Editia 8171 - 26 apr 18:18

FOTBAL- PREGÃTIRI LIGA 2: Doar remiză în penultimul test al Coronei

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 04 martie 2013

Corona Brașov - FC Voluntari 1-1 (0-1) Teren Metrom Pentru Corona a înscris: Marius Ene (min. 95). Corona: Marc- Burlacu, Forika, Avram (20 Damian), Fizeșan- Chirciu, Dâlbea, Vlad Munteanu, Leonte - Manea, Coman (repriza I)

FOTBAL- PREGÃTIRI LIGA 2: Doar remiză în penultimul test al Coronei Corona Brașov - FC Voluntari 1-1 (0-1) Teren Metrom Pentru Corona a înscris: Marius Ene (min. 95). Corona: Marc- Burlacu, Forika, Avram (20 Damian), Fizeșan- Chirciu, Dâlbea, Vlad Munteanu, Leonte - Manea, Coman (repriza I). Dănălache - Martac, Ștefan, Damian, Marcăș- Leonte, Stângă, Pastor, Horia Popa-Ene, Marinescu (repriza II). Antrenor: Daniel Bona. În penultimul meci de pregătire pentru returul ligii secunde la fotbal, Corona a susținut „amicalul” cu FC Voluntari din liga a III-a, formație care în inter-sezon a făcut o serie de achiziții de valoare. Antrenorii, Bunică și brașoveanul Silviu Negoiță i-au transferat printre alții pe foștii jucători de primă divizie, Maxim, Dinu Todoran, Irimia, Irinel Voicu. Meciul s-a disputat pe două reprize de 60 și 45 de minute. Pentru Corona a fost un antrenament util în fața unei echipe cu jucători experimentați. După o primă repriză echilibrată, oaspeții au avut o singură ocazie din care au și marcat cu un șut din 14 metri lateral, pe când Dâlbea, Coman și Damian puteau să marcheze. La reluare, Corona a dominat clar dar a înscris un singur gol, în minutul 95 când la centrarea lui Stângă, Marinescu deviază cu capul la Ene care din 16 metri egalează, 1-1. În această parte a meciului, Marinescu a șutat în bară (70), iar 10 minute mai târziu Horia Popa ratează în situație de unu la unu cu portarul pentru ca cea mai mare ocazie să fie ratată de Ene. Corona va susține un nou meci amical vineri în compania formației Petrolul Târgoviște din seria a VI-a a Ligi a III, meci ce va avea loc tot pe stadionul Metrom.