Editia 8170 - 25 apr 17:05

FOTBAL PREGÃTIRI: Al treilea meci, egal cu o echipă bosniacă

Publicat la 29 iunie 2012

FC Brașov- Borac Banja Luka 0- 0 Stadionul din Dravograd. FC Brașov: D.Mutu - Străuț, Potecu (30 R. Barbu), Cr. Munteanu, Cr.Ionescu-N.Viveiros (30 Borza), Bruno Madeira, Mateiu (30 Menassel), Brata- Damian, M

FOTBAL PREGÃTIRI: Al treilea meci, egal cu  o echipă bosniacă FC Brașov- Borac Banja Luka 0- 0 Stadionul din Dravograd. FC Brașov: D.Mutu - Străuț, Potecu (30 R. Barbu), Cr. Munteanu, Cr.Ionescu-N.Viveiros (30 Borza), Bruno Madeira, Mateiu (30 Menassel), Brata- Damian, M. Buga (repriza I-a). Mutu (60 Iacob)- Străuț (60 Velayos), R. Barbu, Cr.Munteanu (60 Potecu), Cr.Ionescu (60 David )-Borza, Madeira (60 Mateiu), Menassel, Brata (60 Viveiros) - Hadnagy, Batin. Antrenor: Ionuț Badea. În cantonamentul sloven, stegarii au susținut al treilea meci-test de pregătire în compania prim-divizionarei, Borac Banja Luka una dintre cele mai bine cotate echipe din Bosnia. După înfrângerea nemeritată din meciul cu ucrainienii de la Krivbas, stegarii au căutat să demonstreze că acumulările sunt benefice. Au început meciul mai bine și în min. 5, Buga servit foarte bine de Damian la marginea careului, a șutat peste transversală. Bosniacii au echilibrat jocul și au avut două ocazii rezolvate de defensiva brașoveană. În min. 29 Mugurel Buga a reușit să înscrie din pasa lui Brata, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. Pe final de repriză Cristi Munteanu a șutat la firul ierbii din 35 m. și portarul bosniac a respins cu dificultate în corner. La reluare, în min. 50 Borza pătrunde în careu pe flancul drept a centrat în fața porții, iar Menassel a șutat din 8 metri peste poartă. Peste alte cinci minute la unul din putinele atacuri bosniace o semi-ocazie a acestora prin trimiterea balonului cu capul peste transversală. Până la final jocul a decurs liniștit fără ca vreuna din echipe să pericliteze careul advers. Următorul meci al stegarilor va avea loc duminică 1 iulie în compania formației Goverla Uzhgorod, când se speră obținerea primei victorii.