Editia 8169 - 24 apr 15:08

FOTBAL LIGA A III-a - Seria a VI-a. Ghinion pentru echipele oaspete

Publicat la 22 noiembrie 2010

Etapa a XIII-a a campionatului eșalonului trei a fotbalului, a fost pentru oaspeții din seria a VI-a o etapă a ghinioanelor. O singură echipă oaspete a reușit un egal (Unirea Florești la Dej), în rest etapa a fost în totalitate a gazdelor

Etapa a XIII-a a campionatului eșalonului trei a fotbalului, a fost pentru oaspeții din seria a VI-a o etapă a ghinioanelor. O singură echipă oaspete a reușit un egal (Unirea Florești la Dej), în rest etapa a fost în totalitate a gazdelor. În marea majoritate victoriile au fost la limită, numai lidera clasamentului, Seso Câmpia Turzii s-a impus la scor la ultima clasată din Odorhei. A fost un rezultat original, cu un penalti, un autogol, numai pe final gazdele înscriind două goluri curate. A surprins victoria fostei lanterne a seriei, Sănătatea Cluj, asupra echipei a doua a bistrițenilor, formație care se anunța o pretendentă serioasă la supremație. Maramureșenii după eșecul din runda precedentă s-a impus cu greutate în fața formației din Zalău. Corona Brașov a pierdut după un meci bun dar pe greșeli neprovocate din ultimele minute în care au ratat și un penalti la scorul de 1-1. În acest fel echipa în loc să urce până în quartetul seriei a coborât pe locul 9. În etapa de vinerea viitoare pe stadionul Carpați are loc derbyul local dintre formația gazdă SCM-Corona și Unirea Tărlungeni. Înfrângere pe final de meci FC Zlatna - SCM Corona Brașov 2-1 (0-1). Au înscris: Ciucă 53 și 87/Cojocaru 39. SCM Corona: Dărăbanț-Vajda, Surducan, Măuță, Onciu-Postolache, Nicodim, Kantor (73 Moarcăș), Bărbășescu (70 Voicu)- Cojocaru (81 Oprea), Marinescu. Antrenor: Dan Bona. După cinci runde fără înfrângere, brașovenii de la Corona au comis-o într-un meci în care au fost superiori și foarte aproape de un succes de trei puncte. Au avut o primă repriză bună, cu presing permanent pe gazde și cu un gol înscris cu 6 minute înainte de finalul primei părți. La o acțiune în mare viteză pe traseul Marinescu-Bărbășescu mingea ajunge la Cojocaru care înscrie la colț lung. La reluare gazdele au o lovitură liberă din 25 m., terenul alunecos face ca respingerea lui Dărăbanț să ajungă la Ciucă, care nemarcat înscrie norocos de aproape, egalând. În continuare nu se mai consemnează faze clare de poartă până în minutul 80 când Marinescu este faultat în careu. Fundașul gazdelor este eliminat și penalti pentru oaspeți. Moarcăș, abia intrat în teren execută slab lovitura de la 11 m. și portarul gazdelor apără. Peste alte 7 minute Voicu faultează la 17 m. și Ciucă înscrie la vinclu pentru o victorie a gazdelor. În celelalte partide s-au consemnat rezultatele: Seso Câmpia Turzii - A.F.C. Odorhei 4-0 (1-0). Au înscris: Moțet 11-pen., Paliko 61-autogol, Văscan 76, Mitrea 80 Sănătatea Cluj - Gloria II Bistrița 3-1 (2-0). Au înscris: Ceacă 15, Albu 44, Sabo 68/Popan 79 FC Maramureș Baia Mare - FC Zalău 1-0 (0-0). Au înscris: Pop 75 Unirea Ungheni - Gaz Metan II Mediaș 1-0 (0-0). Au înscris: Popa 90+3 Avântul Reghin - F.C.Cisnădie 1-0 (0-0). Au înscris: Bucium 80 Unirea Dej - Unirea Florești 1-1 (0-1). Au înscris: Breaz (70) /Onacă (17) Unirea Tărlungeni a stat. Etapa viitoare, penultima din turul campionatului, vineri 26 noiembrie orele 14:00: Gloria II Bistrița-AFC Odorhei; Gaz Metan II Mediaș-Sănătatea Cluj; SCM Corona Brașov-Unirea Tărlungeni; FC Cisnădie-CS Zlatna; FC Zalău-Avântul Reghin; Unirea Florești-FC Maramureș Baia Mare; Unirea Dej-Seso Câmpia Turzi; Unirea Ungheni stă. Clasament 1 FC Seso 12 7 3 2 21-6 24 2 Ungheni 13 7 2 4 18-14 23 3 Baia Mare 12 6 3 3 17-11 21 4 Gloria II 12 6 1 5 23-20 19 5 CS Zlatna 12 5 4 3 15-15 19 6 Reghin 12 4 6 2 11-8 18 7 FC Zalău 12 4 5 3 13-10 17 8 Florești 12 4 5 3 10-10 17 9 SCM Bv. 12 4 5 3 9-9 17 10 Cisnădie 12 4 3 5 10-10 15 11 Gaz Metan II 12 4 3 5 9-9 15 12 Tărlungeni 12 4 3 5 13-15 15 13 Sănătatea 13 2 4 7 9-23 10 14 Unirea Dej 12 2 3 7 11-17 9 15 Odorheiu S. 12 2 2 8 8-20 8