Editia 8169 - 24 apr 20:11

FOTBAL LIGA I: Început în forță pentru formațiile gazdă

Publicat la 05 martie 2012

Returul ediției a 94-a a primului eșalon fotbalistic a început pe un timp rece, pe unele terenuri mocirloase, cu formațiile gazdă în prim plan. Începutul a fost făcut pe stadionul de sub Tâmpa cu o victorie cu emoții,dar meritată, a gazdelor, asupra revelației primei părți a campionatului, Pandurii

FOTBAL LIGA I: Început în forță pentru formațiile gazdă Returul ediției a 94-a a primului eșalon fotbalistic a început pe un timp rece, pe unele terenuri mocirloase, cu formațiile gazdă în prim plan. Începutul a fost făcut pe stadionul de sub Tâmpa cu o victorie cu emoții,dar meritată, a gazdelor, asupra revelației primei părți a campionatului, Pandurii. Ceferiștii clujeni s-au impus în fața echipei pregătite din retur de Marius Lăcătuș cu un gol contestat vehement de oaspeți, iar formația de pe Someș a intrat din nou în gura presei. Rapidiștii l-au pierdut pe Daniel Pancu, cel care ducea echipa spre victorie și nu se știe pentru cât timp, fiind diagnosticat cu ruptură de ligamente. Dinamo a trecut peste o formație a Mediașului care a evoluat 8o de minute în inferioritate. Pe stadionul din Arinii Sibiului, Voința a luat o serioasă gură de oxigen după victoria la limită asupra Astrei. Lăcătus a pierdut la revenirea în Ligă CFR 1907 Cluj- FCM Tg.Mureș 1-0 (1-0) A înscris: Pantelis Kapetanos (min. 25). Cartonaș roșu: Gabriel Mureșan (min. 47). Joc îndârjit, mureșenii si-au amintit că pe terenul din Gruia au mai cîștigat și sperau s-o mai facă. Numai că în min. 25 Kapetanos a înscris din devierea lui Sougou la un corner care se pare că nu prea a fost. Cu toate că în minutul 47 Gabriel Mureșan a fost eliminat pentru cumul de cartonașe, mureșenii nu au mai avut forța de a înscrie pentru un punct la Cluj. Remiză inutilă Rapid - U Cluj 1-1 (0-0) Au înscris: Dan Alexa (68) / Gicu Grozav ( 80). Pe un teren greu, în fața a 9500 de suporteri, rapidiștii l-au pierdut după prima jumătate de oră pe golgeterul și sufletul echipei, Daniel Pancu, ieșit accidentat, suspect de ruptură de ligamente. Dan Alexa a aprins tribunele în min. 68 când a reluat în plasă centrarea lui Roman. E drept, a și greșit la golul primit în min, 80, atunci când trebuia să-l stopeze pe Marinescu. Ploieșteanul l-a lansat pe Gicu Grozav, care a înscris golul egalizator. Un egal care mai mult nu folosește, ambele echipe ar fi avut nevoie de victorie. Victorie pe repede înainte Dinamo- Gaz Metan 2-0 (2-0) Au marcat: Cătălin Munteanu (min. 11-pen.), Ionel Dănciulescu (min.28). Cartonaș roșu: Radu Zaharia (min.10). Debutul liderului pe Național Arena a coincis cu o victorie comodă asupra formației medieșene venită cu o echipă cu multe probleme medicale. Mai mult, oaspeții au evoluat timp de 80 de minute în inferioritate numerică după eliminarea lui Radu Zaharia pentru fault ca ultim apărător asupra lui Marius Niculaie. Penalty-ul transformat de Cătălin Munteanu a deschis scorul, iar peste putin timp un alt veteran al echipei, Ionel Dănciulescu a înscris pentru 2-0 cu capul din pasa lui Luchin, stabilins scorul final. Gură de oxigen pentru sibieni Voința Sibiu - Astra Ploiești 1-0 (0-0) A înscris: Romulus Miclea (min. 86). Terenul greu,pe alocuri mocirlos, a pus la grea încercare ambele echipe, care au fost deficitare la construcție. Debutul lui Tony Conceicao pe banca Astrei nu a fost de bun augur pentru ploieșteni,care ca și în tur au pierdut la același scor. Romulus Miclea, la 25 de minute de la intrarea în teren a înscris de aproape, la centrarea perfectă a lui Nicolae Grigore. Cu această victorie, elevii lui Alex Pelici speră în salvarea de la retrogradare, predând locul de sub linie formației mureșene.