Editia 8171 - 26 apr 06:11

FOTBAL- LIGA III: Victorie în ultimul minut, ce emoții pentru Corona!

Publicat la 23 aprilie 2012

Runda a 22-a a campionatului eșalonului trei, a fost în seria a VI-a una care a surprins prin rezultatele minimale obținute. Cinci meciuri s-au încheiat cu scorul de 1-0, iar singura partidă în care s-au înscris trei goluri a fost la Tărlungeni

FOTBAL- LIGA III:  Victorie în ultimul minut, ce emoții  pentru Corona! Runda a 22-a a campionatului eșalonului trei, a fost în seria a VI-a una care a surprins prin rezultatele minimale obținute. Cinci meciuri s-au încheiat cu scorul de 1-0, iar singura partidă în care s-au înscris trei goluri a fost la Tărlungeni. Trei meciuri s-au încheiat cu victorii obținute în prelungiri, la Câmpia Turzii cu victoria oaspetilor,la Tărlungeni în al treilea minut de prelungire și la Turda cu victoria Coronei. Sâmbătă, cele două dispute s-au încheiate cu același scor de 2-0, Olimpia în dauna lui CFR II, iar Livezile cu echipa din Ungheni. Corona a mai depășit un obstacol dificil, dar de data aceasta elevii lui Dan Bona s-au întrecut în ratări mai ceva ca în curtea școlii la fel ca și vecinii din Tărlungeni în meciul cu Sănătatea. Corona păstrează diferența de puncte față de sătmăreni și de acum numai de ei depinde promovarea. Elevii lui Gyusy Balint au și ei șansa de a ajunge pe podium pentru că sunt la numai două puncte de acest deziderat. Pe final s-a făcut dreptate la Tărlungeni Unirea Tărlungeni -Sănătatea Cluj 2-1 (0-0) Stadion Unirea. Teren nerefăcut complet după iarna grea. Timp bun. Spectatori:200. Au înscris: Tatarciuc (78), Pricop (90+3) / Cioacă (66). Unirea: Bunduc-Vlăsceanu, Căpățână, Tatarciuc, Kovacs (46 Iaru)-Toderașcu, Brujan, Codrin Airinei (78 Mihalache), Pricop-Sorin Marin (90+3 Emil Popa), Liviu Niculaie. Antrenor: Gyorgy Balint. Din nou ratările au fost la ele acasă, pentru că uniristii s-au întrecut în a nu reuși să bage balonul în poartă. În prima repriză au fost 8 ocazii monumentale precum și un penalti clar care s-a văzut și din avion în min.35 când Vlăsceanu a fost busculat în careu sub ochii îngăduitori ai arbitrului dar neacordat. Vlăsceanu în trei rânduri, Liviu Niculaie de două ori, Sorin Marin de altre trei ori, Căpățână, Brujan pentru a le enumera numai pe cele mai clare. Și conform proverbului ocaziile se răzbună, a venit golul oaspeților din min, 66 la singura acțiune a acestora mai consistentă coroborată cu o greșeală de portar. Acțiunea lui Tatarciuc din min. 78 soldată cu șutul din 6 m. a mai adus liniștea în tabăra gazdelor, 1-1, pentru ca dreptatea să fie făcută în al treilea minut al prelungirilor, când Pricop cu un șut din 25 metri a adus Victoria, 2-1.Oaspeții au abuzat de trageri de timp, tolerate de arbitrul care așa cum am spus nu a pus balonul la punctul cu var așa cum s-ar fi cuvenit în minutul 35. Totul e bine când se termină cu bine Unirea Florești -Corona Brașov 0-1 (0-0) Stadionul Municipal din Turda. A înscris Ene (min. 90+1). Corona: Traian Marc-Martac, Potecu, Ștefan, Avram-Chirciu (60 Marinescu), Vlad Munteanu, Stere, Moarcăș-Coman, Istrate (57 Ene). Antrenor: Dan Bona. În dorința de a obține cât mai rapid victoria, elevii lui Dan Bona au ratat foarte mult din situații clare de a marca. A fost o primă repriză bună cu o posesie și o dominare consistentă însă , în joc a intervenit pripeala și lipsa de concentrare, care i-au făcut pe Coman, Chirciu, Istrate, Marcăș, Marinescu să nu poată băga mingea în ațe. În minutul 53 Chirciu a fost faultat în careu, iar penaltiul a fost ratat cu nonșalanță tot de el. În min. 70 Ene a trimis din 16 metri în transversală. Singurul gol a fost înscris in primul minut de prelungiri când Ene a reluat din 6 metri centrarea de pe stânga a lui Avram și în sfârșit mingea a intrat în plasă, 0-1. ”Þin să-i felicit pe băieți pentru că au crezut în șansa lor de a înscrie până la finalul meciului. Îl felicit totodată pe Ene care ne-a adus victoria de două ori după ce a intrat în teren din postură de rezervă, cu Olimpia etapa trecută și acum,” a declarat antrenorul Dan Bona. Celelalte rezultate ale rundei: Universitatea II Cluj - CS Zlatna 1-0 (0-0) Moldovan (58). Seso Câmpia Turzii- Avântul Reghin 0-1 (0-0) Ene (90+1). FCM II Tg.Mureș - Gloria II Bistrița 0-1 (0-1) Keita (41). FC Zalăul - Unirea Dej 1-0 (0-0) Giani Gorga (85). Voința Livezile - Unirea Ungheni 2-0. Olimpia Satu Mare - CFR II Cluj 2-0. Următoarea etapă, mâine 24 aprilie Sănătatea Cluj- Universitatea II Cluj (în tur 0-3), CS Zlatna - Seso Câmpia Turzii (0-2), Avântul Reghin - FCM II Tg.Mures (1-0), Gloria II Bistrița - FC Zalău (1-2), CFR II Cluj - Unirea Floresti (0-1), Corona Brașov - Unirea Tărlungeni (2-0), Unirea Dej - Voința Livezile (1-2), Unirea Ungheni - Olimpia Satu Mare (1-2). Clasament 1. Corona 22 16 4 2 42-6 52 2. Satu Mare 22 16 1 5 38-16 49 3. Cluj II 22 12 4 6 41-23 40 4. Tărlungeni 22 11 5 6 38-25 38 5. Florești 22 11 2 9 33-28 35 6. Reghin 22 10 5 7 27-25 35 7. C. Turzii 22 10 4 8 32-25 34 8. Ungheni 22 11 1 10 36-36 34 9. Zalău 22 10 3 9 32-36 33 10. Sănătatea 22 8 5 9 30-29 29 11. CFR II 22 7 5 10 32-33 26 12. Dej 22 7 5 10 25-33 26 13. Livezile 22 6 5 11 30-40 23 14. Zlatna 22 4 5 13 17-44 17 15. Tg.Mureș 22 4 03 15 18-43 15 16. Bistrița 22 4 1 17 28-57 13