Editia 8171 - 26 apr 15:21

FOTBAL - LIGA I: Granzii campionatului învinși de echipele în suferință

Publicat la 09 aprilie 2012

Etapa 25-a a campionatului primei ligi la fotbal a fost un dezastru pentru echipele din topul ierarhiei. Pe rând, Vasluiul și apoi Dinamo au cedat la scor în fața unor echipe disperate de situația în care se află în subsolul clasamentului

FOTBAL - LIGA I: Granzii campionatului învinși de echipele în suferință Etapa 25-a a campionatului primei ligi la fotbal a fost un dezastru pentru echipele din topul ierarhiei. Pe rând, Vasluiul și apoi Dinamo au cedat la scor în fața unor echipe disperate de situația în care se află în subsolul clasamentului. Acest aspect demonstrează, încă odată, în plus valoarea deosebit de scăzută a campionatului nostru intern, plafonarea valorilor de la vârful piramidei spre zona inferioară. Excepție a făcut formația rapidistă care s-a dezlănțuit în Gruia în fața unei echipe neînvinse de 7 etape și căreia i-a dat o corecție care o va uita cu greu. Runda a fost deschisă pe Transil-ul mureșean, între două formații conduse de doi prieteni, i-am numit pe Ovidiu Sabău și, respectiv ,Cristi Puștai ambele echipe conduse de acești tineri antrenori fiind în mare suferință de puncte. Astăzi au loc ultimile două partide, la Brașov, unde stegarii nu mai au voie să facă vreun pas greșit, de data aceasta în compania unei echipe care a făcut ceva surprize în ultimile etape, Concordia Chiajna și în Argeș la Mioveni unde gazdele au nevoie de puncte pentru a-și realiza baremul dar campioana va fi greu de depășit. Ovidiu Sabău s-a revanșat în fața lui Cristi Puștai F.C.M.Tg.Mureș - Gaz Metan Mediaș 1-0 (0-0) A înscris: Victor Astafei (61). Cartonaș roșu: Răzvan Avram (Mediaș) după fluierul final pentru injurii la adresa arbitrului. Meci îndârjit, cu două echipe avide de puncte prin prisma locurilor din clasament, mureșenii la numai 2 puncte de matineu pe când medieșenii la trei puncte. Gazdele au dominat prima parte a meciului, dar cei care au avut primele oportunități au fost oaspeții prin Markovic. Gazdele puteau și ele să înscrie în min. 32 prin Cardos, dar Plesca s-a opus, amânând deschiderea scorului până în min. 61 când la centrarea lui Bujor, Astafei, revenit după o accidentare, înscrie spectaculos. Finalul a fost unul incendiar și în al treilea minut al prelungirilor la un duel Ghionea-Markovic, ultimul este trimis la spital cu capul spart. După fluierul final, Răzvan Avram într-o altercație cu Szilagyi îl înjură pe arbitrul Dragoș Istrate și vede cartonașul roșu. Sibienii, dezlănțuiți Voința Sibiu - F.C.Vaslui 3-0 (1-0) Au înscris: Eugen Beza (39),Iulian Popa (48), Lukanovic (75). Cartonaș rosu: Milanov (min.90) pentru cumul de avertismente. Nimeni nu s-ar fi așteptat la o asemenea ripostă din partea formației sibiene, aflată în zona nisipurilolor mișcătoare ale retrogradării și totuși gazdele au meritat pe deplin victoria. Vasluienii, după înfrângerea de acasă din meciul de cupă cu rapidiștii și remiza cu ceferiștii clujeni, nu se mai regăsesc. Dar de aici și până la felul cum au fost maltratați de sibieni calea ar părea lungă. Meritul este al formației sibiene care a știut să speculeze marile erori din apărare ale moldovenilor. În min. 39 fostul pădurar brașovean Eugen Beza reia cu capul balonul venit din corner și deschide scorul la ieșirea greșită a lui Borjan. Un alt fost brașovean, Iulian Popa, scapă pe contra atac în minutul 48 și lobează balonul peste portar din 16 m pentru ca Lukanovici scăpat pe contraatac să treacă de Papp și să înscrie pentru un scor de forfait. A fost cea mai umilitoare înfrângere a vasluienilor din acest campionat. Gigi Mulțescu ironizează valoarea echipei câinilor Dinamo București - Petrolul Ploiești 1-3 (0-0) Au înscris: Marius Niculaie (90 + 5)/Younes Hamza (59), Daniel Oprița (69), Damien Boudjemaa (90 + 1). Penultima clasată din campionatul primei ligi a umilit formația clasată pe locul secund cu pretenții la titlu. Aceasta demonstrează plafonarea valorilor primei ligi. În etapa anterioară, s-a făcut multă zarvă pe victoria petroliștilor în fața stegarilor, iar de data aceasta, cum spun copii, pricina s-a arătat. Dinamoviștii nu au miscat în front,Hamza deschide scorul în min. 59 printr-o foarfecă de toată frumusețea. Peste 10 minute, căpitanul ploieștean duce scorul la 0-2 pentru ca, în prelungiri, Boudjemaa să-l surprindă pe Bălgrădean cu un șut din 35 m, iar Marius Niculaie când mai erau câteva secunde de joc să înscrie golul de onoare. Iată cum Dinamo în loc să se apropie de ceferiști rămâne în continuare la aceeași distanță de 5 lungimi. Victorie la scor ca între prieteni C.F.R.1907 Cluj - Rapid București 0-5 (0-1) Au marcat: Ovidiu Herea (19), Ștefan Grigorie (71), Rui Duarte (74), Dan Alexa (85), Ciprian Deac (90+1). Cartonaș roșu: Felice Piccolo (90+3) penru lovitură intenționată. Nici cei mai înflăcărați fani rapidiști nu puteau anticipa o victorie de asemenea proporții în Gruia, dar realitatea a demonstrat că rapidiștii încep să renască. Poate și faptul că în dimineața partidei, Vladimir Bozovici a primit trista vestea despre decesul mamei sale, iar jucătorii au dorit să-i dedice victoria prin faptul că acesta a insistat să joace, poate fi un atuu principal. Gazdele,lideri ai clasamentului, fără un atac care să pună probleme defensivei rapidiste și cu numeroase greșeli în defensivă nu au putut face față unei echipe dezlănțuite. Herea deschide scorul în min. 19 la pasa lui Bozovici. Ultimele 20 de minute au fost catastrofale pentru gazde, golurile în poarta lui Beto venind pe bandă rulantă. Grigorie din pasa lui Deac în min. 71, Duarte din pasa lui Deac peste trei minute, Dan Alexa la un balon venit din corner și fostul cefersit Ciprian Deac în primul minut de prelungire. Acesta a avut decența de a nu se bucura, el evoluând două sezoane în Gruia. Un singur obiectiv, victoria F.C.Brașov (9) - Concordia Chiajna (17) (19:00 Dolce Sport) 1 0 0 1 1-2 Astăzi stegarii se vor confrunta cu formația din Chiajna, aflată într-o postură grea, fiind pe penultimul loc al claamentului. Un singur meci au disputat cele două echipe în primul eșalon, meciul din turul acestui campionat când pe 29 septembrie trecut Concordia câștiga la la Chiajna cu 2-1, o surpriză greu digerată de brașoveni. În mini-retur, Concordia a reușit patru victorii din cele 6 dispute, din care 1-0 cu Oțelul, același scor cu Rapid, 4-3 la Ploiești și 2-0 cu Ceahlăul în ultima confruntare. Stegarii au de dat un examen dificil după înfrângerea de la Ploiești suferită în numai patru minute pentru a demonstra că a fost un simplu accident. Marius Șumudică se confruntă și cu două indisponibilități de marcă prin suspendările lui Cristi Ionescu și Cristi Munteanu dar și alti trei jucători care sunt ușor accidentați. La ultima conferință de presă Marius Șumudică a declarat: ”Încercăm să ne revenim după o săptămână destul de agitată din toate punctele de vedere, cu acuze la adresa mea, dar și a jucătorilor după meciul cu Petrolul. Vom întâlni o echipă care în ultimile 6 partide a câștigat patru meciuri, astfel că au un moral bun. Trebuie să fim foarte atenți la acest joc. Vom pregăti cu atenție jocul pe care va trebui să-l câștigăm. Echipa din Chiajna are câțiva jucători care pot face diferența, dar am încrederea în jucători că-i pot bloca. Din păcate, ne confruntăm cu probleme de lot, Cristi Ionescu și Cristi Munteanu sunt suspendați, iar alți 3 jucători sunt accidentați. Îmi va fi destul de greu să formez un 11 de start, dar jucătorii ce vor intra în teren vor trebui să înțeleagă că nu avem voie să facem nici un pas greșit. Sperăm ca la finalul meciului să fim noi cei care ne vom bucura de cele trei puncte puse în joc”. Cele două formații probabile: FC Brașov: Felguieras - Mateiu, Majernik, Diogo Silva, Machado-Velayos, Viveiros, Dias, Olariu-Buga, Illijoschi. Antrenor: Marius Șumudică. Concordia: Niță - Adr. Popa II, Mamele, D. Bratu, Guliherme-Muzac, Filip, Adr. Popa I- V. Dinu, I.Iordache. Rocha. Antrenor: Laurențiu Reghecamph.