Editia 8170 - 25 apr 08:01

FOTBAL PREGÃTIRI: Un prim test victorios al Unirii lui Balint

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 05 februarie 2013

Unirea Tărlungeni - FC II Brașov 2-0 (1-0) Au înscris: Voicu Nicoară (22), Alin Damian (75). Unirea: Iacob - Vlăsceanu, Potecu, Căpățînă, Dobea- Cristea, Brujan, Iaru- Postolache, Liviu Niculaie, Nicoară (prima repriză)

FOTBAL PREGÃTIRI: Un prim test victorios al Unirii lui Balint Unirea Tărlungeni - FC II Brașov 2-0 (1-0) Au înscris: Voicu Nicoară (22), Alin Damian (75). Unirea: Iacob - Vlăsceanu, Potecu, Căpățînă, Dobea- Cristea, Brujan, Iaru- Postolache, Liviu Niculaie, Nicoară (prima repriză). Dărăbanț- Toderașcu, Emil Popa, Mândru, Mihalache-Crețulescu, Balint, Codrin Airinei- Pricop, Damian, Vârlan. Antrenor: Gyorg Balint. Primul test al Unirii s-a realizat în compania echipei secunde a FC Brașov, din care au făcut parte și Iulian Tameș și Alexandru David care refuză rezilierea contractului cu prima echipă. Aflat în probe la Unirea, fundașul central Alexandru Mândru are șanse să continue cu echipa antrenată de Gyussy Balint. După încheierea meciului „coach”-ul liderului seriei a VI-a a ligii a III, Gyorgy Balint a declarat: „A fost un antrenament util după perioada de reacomodare la efort. Pe lângă cele două goluri marcate au mai fost și alte trei ocazii în situația de singur cu portarul. Este adevărat că și secunzii stegarilor puteau egala la o degajare defectuoasă a portarului nostru în minutul 35. Mai avem de lucru mult până la începutul returului dar sunt mulțumit de atitudinea jucătorilor și simt cum creștem de la un antrenament la altul”. Pentru Unirea urmează un nou meci, vineri, 8 februarie la Miercurea Ciuc în compania formației locale, lider în liga a IV-a Harghita.