Editia 8170 - 25 apr 11:49

FOTBAL- LIGA I Revolta echipelor din subsolul clasamentului

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 13 august 2012

Doar două partide s-au disputat în deschiderea rundei a IV-a pentru a permite vizionarea meciului de gală dintre Dinamo și Barcelona. Cele două partide au consemnat și tot atâtea surprize prin revolta formațiilor din subsolul clasamentului

FOTBAL- LIGA I Revolta echipelor din subsolul clasamentului Doar două partide s-au disputat în deschiderea rundei a IV-a pentru a permite vizionarea meciului de gală dintre Dinamo și Barcelona. Cele două partide au consemnat și tot atâtea surprize prin revolta formațiilor din subsolul clasamentului. Atât ieșenii cât și severinenii, echipe debutante pe prima scenă, au scos primele puncte în compania mai titratelor Petrolul și respectiv Astra. Șocul egalului Astrei pe propriul teren în fața Severinului a dus la destituirea antrenorului Bogdan Stelea, patronul Ion Niculaie propunându-i lui Gigi Multescu postul, dar acesta nu a dat încă răspunsul. Petrolul, egalată în prelungiri, când avea și om în plus CSMS Iași - Petrolul Ploiești 2-2 (0-1) Au înscris: Bogdan Straton (53), Pătulea (90+3)/Younes Hamza (41), Laurențiu Marinescu (88-pen.). La al doilea meci pe propriul teren din Copou,ieșenii lui Ionuț Popa au dat o puternică ripostă mai experimentatei formații petroliste, reușind să revină de fiecare dată după ce marcau oaspeții. Hamza nu s-a lăsat mult așteptat și a trimis cu capul la centrarea lui Ghuilame, conducând la pauză. La reluare, Straton prinde o torpilă din 16 m. egalând ,pentru ca pe final petroliștilor să li se acorde un penalti cu multă ușurință pe care Marinescu îl transformă .Peste 6 minute ieșenii egalează prin Pătulea aducând moldovenilor primul punct din această ediție. Egalul destituirii lui Bogdan Stelea Astra Ploiești- CS Severin 1-1 (0-1 ) Au înscris: Bukari (73) / Cosmin Vancea (45+1) Bogdan Stelea a rezistat pe banca Astrei ca principal numai patru etape pentru că patronul Ion Niculaie a fost deranjat de o declaratie a coachului. Destituirea făcută într-o emisiune televizată Ion Niculaie i-a propus postul lui Gigi Multescu care însă nu și-a dat consimțământul. Meciul a fost plin de greseli de ambele părți.Cei care au avut mai mult inițiativa în prima parte au fost severineni lui Marian Bondrea care au și înscris în minutul de prelungire al primei reprize prin Vancea, dar puținii spectatori prezenti la meci au încurajat formația gazdă care reusește să egaleze prin Bakari cu 20 de minute înainte de final. Cu tot presingul de final, gazdele nu au reușit să-și apropie victoria. Astăzi ultimele trei partide ale rundei Ultimele trei partide ale rundei a IV-a a primului eșalon au loc astăzi la Piatra Neamț, unde se confruntă vecinele de clasament Ceahlăul și Gloria, la Galați într-unul din principalele meciuri ale rundei dintre Oțelul și CFR, pentru ca în nocturna de la Chiajna, stegarii să susțină ultima partidă a etapei. Vecinele de clasament și suferință Ceahlăul Piatra Neamț (16) - Gloria Bistrița (15) (19:00 - Digi Sport 1) 28 14 2 12 42-38. La Piatra Neamț14 13 1 0 31-10 Prima confruntare dintre cele două formații s-a consumat pe 20 noiembrie 1993 la Bistrița, când gazdele s-au impus cu 2-0 și ultima ce a avut loc pe 28 martie trecut tot în Ardeal s-a încheiat cu victoria Gloriei cu 1-0. Bistrițenii nu au obținut nici o victorie la Piatra Neamț, pe când moldovenii au obținut o victorie la Bistrița pe 18 aprilie 2008 cu 1-0. În cele trei runde disputate până acum, nici una nu a reusit vreo victorie, ambele fiind cu minus la adevăr. Nemțenii au însă un egal în fata campioanei, 2-2 pe când bistrițenii un egal cu medieșenii. Ceferiștii au avantaj în fața otelarilor Oțelul Galați (10) - C.F.R.1907 Cluj (5) (19:00 Dolce Sport ) 16 3 3 10 10-20. La Galați 8 1 2 5 5-13 Oțelarii nu au reușit decât o victorie pe propriul teren din cele 8 disputate,pe 7 martie 2010 cu 1-0,în rest 2 egaluri și 5 înfrângeri. Campioană cu doi ani în urmă, Oțelul își dorește victoria pentru a nu pierde contactul cu zona superioară a ierarhiei. Ceferiștii, după calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor , sunt pe val și speră să obțină victoria. Deși în meciurile cu clujenii au o singură victorie acasă, gălățenii au în schimb două victorii în Gruia. Stegarii au moral și atacă victoria Concordia Chiajna (11) - F C Brașov (6) ( 21:30 -Digi Sport 1) 2 2 0 0 5-3. La Chiajna 1 1 0 0 2-1 Încă mai avem în memorie disputa din sezonul precedent din 10 aprilie în care la meciul disputat pe Silviu Ploieșteanu, arbitrii Cătălin Buș și Adrian Vidan le-au oferit victoria printr-o gravă viciere de rezultat formației din Chiajna. Chiar dacă cei doi și-au primit sancțiunea meritată, rezultatul nu a încălzit formatia stegarilor, anularea unui gol perfect valabil al stegarilor și acordarea unui gol dintr-un clar ofsaid celor din Chiajna. Pentru aceasta, stegarii își doresc victoria, o revanșă binemeritată. Nu va fi simplu, acest lucru este recunoscut și de antrenorul Ionuț Badea : ”La Chiajna ne așteaptă o formație bine organizată, disciplinată și care joacă până la ultimul minut (n.n. cu aluzie la faptul că elevii lui Ilie Stan au câștigat la Severin în ultima secundă de joc). Cu câteva puncte forte pe care vom căuta să le anihilăm vom căuta să ne apropiem victoria ”. Stegarii se află pe val, neînvinși după primele trei runde, au șansa de a-și trece în cont cele trei puncte puse în joc. Cele două formații probabile: Concordia: Lepmets-Cretu, Belica, Ghionea, Maxim - Ispir, Paraschiv- Ad.Popa,Serediuc, Purece-Welington. Antrenor: Ilie Stan. FC Brașov: Taborda - Velayos,Bruno Madeira, Lucian Munteanu, Cristi Ionescu - Nasser, Tameș, Mateiu, Viveiros - Mugurel Buga, A.Hadnagy. Antrenor: Ionuț Badea.