Editia 8171 - 26 apr 07:24

FOTBAL- LIGA CAMPIONILOR: Una cladă și așteptată, alta rece ca o iarnă geroasă

Publicat la 10 august 2012

n Dan VINTILÃ Speranțele pentru calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor pentru ambele formații românesti s-a confirmat doar pe jumătate

FOTBAL- LIGA CAMPIONILOR: Una cladă și așteptată, alta rece  ca o iarnă geroasă n Dan VINTILÃ Speranțele pentru calificarea în play-off-ul Ligii Campionilor pentru ambele formații românesti s-a confirmat doar pe jumătate. Campioana clujeană a reușit să se impună și în Cehia cu o nou victorie în prelungirile de la Liberec, pe când Vasluiul a cedat în ultimele 20 de minute de joc, după ce au ratat numeroase situații printre care un penalty, irosit de N’Doye, în compania mai titratei formații de pe Bosfor, Fenerbahce. Înfrângere amară, pe propriile greșeli FC Vaslui - Fenerbahce Istanbul 1-4 (1-1) Stadion Ceahlăul (Piatra Neamț). Spectatori :15.000. Au înscris: Marius Niculaie (13) / Erkin (11), Kuyt (71 și 76), Sow (90+2). FC Vaslui: Dany Coman- Milanov, Varella, Charalambous, Sălăgeanu-N’Doye (79 Costin) Caue (74 S.Sburlea)-Antal (83 Zsiga), Stanciu, Sânmărtean-Marius Niculaie. Antrenor: Marius Șumudică. Fenerbahce:Volkan - Gokhan, Irtegun, Korkmaz, Kaldirim-Topuz, Cristian, Sahin, Erkin (61 Stoch)-Alex (82 Topal), Kuyt (86 Sow). Antrenor: Aykut Kocaman. Arbitru: Sergey Karasev. Cartonașe galbene : NDoye (39), Milanov (76)/Erkin (41), Kaldirim (58), Stoch (73). După egalul de pe Sucru Sarakoglu, se spera ca pe propriul teren vasluienii să reușească calificarea printr-o remiză albă sau chiar printr-o victorie. Șanse au fost de partea elevilor lui Marius Șumudică care după ce fiecare echipă înscrisese câte un gol, Erkin în min, 11 și Marius Niculaie două minute mai târziu,au avut posibilități de a înscrie dar șuturile anemice ale gazdelor nu-și ating ținta. Nici măcar penaltiul din min, 54 la hențul lui Caner nu a putut fi înscris de cel care va ieși în apostrofările fanilor, N’Doye. Șocați de ratarea penaltiului în ultimile 20 de minute vasluienii primesc gol după gol. Kuyt realizează dubla în minutele 71 și 76 și atunci când totul era rezolvat, Sow introdus pe teren cu 6 minute înainte, pune bonboana pe colivă în al doilea minut al prelungirilor. Prima înfrângere pe teren propriu din palmaresul european este cu atât mai dureroasă cu cât vasluienii ies din cursa pe care și-o doreau cât mai lungă. E drept, continuare în Europa League poate fi o alinare. Calificare așteptată în play-off-ul ligii Slovan Liberec - CFR 1907 Cluj 1-2 (0-1) Stadion ”U Nisy” (Liberec). Spectatori: 5.100. Au înscris: Sural (58 ) / Pantelis Kapetanos (45),Modou Sougou (90+4). Slovan: Bicik - Liulka, Kelic, Karisic (76 Nezmar), Fleisman- Janu (54 Morozenko)-Breznanik, Bosancic, Vacha, Sural-Blazek (66 Hadascok). Antrenor: Jaroslav Silhavy. CFR: Mario Felguieras-Ivo Pinto,Ricardo Cadu,Ionuț Rada, Mario Camora-Adam Vass ((78 Ronny), Sare-Sougou, Bastos (60 Gabriel Mureșan), Edimar (83 Nicoară)-Pantelis Kapetanos. Antrenor: Ioan Andone. Arbitru: Serge Gumienny. Cartonașe galbene: Sural (46), Blazec (62), Kelic (79)/Rada (79). „Ceferiștii” s-au prezentat în Cehia cu avantajul unui gol înscris în Gruia. Mult- puțin, sperantele în realizarea calificării în play-off era de nezdruncinat. And one, cu sabia deasupra capului era sigur că scaunul putea fi salvat numai după o calificare în play-off. În această situație, clujenii au jucat prudent, au permis gazdelor să aibă o posesie superioară dar situațiile de gol ale acestora au fost timide iar atunci când erau pe poartă fostul stegar Mario Felguieras și-a arătat clasa ,fiind practic imbatabil. Pantelis Kapetanos și-a demonstrat încă odată valoarea de puncheur și în afara golului înscris la colțul lung de la finalul primei reprize a mai avut și alte oportunități de a marca. Când totul părea încheiat în al patrulea minut de prelungire Sugou se infiltrează în 6 m. de unde nu iartă și ceferistii pleacă cu toate punctele pe Feleac. Dacă nu vor fi grupele Champions League, cu siguranță grupele Europa League sunt asigurate pentru clujeni.