Editia 8171 - 26 apr 08:41

FOTBAL LIGA A III-a- PREGÃTIRI: Program intens de jocuri înaintea returului

Publicat la 20 februarie 2012

Cele două formații brașovene din eșalonul trei au disputat noi meciuri amicale cu formații de aceeași categorie. Liderul seriei a VI-a, Corona Brașov, a primit vizita liderei seriei a III-a, ACS Urban Titu (fosta formație Electrosid), cu care a terminat la egalitate, al cincilea astfel de rezultat din perioada de pregătiri

FOTBAL LIGA A III-a- PREGÃTIRI: Program intens de jocuri înaintea returului Cele două formații brașovene din eșalonul trei au disputat noi meciuri amicale cu formații de aceeași categorie. Liderul seriei a VI-a, Corona Brașov, a primit vizita liderei seriei a III-a, ACS Urban Titu (fosta formație Electrosid), cu care a terminat la egalitate, al cincilea astfel de rezultat din perioada de pregătiri. Din păcate, mai mult terenul a fost adversarul principal al celor două echipe. Unirea s-a deplasat la Tg. Mureș unde a jucat pe un teren sintetic din zona stadionului Transil, în compania echipei secunde a prim divizionarei FCM, colegă de serie în campionat. Corona Brașov- ACS Urban Titu 2-2 (2-2) Pentru Corona au înscris: Elek (5) și Ene (35). Corona: Marc - Martac, Dămoc, Potecu, Câmpeanu-Postolache, Vlad Munteanu, Mihai Stere, Istrate-Elek, Ene (prima repriză). Dărăbanț-Stanciu, Potecu, Avram, Livadariu-Chirciu, Mitran, Marcăș, Istrate - Marinescu, Ion Coman în repriza secundă. Antrenor: Dan Bona. Probleme de efectiv, în continuare nu au putut fi folosiți Stefan și Sfrijan la brașoveni, la care sau adăugat Leonte și Lita ușor accidentați. A fost un meci disputat pe un teren dezghețat,mocirlos și denivelat. A fost bun pentru pregătirea fizică, dar se speră ca odată cu amânarea campionatului se va ajunge și la amicale pe terenuri bune. În minutul 5 Stere a centrat din lovitură liberă laterală și Elekdin 6 metri a reluat cu capul deschizînd scorul.În minutele 20 și 25 oaspeții au înscris de două ori din faze fixe,primul fiind opera lui Dămoc care a înscris în propria poartă.În min, 35 Elek a centrat de pe dreapta și Ene a reluat din careu pentru 2-2. În min, 40 Ene a ratat o lovitură de la 11 metri șutând în bară. Corona a mai avut două ocazii clare irosite cu nonșalanță de Ene,care a driblat și portarul,și a doua oatră prin Martak. Este al patrulea meci egal din această perioadă de pregătiri, după remizele cu Petrolul Ploiești, CS Bacău și Unirea Slobozia , de fiecare dată 1-1. La antrenamentele Coronei se află și Ion Coman, care în turul campionatului a evoluat la Voința Sibiu de unde a plecat și se află în tratative pentru un sezon cu Corona. Vineri 24 februarie pe același teren de la Metrom, Corona va înfrunta Chimia Brazi, ocupanta locului secund în seria a III-a. FCM II Tg. Mureș- Unirea Tărlungeni 1-0 (0-0) Terenul sintetic (Stadionul Transil). Unirea: Bunduc - Vlăsceanu, Căpățână, Tatarciuc, Adrian Popa-Crețulescu, Brujan, Iaru, Codrin Airinei - Sorin Marin, Liviu Niculaie,Au mai evoluat: Pintea - Emil Popa, Pricop, Toderașcu, Alexandru Airinei, Zaharia Mihalache, Cojocaru, Gerotă, Turcu. Antrenor: Gyorgy Balint. Tatarciuc a fost singurul care a evoluat pe întreaga durată a partidei. ”A fost pentru prima dată în această perioadă de pregătire când am jucat pe terenuri cât de cât acceptabile, evoluând pe un teren sintetic.Au fost porțiuni înghețate în care jucătorii și-au ținut cu greutate echilibrul. Ca și alte dăți, am avut o serie de ocazii clare ratate prin Sorin Marin, Crețulescu, Liviu Nicolae. Ce mai clară a fost ratarea lui Cojocaru, care a intrat în careu și a fost deposedat. Singurul gol s-a marcat la o greșeală a lui Toderașcu care a greșit la marcajul jucătorului scăpat singur cu Pinte în min, 55 și a marcat”, a declarat antrenorul Gyussi Balint. Următorul meci va fi sâmbăta viitoare pe un teren pe care să se poată juca cu formația din Tg.Mureș. Este foarte posibil ca până atunci să să găsească încă un adversar pentru a mai perfecta un meci amical.