Editia 8170 - 25 apr 23:47

FOTBAL- LIGA I: În prima ligă se trag ultimele cartușe

Publicat la 21 mai 2012

Zilele acestea au fost programate ultimele partide care aveau să desemneze campioana ediției a 94-a. Principala partidă a fost rejucarea disputei de pe Ion Moina dintre cele două formații clujene

FOTBAL- LIGA I: În prima ligă se trag ultimele cartușe Zilele acestea au fost programate ultimele partide care aveau să desemneze campioana ediției a 94-a. Principala partidă a fost rejucarea disputei de pe Ion Moina dintre cele două formații clujene. Au învins, pe o greșeală de arbitraj, ceferiștii care și-au trecut în palmares cel de-al treilea titlu din carieră, câte unul la fiecare doi ani. Ultima rundă care se va desfășura tot pe durata a patru zile cum s-a disputat pe parcursul campionatului și nu într-o singură zi cum se programase inițial, are darul de a rezolva ordinea finală, poziții care vor conta la tragerea la sorți pentru cupele europene pentru FC Vaslui, Steaua, Rapid și Dinamo. Astăzi au loc ultimele trei partide, la Ploiești între Petrolul și Sportul, FC Brașov și FCM Tg.Mureș, ambele fără importanță în ierarhie, echipele oaspete fiind deja retrogradate, iar campionatul se încheie la Piatra Neamț cu disputa dintre Ceahlăul și Gaz Metan Mediaș. Titlul decis la rejucare Universitatea Cluj- CFR 1907 Cluj 2-3 (1-0) Au marcat: Marian Cristescu (29 și 48)/ Gabriel Mureșan (50),Madou Sougou (67),Ricardo Cadu (89-pen.). Întrerupt în minutul 27 în urmă cu o săptămână, datorită incidentelor, meciul dintre cele două cluburi de pe Someș s-a rejucat de la 0-0. Cu o brigadă din din Croația se spera ca totul să decurgă normal. Și până la un punct așa a fost numai că pe final croatul a produs o greșeală care a dus titlul în Gruia. În minutul 29 fostul stegar Cristescu a deschis scorul pentru ca tot el să îl ducă la 2-0, ambele goluri fiind reușite cu capul.În min. 49 Cristea a luat roșu și totul a început să se năruie pentru U. Un minut mai tîrziu Gabi Mureșean a trimis o torpilă și a redus din diferență pentru ca în minutul 66 Sougou să egaleze. Cu toate că pressingul oaspetilor era accentuat se părea că meciul merge spre un egal. În minutul 89 croatul Vucemilovici a acordat cu foarte multă larghețe un penalty la o cădere a lui Kapetanos în careu și astfel s-a decis titlul. A mai bătut și Pelici pe cineva Voința Sibiu- CS Mioveni 3-1 (0-1) Au înscris: Iulian Popa (49),Adrian Zăgrean (57 și 68)/ Cosmin Năstăsie (5). Sibienii au fost la o repriză de o înfrângere în fata celei mai slabe echipe din campionat. Numai circa 200 de spectatori s-au încumetan să populeze tribunele din Arini pentru a asista la un meci modest în care elevii lui Alex Pelici au revenit în repriza secundă datorită impulsionării omniprezentului Andrei Zăgrean. După ca Iulian Popa egalase în min. 49, Zăgrean a înscris de două ori. La finalul meciului antrenorul sibian Alex Pelici și-a dat demisia iar viitorul echipei de pe Cibin este incert. Finanțatorul Ioan Hămbășan a declarat că renunță la echipă. Este foarte posibil ca în sezonul viitor echipa să nu evolueze nici în liga secundă. Reghe Boys au răpus și Pandurii Concordia Chiajna- Pandurii Tg.Jiu 3-1 (1-0) Au înscris: Lucian Filip (35), Pestana Paulinho (75),A di Rocha (90+2)/Alex Maxim (56). Pe un teren îmbibat cu apă s-au confruntat două formații fără obiectiv în acest final de campionat. Gazdele, după un retur în forță au dispus de gorjeni prin jocul deosebit de eficace al brazilienilor Paulinho și Rocha, care au marcat golurile victoriei pe final de partidă.