Editia 8169 - 24 apr 07:18

FOTBAL- LIGA III: Corona a încheiat cantonamentul cu un egal cu „Magiun”

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 13 februarie 2012

Corona Brașov - ASC Bacău 1- 1 (1-0) Stadion Metrom. Teren, acoperit cu un strat de zăpadă, pe alocuri cu gheață. Pentru Corona a marcat Ionuț Chirciu (min,37)

FOTBAL- LIGA III: Corona a încheiat cantonamentul  cu un egal cu „Magiun” Corona Brașov - ASC Bacău 1- 1 (1-0) Stadion Metrom. Teren, acoperit cu un strat de zăpadă, pe alocuri cu gheață. Pentru Corona a marcat Ionuț Chirciu (min,37). Corona: Traian Marc - Martac, Potecu, Dămoc, Avram - Chirciu,Vlad Munteanu, Mihai Stere, Istrate-Elek, Ene (repriza I-a); Dărăbanț - Livadariu, Potecu, Dămoc,(74 Stanciu), Câmpeanu-Postolache, Măuță, Mitran, Marcăș-Sătmar, Marinescu. Antrenor: Dan Bona. Meciul a avut loc pe un teren greu, care a pus la încercare ambele echipe. Brașovenii s-au confruntat cu o formație clasată la terminarea turului pe locul III în seria a IV-a, formație pregătită de fostul brașovean, Marin Barbu și care are ca obiectiv promovarea în liga secundă. Cu toate condițiile precare, meciul a avut ritm, cu faze spectaculoase în ambele careuri. Brașovenii au deschis scorul în min. 37 când Istrate a executat o lovitură liberă din lateral și Ionuț Chirciu a reluat cu capul în gol. Cu trei minute înainte de final, băcăuanii au reușit să egaleze. În formația brașoveană a debutat Mihai Stere, fostul stegar ca și tinerii Stanciu de la FC Brașov și Ene de la CS Otopeni. Dan Bona ne-a declarat: „A fost greu, ca toată pregătirea din această perioadă,dar acumulările de acum vor fi deosebite în campionat. Mă bucur de transferul lui Mihai Stere la noi, care cu experiența pe care o are va aduce o contribuție la realizarea obiectivului, acela de a promova în liga secundă”. Sâmbăta viitoare, Corona se va confrunta pe același teren cu Electrosid Titu. Brașovenii nu i-au putut folosi pe Lita,Sfrijan și Ștefan, ușor accidentați. Nici Tărlungenii nu au câștigat Unirea Tărlungeni - ASC Filipeștii de Pădure 1-1 (1-1) Stadion Unirea. Teren acoperit de zăpadă tasată. Pentru Unirea a înscris Liviu Niculaie (min.20). Unirea: Ticușan - Vlăsceanu, Căpățână, Emil Popa, Adrian Popa- Crețulescu, Brujan,Iaru-Sorin Marin, Liviu Niculaie, Codrin Airinei (Repriza I-a). Au mai evoluat: Bunduc, Pintea-Alexandru Airinei, Tatarciuc, Turcu, Mihalache, Toderașcu, Zaharia, Gerotă. Antrenor: Gyorgy Balint. Terenul acoperit de zăpadă tasată nu a fost un incovenient în desfășurarea jocului și dacă din punct de vedere tehnico-tactic a fost o mai mică reușită a fost de un angajament deosebit, așa cum ne-a spus antrenorul Gyussy Balint. Golul Uniri a fost marcat de Liviu Niculaie în min, 20 la o acțiune deosebit de frumoasă printr-un contraatac al lui Codrin Airinei, care a pasat pentru gol lui Liviu Nicolae. Egalarea a venit cu 8 minute mai târziu. Cât despre formația din Filipesti, este o echipă bună cu toate că se află într-o zonă fierbinte din subsolului clasamentului seriei a III-a. Uniriștii vor evolua sâmbăta viitoare la Tg.Mureș, unde se vor confrunta cu FCM II.