Editia 8166 - 19 apr 17:29

FOTBAL - PREGÃTIRI: Ultimul amical victorios al stegarilor din Antalya

Publicat la 14 februarie 2012

F.C.Brașov - F.C.Tiraspol 3-0 (0-0) Baza sportivă: I.C.Football Center din Belek (Antalya). Au marcat: Attila Hadnagy (65 și 70),Mugurel Buga (84) FC Brașov: Mario Felguieras -Raul Ciupe (55 Alex Mateiu), Diogo Silva (72 Ricardo Machado), Cristi Munteanu (72 Peter Majernik), Cristi Ionescu (78 Horia Popa) - Nuno Viveiros (55 Davide Dias), Bruno Madeira (62 Mauro Alonso),David Distefano (76 Alin Damian), Shikaze Udoji (74 Rareș Enceanu ) - Pedro Moutinho (55 Mugurel Buga), Blaze Illijoski (55 Attila Hadnagy) Antrenor: Marius Șumudică

FOTBAL - PREGÃTIRI: Ultimul amical victorios al stegarilor din Antalya F.C.Brașov - F.C.Tiraspol 3-0 (0-0) Baza sportivă: I.C.Football Center din Belek (Antalya). Au marcat: Attila Hadnagy (65 și 70),Mugurel Buga (84) FC Brașov: Mario Felguieras -Raul Ciupe (55 Alex Mateiu), Diogo Silva (72 Ricardo Machado), Cristi Munteanu (72 Peter Majernik), Cristi Ionescu (78 Horia Popa) - Nuno Viveiros (55 Davide Dias), Bruno Madeira (62 Mauro Alonso),David Distefano (76 Alin Damian), Shikaze Udoji (74 Rareș Enceanu ) - Pedro Moutinho (55 Mugurel Buga), Blaze Illijoski (55 Attila Hadnagy) Antrenor: Marius Șumudică. După o suită de 6 partide fără înfrângere ale stegarilor din cantonamentul din Antalya (6 4 2 0 13-7) în ultimul meci-test adversar le-a fost formația de la vecinii de la răsărit FC Tiraspol, ocupantă a locului 7 în prima ligă. În acest ultim meci Marius Șumudică a folosit 21 de jucători, aproape întregul lot de jucători cu care va relua returul campionatului. A fost o nouă victorie, materializată pe tabelă în ultimele 25 de minute de joc. Scorul putea fi deschis încă din min. 3, când Illijoski a fost faultat clar în careu, dar așa cum ne-am obișnuit cu arbitrajele din Antalya fluierașul s-a făcut că nu vede. Stegarii au controlat jocul în prima repriză dar Udoji în minutele 23 și 39 și Moutinho în min. 35 nu și-au materializat acțiunile clare la poarta moldovenilor. La fel de bine au început brașovenii și repriza secundă. În primele minute, acțiunile au avut posibilitatea de a deschide tabela dar Illijoski, Distefano și Cristi Ionescu au datat ocazii deosebit de clare. Ghinioanele s-au spart în ultimele 25 de minute atunci când au înscris de trei ori. În min. 65 Hadnagy, la 10 minute de la intrarea în teren, reia cu capul din careul mic o centrare venită din lovitura liberă executată de pe flancul drept de Distefano. Același jucător, care se pare că i-a revenit apetitul de gol, reușește peste alte 5 minute să înscrie din pasa lui Davide Dias. În min. 84 Mauro Alonso centrează perfect și Mugurel Buga stabilește scorul final cu un șut din careu. Multă încredere pentru returul campionatului La finalul meciului Marius Șumudică s-a declarat mulțumit de evoluția de ansamblu a elevilor săi, având multă încredere pentru evoluția din retur: „Rezultatele bune din aceste meciuri îți dau multă încredere pentru returul campionatului. Suntem o echipă care creștem la capitolul posesie și primim foarte greu gol. Sunt mulțumit de lotul de jucători. Cei care au venit în această iarnă s-au integrat în echipă și cred că sunt un câștig pentru noi. Am vorbit în această dimineață cu patronul Ioan Neculaie și avem 2 variante pentru perioada următoare de pregătire, să prelungim acest cantonament cu câteva zile sau să plecăm miercuri la Brașov să le dau câteva zile libere jucătorilor și apoi să revenim pentru o altă săptămână aici în Antalya. Până mâine (n.n. astăzi) trebuie să ne decidem programul. Nu se pune problema ca Brașovul să fie depunctată”.