Editia 8170 - 25 apr 18:20

FOTBAL PREGĂTIRI: Înfrângere care probează valoarea echipei României

Publicat la 17 august 2012

Slovenia- România 4-3 (1-0) Stadion: Stozice din Ljublijana.Spectatori: 2000. Au înscris: Bastijan Cezar (4), Dedici (50-pen., 60), Kirm (70)/Paul Papp (55), Gabriel Torje (68-pen), Gicu Grozav (79)

FOTBAL PREGĂTIRI: Înfrângere care probează  valoarea echipei României Slovenia- România 4-3 (1-0) Stadion: Stozice din Ljublijana.Spectatori: 2000. Au înscris: Bastijan Cezar (4), Dedici (50-pen., 60), Kirm (70)/Paul Papp (55), Gabriel Torje (68-pen), Gicu Grozav (79). Slovenia: Handanovici-Brecko, Suler (90+2 March), Cesar, Struna-Birsa (80 Sisici), Radosavijevici, Kurtici (72 Mertelj), Kirm (88 Bacinovici )-Dedici (72 Ilicici), Matavz (83 Velikonjia ). Antrenor, Slavisa Stojanovici. România: Lobonț - Papp (74 Luchin), Chiricheș, Găman (46 Tamas), R.Raț (80 Latovlevici)-Cociș, C.Lazăr (46 Bourceanu)-Torje, Stancu (46 Grozav), Tănase-Marica (65 Marius Niculaie). Antrenor: Victor Piturcă. Arbitru: Emir Aleckovici. Asistenți: Senad Ibrisimbegovici, Draga Draskovici (Toți din Bosnia ). Cartonașe galbene: Suler (55), Handanovici (67)/Torje (32), Papp (62), Tamas (81). Ultimul test al României înaintea preliminarilor Campionatului Mondial brazilian a fost un fiasco. Federația și selecționerul Pițurcă au ales ca partener Slovenia, nimeni alta decât naționala care în urmă cu 11 ani ne-a eliminat din drumul spre turneul final al mondialului din 2002. Dacă atunci a fost Rudonja, fotbalistul care ne-a dat o lecție, de data aceasta au fost elevii lui Slavisa Stojanovici. Cu o apărare penetrabilă, naționala a primit cele mai multe goluri de la meciul din octombrie 2009 de la Belgrad cu Serbia, acel 0-5. După cinci meciuri de la al doilea mandat al lui Victor Pițurcă pe banca naționalei, este prima înfrângere care poate trezi prima reprezentativă acum cu trei săptămâni înainte de meciul din deplasare din Estonia, primul al preliminariilor. Slovenii au început în forță și în minutul 4 Cesar, coleg de echipă cu Papp la Chievo, îl învinge pe Lobonț ezitant pe centrare. Jocul se mai liniștește, iar gazdele au mai avut o singură ocazie de a marca în minutul 24 când Kirm a ratat din apropiere. La reluare slovenii încep din nou în forță și încep printr-un gol înscris după numai 6 minute atunci când Dedic transformă un penalti la faultul lui Chiriches la Birsa.Peste alte cinci minute Marica obține o lovitură liberă, Torje centrează și Paul Pap reduce din diferență. Gazdele nu se multumesc și în min. 60 Dedici face dubla după ce-i depășesc pe Raț și Chiriches și șutează în cross pentru 3-1.Tricolorii primesc un penalti în minutul 68 la faultul lui Handanovici la Tănase și Gabi Torje reduce din diferență. Numai 2 minute au trecut și Slovenii refac diferenta de 2 goluri după un contraatac a lui Kirm care înscrie la coltul lung. Cu 10 minute înainte de final ,Marius Niculaie centrează pentru Gicu Grozav cate înscrie din gura portii pentru scorul final de 4-3. Pentru meciul cu Estonia Victor Piturcă mai are câteva posibilități de a-i convoca pe Raul Rusescu, Adrian Mutu sau Lucian Sânmărtean, jucători care ar putea revigora echipa pentru că pe 7 septembrie avem mare nevoie de victorie.