Editia 8166 - 19 apr 01:33

FOTBAL- LIGA I: Promovatele încă nu au fost setate pentru acest nivel

Publicat la 06 august 2012

asta la început de sezon. În derbyul codașelor, bistrițenii au pierdut pe teren propriu două puncte la finalul meciului cu medieșenii. Lidera gorjană fără să forțeze a luat toate punctele de la nemțeni pentru ca severinenii să piardă pe Dunăre în ultima secundă de joc în fața unei contracandidate la subsolul clasamentului

FOTBAL- LIGA I:  Promovatele încă nu au fost setate  pentru acest nivel asta la început de sezon. În derbyul codașelor, bistrițenii au pierdut pe teren propriu două puncte la finalul meciului cu medieșenii. Lidera gorjană fără să forțeze a luat toate punctele de la nemțeni pentru ca severinenii să piardă pe Dunăre în ultima secundă de joc în fața unei contracandidate la subsolul clasamentului. Oțelarii joacă încă din primul minut de joc în inferioritate numerică la Ploiești pentru o greșeală impardonabilă a lui Ljubincovici. În derbyul rundei, campioana depășește formația vasluiană la un scor de neprezentare,elevii lui Marius Șumudică auzind și de data aceasta infernul de la Istanbul. Ai lui Grigoraș, cei mai tari din oraș Pandurii Tg.Jiu- Ceahlăul Piatra Neamț 3-1 (2-0) Au marcat: Mihai Răduță (39 și 50), Alex Maxim (45) / Alex Margine (58). Pandurii își continuă marșul lansat cu care a pornit noua ediție de campionat. În partida cu formația nemțeană, aflată la polul opus al clasamentului, gorjenii au început reținut dar pe finalul primei reprize au punctat simplu de două ori prin Mihai Răduță, care profită de un luft al lui Matulevicius și în ultima secvență prin Maxim după o pasă de la Ibeh. Fără să forțeze la reluare, Răduță realizează dubla printr-un gol reușit cu călcâiul, care a aruncat tribunele în aer. Elevii lui Petre Grigoraș nu forțează, mulțumindu-se cu un sec 3-0 de care profită nemțenii care au redus din diferență prin Sandu Margine. Pace între formațiile ardelene Gloria Bistrița (17)- Gaz Metan Mediaș (14) 1-1 (0-0) Au marcat: Cornel Predescu (51) / Dan Roman (80). Cele două formații ardelene au început modest noul sezon, ambele fără victorii. Bistrițenii, reveniți după un an de penitență prin liga secundă, au pierdut cu Astra după care au pierdut și la universitarii clujeni. Medieșenii au început surprinzător de bine cu un egal la la campioana ceferistă, dar au cedat lamentabil cu Pandurii acasă. Cei care au început mai bine în meci au fost oaspeții și puteau marca din start, dar șutul lui Cristi Bud este blocat de noul portar al gazdelor, Emanuel Dolha.Au avut și alte oportunități fără însă rezultat. La reluare gazdele reușesc să deschidă scorul prin Predescu care preia pasa perfectă a lui Curtuiș. Lucrurile păreau rezolvate, dar cu 10 minute înainte de final, Ciprian Petre îi transmite lui Dan Roman care din careul mic egalează, 1-1. Victorie în ultima secundă de joc CS Severin- Concordia Chiajna 0-1 (0-0) A înscris Adrian Popa (90+3 -pen.). Cartonaș roșu: Silviu Bălace (min. 45), pentru cumul de avertismente. Concordia s-a prezentat pe Dunăre cu speranța de a pune la zid echipa lui Marian Bondrea. Cei care puteau deschide tabela au fost gazdele care au beneficiat de un penalti la hențul lui Sorin Paraschiv, dar Olah ratează lovitura. Gazdele rămân în inferioritate în min. 45 când Silviu Bălace este eliminat pentru cumul de avertismente. Atunci când nimic nu se mai putea întâmpla, în al treilea minut de prelungire, portarul gazdelor Ștețca îl agață pe Popovici iar penaltiul este transformat de Adrian Popa pentru o victorie neașteptată și trei puncte surprinzătoare în clasament. Oțelul a jucat 90 de minute în inferioritate! Petrolul Ploiești- Oțelul Galați 2-1 (1-0) Au marcat: Damien Boudjema (19 și 82) /Brouce Inkango (89). Cartonaș roșu, Zoran Ljubincovici (min. 1), fault în careu. Un stadion ultra modern arhiplin a susținut o formație petrolistă care a avut șansa de a evolua în superioritate numerică chiar din minutul 1, atunci când Ljubincovici a fost eliminat pentru că l-a înpins în careu pe Hamza. Fanii sperau la un scor fluviu dar nu a fost așa pentru că elevii lui Mircea Rednic s-au lovit de o apărare bine pusă la punct care a cedat totuși în min. 19 când Boudjema șutează din 16 m pe o respingere a lui Perendija și pe final de meci când același Boudjema reia un balon revenit pe o respingere a apărării oaspeților. La una din puținele contraatacuri oțelare, cu un minut înainte de final, Inkango să trimită în diagonală și închide tabela. Scor de forfait în derbyul rundei CFR 1907 Cluj- FC Vaslui 3-0 (1-0) Au înscris: Ricardo Cadu (19-pen.), Bastos (72 și 84). Derbyul rundei a debutat cu mult înainte de începerea partidei prin contestarea de către cele două echipe a arbitrului Sandu Tudor. Până la urmă acesta și-a făcut cum trebuie treaba iar victoria ceferiștilor nu a putut fi contestată. Ei trebuiau să demonstreze că începutul modest al sezonului nu mai poate continua, iar vasluienii aflați pe val să continue de aceiași manieră. Numai că elevii lui Marius Șumudică au făcut cel mai slab meci din acest început de campionat și au permis campioanei să domine și să termine en-fanfare partida, care le dă sperante pentru un meci pe măsură miercuri în Cehia. Meciul începe furtunos pentru gazde și în min. 15 Antal este faultat de Camora iar penaltiul este executat de Ricardo Cadu. Finalul meciului aparține tot gazdelor care se distantează prin golurile lui Bastos din minutele 72 (cap din careu) și 84 (la centrarea lui Deac cu șut sub bară). În echipa campioană a debutat în liga I fostul portar brașovean Mario Flguieras, după ce jucase primul meci și în Europa la mijlocul săptămânii.