1 UAH = 0.1170 RON

1 XDR = 6.1159 RON

1 ZAR = 0.2442 RON

Editia 8171 - 26 apr 22:43

FOTBAL- LIGA CAMPIONILOR: Deși a învins pe Manchester, CFR a ajuns doar în Europa League

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 07 decembrie 2012

Manchester United - CFR 1907 Cluj 0-1 (0-0) Stadionul Old Trafford. Spectatori: 52.000 A înscris: Luis Alberto (58) Manchester: De Gea-P.Jones, Smailing, Wooton, Buttner-Powell (73 Macheda), Cleverley (45 Scholes),Giggs (86 Fletcher )- Welbeck, Hernandez, Rooney

FOTBAL- LIGA CAMPIONILOR:  Deși a învins pe Manchester, CFR a ajuns doar în Europa League Manchester United - CFR 1907 Cluj 0-1 (0-0) Stadionul Old Trafford. Spectatori: 52.000 A înscris: Luis Alberto (58) Manchester: De Gea-P.Jones, Smailing, Wooton, Buttner-Powell (73 Macheda), Cleverley (45 Scholes),Giggs (86 Fletcher )- Welbeck, Hernandez, Rooney. Antrenor: Sir Alex Ferguson CFR: Felguieras - Ivo Pinto,Cadu,Piccolo,I.Rada- Muresan,Alberto- Sougou (90+2 Kapetanos) - Rui Pedro (71 Aguirregaray) Camora, Bastos. Antrenor: Paulo Sergio. Arbitru: Daniel Orsato. Asistenți: M.Tonolini, M.Grilli (Toți din Italia) Cartonașe galbene: Scholes (90) / Cadu (48), Felguieras (90+2). Cum se poate numi decât neșansă ca o echipă care a făcut 10 puncte în grupele Champions League și să nu se califice în optimile primei competiții continentale. De această neșansă a avut parte formația campioană, CFR Cluj. Până în minutul 78 când în Portugalia Aydin Yilmaz a înscris golul victoriei lui Galatasary (după ce egalase prin Burak Ylmaz în min. 59), ceferiștii erau calificați în optimi, dar totul s-a năruit iar golul victoriei cu Manchester din minutul 56 (șut din 35 a lui Luis Alberto la vinclu) a rămas numai de palmares și ca prima victoriei a unei românești în Anglia într-o competiție oficială. Manchester și Galatasaray s-au calificat în optimile Champions League, iar CFR Cluj în 16-zecimile Europa League. Clasament 1. Manchester United 6 4 0 2 9-6 12 2. Galatasaray Istanbul 6 3 1 2 7-6 10 3. CFR Cluj 6 3 1 2 9-7 10 4. Sporting Braga 6 1 0 5 7-13 3