1 ZAR = 0.2467 RON

Editia 8166 - 19 apr 06:02

FOTBAL- LIGA I: Meciuri nebune, nebune pe o căldură toropitoare

Publicat la 27 august 2012

Etapa a VI-a a primei ligi la fotbal s-a disputat pe o căldură toridă. Cu toate acestea meciurile s-au disputat într-un ritm alert. Medieșenii au obținut a doua victorie consecutivă săltând serios în clasament

FOTBAL- LIGA I: Meciuri nebune, nebune pe o  căldură toropitoare Etapa a VI-a a primei ligi la fotbal s-a disputat pe o căldură toridă. Cu toate acestea meciurile s-au disputat într-un ritm alert. Medieșenii au obținut a doua victorie consecutivă săltând serios în clasament. Scorul campionatului s-a realizat în cartierul de vest al Ploieștiului unde Astra a învins formația din Chiajna cu 6-3, cu câte un autogol de fiecare parte. Fosta campioană Oțelul se afundă în mediocritate,obținând cu greu o remiză pe stadionul de la Dunăre. Dorinel Munteanu se gândește de mult la demisie, acum fiind hotărât să și-o dea, numai să aibă cu cine discuta la club. În Giulești a fost un meci cu răsturnări spectaculoase, de la 0-2 la pauză la 3-2 pe final, după un meci electrizant. Al patrulea val trecut de medieșeni Gaz Metan Mediaș- CS Severin 2-0 (1-0) Au înscris: Răzvan Avram (19), Victoraș Astafei (90+1). Medieșenii au obținut a doua victorie consecutivă în compania debutantei pe prima scenă formația din Severin și în același timp a patra etapă fără să cunoască înfrângerea.Victoria obtinută a propulsat-o în zona superioară a clasamentului, de unde poate privi liniștită la viitor. Nici de această dată în formația gazdă nu a apărut Bud, care-și caută echipă și e dat posibil la Rapid, dar nici Bawab care nu s-a înteles pentru prelungirea contractului. Criza gălățeană se acutizează Oțelul Galați - Gloria Bistrița 1-1 (0-1) Au înscris: Jaka Stromajer (65) / Markisio Moraes (30). După un început dezastruos de campionat, elevii lui Nae Manea au venit la Galați cu intenția vădită de a face un meci bun și de a pleca cu cel putin un punct. Au început mai bine meciul In minutul 27 Ovidiu Hațegan a inventat un penalti la o actiune a lui Romario dar șutul lui Predescu de la punctul cu var a fost parat de Brăneț. Peste numai trei minute Moraes înscrie la vinclu. La reluare Dorinel Munteanu îl trimite în teren pe Viglianti și apoi pe Stromajer ultimul reușind ca numai după cinci minute să înscrie golul 1000 al gălățenilor pe prima scenă. Record de goluri la Ploiești Astra Giurgiu- Concordia Chiajna 6-3 (5-1) Au înscris: Egson Belica (7-autogol), Mirko Janovschi (8, 27, 70), Kehinde Fatai (23, 38)/ Sorin Ghionea (18),Silviu Pană (69), Silviu Lung jr.(81). După cinci runde apărarea Concordiei era cea mai bună din campionat, iar starea de moral al elevilor lui Ilie Stan era deosebit de bună după acea remiză cu Dinamo. În minutul 7 însă era deja 2-0 pentru gazde și nu se făcuse minutul 20 și scorul devenise 3-1. Belica și-a introdus mingea în propria poartă, în min. 19 Maxim face henț în careu și Fatai transformă penaltiul. Până la pauză scorul devine 5-1 și totul devenise năucitor. La final Ilie Stan nemulțumit de evoluția elevilor săi declara că două din goluri au fost din ofseid dar recunoștea că nu din această cauză au pierdut la scor. Rapidul joacă mai bine în inferioritate Rapid București- CFR 1907 Cluj 3-2 (0-2) Au marcat: Blaze Illijoschi (48), Nicolae Grigore (61-pen., 68)/Ronny (14), Vasile Maftei (19). Cartonaș roșu: Cristi Oros (28). Atmosferă de mare derby în Giulești. Ceferiștii au intrat în teren cu mai multi jucători din eșalonul al doilea. Principala lipsă era grecul Pantelis Kapetanos, ușor accidentat. În min. 4 Godemache trece în mare viteză prin apărarea gazdelor și de aproape plesnește transversala pentru ca în minutul 14 Ronny să-l ridiculizeze pe Bozovici și să deschidă scorul. Nu trec decât 5 minute și fosul rapidist Vasile Maftei duce scorul la 0-2, iar în minutul 26 Cristi Oros vede cartonasul roșu după un fault dur și Rapidul se vede în inferioritate numerică pentru mai bine de o oră. Miracolul ce s-a întâmplat la reluare este greu de descris. Giuleștenii în inferioritate pe teren cu două goluri primite întoarce soarta partidei după introducerea în teren a lui Nicolae Grigore și apoi a lui Surdu. Mai întâi a fost golul fostului brașovean, Illijoschi cu un sut din careu în minutul 49 pentru ca apoi Surdu să fie faultat în careu și penaltiul să fie transformat de Grigore, același care după alte 8 minute să înscrie din 10 m. pentru o victorie care la un moment dat părea compromisă.