Editia 8166 - 19 apr 11:41

FOTBAL LIGA I Fără surprize în primele meciuri ale etapei 12

Publicat la 31 octombrie 2011

Primele trei partide ale rundei a XII-a nu au produs nici o surpriză. Campioana, Oțelul Galați, în revenire de formă după ce și-a primit drepturile financiare, a ajuns la al treilea meci victorios și a urcat în ierarhie

FOTBAL LIGA I  Fără surprize în primele meciuri ale etapei 12 Primele trei partide ale rundei a XII-a nu au produs nici o surpriză. Campioana, Oțelul Galați, în revenire de formă după ce și-a primit drepturile financiare, a ajuns la al treilea meci victorios și a urcat în ierarhie. În meciul cu medieșenii au jucat pragmatic și au câștigat la limită. Sub Pietricica, fostul brașovean Marian Constantinescu a adus nemțenilor prima victorie pe teren propriu din acest campionat. El a marcat spectaculos în poarta altui brașovean, Remus Dănălache. Într-un joc considerat derby-ul al etapei, dinamoviștii au scos o remiză pe Someș în fața fraților mai mici clujeni. Meciul a avut și două accidentări deosebit de grave în tabăra șepcilor roșii. Astăzi au loc ultimele două partide, la Chiajna, unde se vor confrunta promovatele Concordia și Mioveni și sub Tâmpa unde stegarii vor întâlni fosta dublă campioană, CFR Cluj. Campioana, cu buzunarele pline în revenire Oțelul Galați - Gaz Metan Mediaș 1-0 (0-0). A înscris Sârghi (47). Președintele Marius Stan a reușit să umple buzunarele jucătorilor cu drepturile ce li se cuveneau. Urmare a acestei situații, s-au văzut imediat în teren și rezultatele. Campioana s-a aflat la al treilea meci conscutiv viictorios, din care unul în Cupă, și a început să urce în clasament. Confruntarea cu o altă echipă care a evoluat în Europa, Gaz Metan Mediaș, a fost meciul dintre ofensiva gazdelor și apărarea oaspeților. A fost un meci de uzură, care a revenit gălățenilor printr-un gol înscris imediat după pauză,atunci când Viglianti a executat un corner, iar Sârghi din 6 metri a înscris. Victoria a fost ca o revanșe după egalul obținut în aprilie trecut de către medieșeni (2-2). Un brașovean, Constantinescu, decisiv pentru Ceahlăul Ceahlăul Piatra Neamț- Voința Sibiu 2-1 (0-1). Au înscris:Bădescu (54),Marian Constantinescu (62) / N.Grigore II (45+2-pen). Confruntarea dintre cele două nou promovate, a revenit Ceahlăului, care astfel a obținut prima victorie obținută pe propriul teren prin golul spectaculos realizat de fostul brașovean Marian Constantinescu în min. 62. În acel minut, Stana l-a lansat pe atacantul nemțean care a pornit vijelios, l-a driblat pe Dănălache și înscris pentru 2-1.Până atunci, a fost un meci specific campionatului nostru, cu avantajul sibienilor la pauză prin golul înscris din penalty în prelungirile primei reprize de către Nicolae Grigore. Repriza secundă a fost mai alertă, cu formația gazdă mai mult în ofensivă și care a reușit să întoarcă soarta partidei. Cu această înfrângere echipa lui Alex Pelici a ajuns la pragul inferior al nisipurilor mișcătoare iar nemțenii cu 5 puncte mai sus. Nimeni nu a bătut pe nimeni Universitatea Cluj - Dinamo București 0-0 Un public numeros, cifrat la 17.000 de spectatori, a asistat la meciul considerat derby-ul rundei, în care s-au confruntat două formații aflate pe val,cu intenții serioase de a se clasa în top. Se specula că va fi un meci de amiciție pentru că formația clujeană este considerată un frate mai mic al dinamoviștilor. Nu a fost așa pentru că meciul a fost destul de tensionat, iar până la pauză Laurențiu Rus avea deja două victime din tabăra gazdelor, scoase de pe teren cu accidentări grave. Grecu a fost dus cu ambulanța având capul spart. A fost schimbat cu Mendy care nu a jucat decât 10 minute și a ieșit în aceleași condiții, accidentat de același Laurențiu Rus. Prima repriză a fost dominată de universitari pentru ca la reluare, dinamovistii să fie mai activi, iar cel care a avut posibilitatea de a înscrie a fost Dănciulescu, al cărui voleu a fost scos miraculos de Marius Popa. Numai senzaționala prestație a tribunelor a mai încălzit atmosfera pentru că meciul în sine nu s-a ridicat la nivelul așteptat.