Editia 8171 - 26 apr 16:52

FOTBAL- LIGA 3 Tărlungeniul își pune amprenta asupra seriei

Publicat la 24 sepembrie 2012

Conpet Ploiești - Unirea Tărlungeni 1-2 (1-1) Au înscris: Bădoi (4) / Nicolae Cristea (10), Codrin Airinei (77) Unirea: Iacob - Vlăsceanu, Emil Popa, Tatarciuc, Dobrea- Cristea, Brujan (53 Crețulescu), Iaru- Pricop (73 Spătaru), Liviu Niculaie, Codrin Airinei (90 Lita)

Conpet Ploiești - Unirea Tărlungeni 1-2 (1-1) Au înscris: Bădoi (4) / Nicolae Cristea (10), Codrin Airinei (77) Unirea: Iacob - Vlăsceanu, Emil Popa, Tatarciuc, Dobrea- Cristea, Brujan (53 Crețulescu), Iaru- Pricop (73 Spătaru), Liviu Niculaie, Codrin Airinei (90 Lita). Antrenor, Gyorgy Balint. Cartonas roșu: Emil Popa (Unirea) min, 90+2 pentru fault ca ultim apărător. Runda a IV-a a campionatului eșalonului trei a adus echipelor brașovene o victorie a Unirii Tărlungeni, în deplasarea de la Strejnic în compania ploieștenilor de la Conpet și o înfrângere la Făgăraș a gazdelor de la Civitas în meciul cu piteștenii. Scorul rundei a fost realizat la Cisnădie între gazde și Unirea Câmpina. Victoria maturității și a seriozității După victoria din prima etapă în fața echipei din Cisnădie, Unirea nu a avut adversar două etape consecutiv, pentru ca în etapa a IV-a elevii lui Gyussy Balint au obținut o nouă victorie în deplasarea de la Strejnicu, în compania unei echipe considerate la începutul campionatului drept una de top a seriei. Meciul disputat pe un teren mocirlos datorită ploii care a căzut în zilele premergătoare și care a îngreunat mult desfășurarea partidei. Uniriștii au avut un start dificil, în min, 4 Vlăsceanu greșeste la un balon venit dintr-un corner executat cu precizie de Bădoi, balon care se oprește în plasă. Oaspetii își revin repede din șoc și în minutul 10 la o acțiune prelungită de atac, balonul centrat în careu este preluat cu latul de Cristea, care obține egalarea. Urmează un asediu la poarta Gazdelor, dar acțiunile deosebit de clare ale lui Vlăsceanu, Liviu Niculaie, Cristea, fiecare de câte două ori, Codrin Airinei sau Liviu Niculaie nu se transformă în goluri. În min, 77 gazdele au ieșit neinspirat la ofsaid, decizie de care a profitat Vlăsceanu care a pasat în fața portii la Codrin Airinei și acesta a marcat nestingherit, 1-2. În al doilea minut de prelungire Emil Popa îl faultează pe Bădoi la 18 m. central și vede cartonașul rosu pentru fault ca ultim apărător. Lovitura liberă executată de același Bădoi nu este concretizată și scorul rămâne 2-1 în favoarea oaspetilor, care se anunță un candidat serios în topul seriei a VI-a. Șocul schimbării antrenorului nu s-a produs Civitas Făgăraș - SCM Argeșul Pitești 0-2 (0-0) Au înscris: Beurean (68), Gârniță (79) Civitas: Neagu- Băcilă, Sârghe, Onciu, Motoc- Săndei, Colarez (63 Văsâi), Roșu (63 Lup), Gal- Neamțu (85 Vezeteu), Streza. Antrenor, Sandu Cosma. Cartonas rosu: Valentin Onciu (72), pentru cumul de avertismente. În fotbal ocaziile se contabilizează de presă și nicidecum în scorul final. Ca și în partidele anterioare, făgărășenii au avut în prima repriză o mai mare posesie și acțiuni pe poartă, dar balonul din nou s-a încăpățânat să intre în ațe. În min, 20 Neamțu reia un balon venit din corner dar de aproape ținteste portarul pentru ca în min, 32 Motoc să șuteze de aproape puțin pe lângă bară. La numai 7 minute de la reluare, Neamțu șutează la coltul scurt balon scos în extremis de portar. Cum ratările se răzbună, în min, 68 Beurean preia un balon centrat de pe flancul stâng și din 7-8 m îl învinge pe Neagu. Nu trec decât patru minute și Valentin Onciu este eliminat pentru cumul de avertismente. Gazdele în inferioritate pe teren cedează din nou în min, 79 atunci când la un contraatac, Gârniță singur cu Neagu îl învinge pentru 0-2. Celelalte rezultate ale rundei a IV-a în seria VI-a: Avântul Reghin - FCM Târgoviste 1-0 (0-0). Pușcas (70); FC Cisnădie - Unirea Câmpina 4-1 (3-0). Gasper (2), Gego (10 și 58), Piko (34)/Stăncescu (90). FC Zagon a stat. Fortuna Brazi - Girom Albota a fost amânat. Clasament 1. Reghin 3 2 1 0 4-1 7 2. Fortuna 3 2 0 1 7-1 6 3/4.Pitesti 2 2 0 0 3-0 6 Cisnădie 3 2 0 1 5-2 6 5. Târlungeni 2 2 0 0 3-1 6 6. Conpet 4 2 0 2 4-4 6 7. Câmpina 4 1 1 2 2-6 4 8. Albota 2 1 0 1 1-1 3 9. Târgoviste 3 1 0 2 1-2 3 10. Zagon 2 0 0 2 1-4 0 11. Făgăraș 4 0 0 4 1-10 0 Etapa următoare, 28 septembrie, ora17: Avântul Reghin - Fortuna Brazi, FCM Târgoviște - FC Cisndie, FC Zagon - Conpet Ploiești, Unirea Târlungeni - Civitas Făgăraș, SCM Argeșul Pitești - Girom Albota, Unirea Câmpina stă.