Editia 8171 - 26 apr 04:15

FOTBAL- LIGA I: Etapa numărul cinci, cifre și statistici

Publicat la 22 august 2012

Campionatul primului eșalon fotbalistic a adus după trei ani pe Steaua pe primul loc, după primele cinci runde. A ocupat singură fotoliul de orchestră o noapte pentru ca a doua zi să-l împartă cu surprinzătoarea formație gorjeană

FOTBAL- LIGA I: Etapa numărul cinci, cifre și statistici Campionatul primului eșalon fotbalistic a adus după trei ani pe Steaua pe primul loc, după primele cinci runde. A ocupat singură fotoliul de orchestră o noapte pentru ca a doua zi să-l împartă cu surprinzătoarea formație gorjeană. Ambele s-au detașat de pluton la 4 puncte,numai că cel mai bun adevăr îl are Dinamo cu +5, formație care a amânat până în decembrie partida cu Rapid. Gaz Metan a realizat prima victorie din campionat în disputa de la Galați cu Viitorul și a ajuns la zero la adevăr, depășind formația stegarilor aflată la prima înfrângere acasă și la -4 la adevăr. De altfel, stegarii s-au aflat la a treia etapă consecutiv fără victorie din care două înfrângeri consecutiv la același scor, 1-2. Pe locurile retrogradante sunt înșirate cele 4 echipe nou promovate, toate fără să fi obținut vreo victorie. În partea superioară sunt tot patru echipe, care însă nu au suferit înfrângerea. A fost o etapă cu numai două victorii ale gazdelor, Steaua cu Ceahlăul și Pandurii cu Oțelul. Trei partide au revenit oaspeților, Vasluiul la Bistrița, Gaz Metan la Galați cu Viitorul și Astra la Brașov, iar patru meciuri s-au încheiat la egalitate din care două fără goluri. S-au înscris cele mai putine goluri din aceste prime cinci runde, 21 cu o medie de 2,33 goluri/meci, oaspeții înscriind 11 iar gazdele 10. O situație aparte o constituie situația disciplinară. Dacă în privința avertismentelor situația este în media campionatului cu 46 cartonase galbene, în privința eliminărilor situația este deosebită. S-au acordat 6 cartonașe roșii, la trei echipe, fiecare priminnd câte două. Universitarii clujeni a rămas în inferioritate numerică în min. 18 pentru ca din minutul 42 să evoluieze cu 2 jucători mai puțin. Și în această situație echipa nu a cedat terminând la egalitate la Severin. Viitorul a rămas în 10 din min. 13 pentru ca din min.68 să rămână în 8 jucători de câmp, care s-a repercutat în înfrângerea din ultimile trei minute de joc. Brașovenii au rămas în inferioritate din min. 25, cartonaș roșu acordat cu multă larghețe pentru ca în al treilea minut al prelungirilor să mai piardă un jucător. Stegarii, cu toate că au dominat în repriza secundă în inferioritate, nu au putut egala situația pe tabelă. Media spectatorilor a rămas constantă cu 55.073 cu o medie de 6100 de spectatori/meci din care 15.000 pe Ilie Oană din Ploiești și 300 la Galați.