Editia 8170 - 25 apr 05:04

FOTBAL- LIGA I: Ceferiștii au revenit pe primul loc

Publicat la 14 mai 2012

A doua zi după consumarea rundei a 31-a, campionatul primului eșalon a luat startul în runda următoare cu meciul din Gruia în care CFR-ul clujean avea de înfruntat formația sibiană

FOTBAL- LIGA I:  Ceferiștii au revenit  pe primul loc A doua zi după consumarea rundei a 31-a, campionatul primului eșalon a luat startul în runda următoare cu meciul din Gruia în care CFR-ul clujean avea de înfruntat formația sibiană. Considerat un meci ușor pentru clujeni, aceștia au suferit până în al patrulea minut de prelungire când ghiuleaua lui Maftei a adus liniștea în tabăra echipei pregătită de Ioan Andone.La Galați, campioana Oțelulși universitarii clujeni nu aveau pentru ce lupta decât pentru palmares. Au învins oțelarii după un meci cu o echipă clujeană blazată.Poate că ambele se pregătesc să stabilească campioana, pentru că oțelarii se vor confrunta cu vasluienii într-un meci inportant pentru echipa patronului Adrian Porumboiu, iar U va avea rejucarea cu CFR. Dinamoviștii au făcut instrucție cu formația argeșeană din Mioveni iar de acum Borcea trâmbițează iar că vrea titlul, numai să și poată. Chinuri pentru trei puncte CFR Cluj- Voința Sibiu 2-1 (1-0). Au înscris: Sougou (9),Vasile Maftei (90+4)/ Apostol (64) După cum începuse de furtunos meciul, cu gol pentru gazde înscris de Sougou cu un lob peste Miron din 25 metri,se părea că se va asista la un scor record. Nu a fost așa pentru că ceferiștii având avantaj pe tabelă au ridicat piciorul de pe accelerație și au permis oaspeților să echilibreze jocul.În min. 64 la centrarea lui Tătar, Apostol a reluat în plasă, actiune la care Beto a fost spectator. A urmat eliminarea lui Ronny, care pe șarcursul a patru minute a primit două avertismentele și a văzut roșu în min, 77. Totul părea terminat și atunci când mai erau câteva secvențe de joc, Vasile Maftei a trimis o ghiulea de la 25 de metri la care Miron nu putut interveni și clujenii rămân în cursa pentru titlu. Universitari afectati de scandal Oțelul Galați- Universitatea Cluj 2-0 (1-0). Au înscris: Antal (24), Pena (66-pen.). Un meci anost în care universitarii clujeni veniti după scandalul de pe Someș nu au oferit un bun partener pentru campioană.În minutul 24 Giurgiu a trimis o pasă în adâncime pentru Antal care din 15 metri a înscris fără șansă pentru Boșneag. Meciul decurgea anost și în min, 66 Pena a căzut în careu din duelul cu Mendy și Sebastian Colțescu a indicat punctul cu var, de unde același Pena a înscris pentru 2-0. Pentru Oțelul urmează peste trei zile derbyul moldav cu Vaslui,capital pentru aceștia din urmă. Meci liniștit, victorie clară Dinamo- CS Mioveni 4-1 (2-0). Au înscris: Matei (43),Tames (45),Stănescu (58),Dănciulescu (64)/ Coșereanu (61). Retrogradata formație argeșeană nu a opus rezistență decât în primele minute în care gazdele nu s-au implicat prea mult. Pe finalul primei reprize, Dario Bonetti își impulsioneză elevii care înscriu în două minute de două ori prin Cosmin Matei, după o combinație Alexe - Tucudean (min. 43) și Iulian Tameș cu un șut de la 20 metri. La reluare, Raphael Stănscu la un minut de la intrarea în teren a reluat din fata porții balonul respins de Cobrea la șutul lui Dănciulescu. La singura fază mai cursivă a oaspetilor ,în min, 61 Coșereanu a șutat din lateral și a redus diferența. Nu au trecut decât trei minute și Dănciulescu a marcat pentru un 4-1 foarte clar.