.000. Au înscris: Diogo Valente (36),Pantelis Kapetanos (102) / George Þucudean ( 82 și 101)

FOTBAL- SUPERCUPA ROMÂNIEI: Dinamo deschide sezonul cu un trofeu CFR 1907 Cluj- Dinamo București 6-4 National Arena. Timp canicular. Spectatori: 10.000. Au înscris: Diogo Valente (36),Pantelis Kapetanos (102) / George Þucudean ( 82 și 101). Din lovituri de departajare au înscris: Kapetanos, Mureșan/ Alexe, Matei, Munteanu, Grigore. Au ratat: Sougou și Hora / Þucudean. CFR Cluj: Stăncioiu- Ivo Pinto, Cadu, Maftei, Camora-Deac, Mureșan, Vass (59 Bakary Sare), Diogo Valente (70 Hora)-Sougou, Ronny (78 Kapetanos). Antrenor: Ioan Andone. Dinamo: Bălgrădean-Nica, Grigore, Luchin,Pulhac- Cătălin Munteanu-Rus (61 Matei), Boubacar, Issa Ba (82 Alex Curtean), Alexe- Niculaie (46 Þucudean). Antrenor: Dario Bonetti. Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad). Asistenți: Cristi Nica (Ploiești), A.Oniță Constanța). Cartonașe galbene: Deac (12),Sougou ( 30),Cadu (51 și 65), Camora (77)/Boubacar (95), Grigore (107), Munteanu (110). Cartonaș roșu: Ricardo Cadu (65), pentru cumul de avertismente. A 14-a ediție a Supercupei la fotbal a avut de toate. O căldură caniculară care a fost un obstacol pentru jucătorii ambelor echipe. O partidă cu schimbări spectaculoase de situații. Campioana a deschis scorul, dinamoviștii au revenit, au egalat și au preluat conducerea, iar la loteria penaltiurilor Sougou și Hora au clacat. Greșeli de arbitraj prin neeliminarea lui Deac la intrarea dură la Cătălin Munteanu din min, 12 precum și neacordarea unui penalti în min. 33 la hențul lui Ivo Pinto. Evoluția peste așteptări a unor jucători, Þucudean, Nica, Boubacar sau Deac, Diogo Valente. Sezonul începe în forță, sezon ce se anunță ca și cel anterior, incendiar. Dinamoviștii au avut o evoluție peste nivelul meciurilor din pregătiri. Încep mai bine și în min. 10 Boubacar îl deschide pe Marius Niculaie în careu care însă preia greșit balonul care trece pe lângă poartă. După 7 minute Stăncioiu scapă balonul care ajunge la Isa Ba care din 6 m trimite pe lângă laterală.Valente are o acțiune personală în min. 29 dar sutul lui din 25 m, trece peste transversală .În min. 34 Ovidiu Hațegan lasă jocul să curgă la acțiunea lui Alexe care centrează, balonul este deviat de brațul lui Ivo Pinto. Golul clujenilor vine în min. 36 când Valente reia din 20 m. la firul ierbii și Bălgrădean nu are nici o reacție. Clujenii intră astfel în avantaj la pauză, dar cei care preiau inițiativa la reluare sunt dinamovistii și în min. 49 Issa Ba din 3 m, din întoarcere pune balonul în bratele lui Stăncioiu iar în min. 50 Ronny este blocat în 8 m. Dinamoviștii puteau egala în min. 50 dar șutul lui Luchin din 3 m. plesnește transversala. Câinii forțează și în min. 62 Nica trimite o pasă înaltă la Þucudean care din 10 m îl învinge pe Stăncioiu. Două minute mai târziu Cadu îl faultează pe Marius Alexe și primeste al doilea galben fiind eliminat. În prelungirile partidei,jocul se îndârjeste, se joacă pe contre. În min. 92 Matei și Sougou trec pe lângă șansa de a înscrie pentru ca în in 101 surprinzătorul Þucudean scapă spre poarta clujeană după ce a primit o pasă excelentă de la Curtean și din 10 m înscrie. Nu trece decât un singur minut și noul introdus Kapetanos pune capul la pasa lui Sougou, egalează și duce meciul la executarea loviturilor de departajare. Dinamoviștii reușesc să transforme patru din cele cinci lovituri prin Alexe, Matei, Munteanu și Grigore, ratând prin Þucudean pentru ca formația de pe Someș nu a fost inspirată prin șuturile lui Sougou și Hora care au ratat șansa de a-și trece în cont cel de-al nouălea trofeu.