Editia 8166 - 19 apr 20:13

FOTBAL PREGÃTIRI: Victorie în memoria lui Iosif Kovacs

Publicat la 03 februarie 2012

F.C. Brașov - Sigma Olomouc 3-2 (2-0) Baza sportivă Papillon Sport Center din Belek -Turcia. Au înscris: Udoji (5), Distefano (24), Buga (50)/Varodi (61 și 90)

F.C. Brașov - Sigma Olomouc 3-2 (2-0) Baza sportivă Papillon Sport Center din Belek -Turcia. Au înscris: Udoji (5), Distefano (24), Buga (50)/Varodi (61 și 90). FC Brașov : Felguieras-Mateiu, Diogo Silva (46 Machado),Cr,Munteanu (58 Majernik), Distefano (46 Cr. Ionescu)- Bruno Madeira, Mauro Alonso (65 Enceanu)-Nuno Viveiros (58 Hadnagy),Davide Dias (46 Buga), Udoji (65 Pricop;82 Þuțu)- Ilijoski (58 Moutinho). Antrenor: Marius Șumudică. Stegarii au susținut al treilea amical al stagiului de pregătire din Antalya în compania ocupantei locului 15 din campionatul ceh, pe care a învins-o cu 3-2. Brașovenii au început în forță, au deschis scorul în debutul partidei în min. 5 atunci când Udoji reia cu capul din 6 m după un corner executat de Davide Dias. Stegarii și-au continuat presingul cu predilecție pe flancul drept acolo unde Nuno Viveiros a făcut legea, dar Udoji și Ilijoski au ratat câteva ocazii clare. În minutul 24 Davide Dias îl servește pe Udoji care pătrunde pe flancul stâng în careu centrează în fața porții iar Distefano înscrie din 7 m. Pe final de repriză cehii revin fără însă a periclita poarta apărată de Felguieras. La reluare la cinci minute după ce a intrat în teren Mugurel Buga primește o centrare de la Mateiu și reia în plasă de la 8 m ducând scorul la 3-0. Scorul putea fi majorat în min. 56 când Ilijoski ratează din poziție de singur cu portarul. Pe final de meci Marius Șumudică face mai multe modificări ceea ce a permis ca formația cehă să insiste și să marcheze de două ori prin Adam Varodi în minutele 62 și 90. Înaintea partidei s-a ținut un minut de reculegere în memoria fostului președinte al FC Brașov, Iosif Kovacs care a decedat în dimineața meciului iar jucătorii au evoluat cu banderolă neagră. La încheierea partidei Marius Șumudică a declarat: ”Sunt mulțumit în ceace priveste jocul având în vedere că ieri (n.n.miercuri) am avut două antrenamente epuizante și s-a văzut astăzi că ne-a lipsit prospețimea. Având în vedere că am început jocul cu 5 jucători în primul 11 este normal ca relațiile de joc să sufere. Încercăm să facem un grup unit. Vom avea meciuri extraordinar de grele în campionat. Cel cu Pandurii va fi infernal. Am fost bulversat de dispariția președintelui nostru, un om care a muncit pentru această echipă”.