Editia 8166 - 19 apr 11:48

FOTBAL- LIGA 2: Corona a prins gustul victoriilor, bate tot!

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã ziua Braºov

Publicat la 08 octombrie 2012

CS Mioveni - Corona Brașov 1-2 (0-0) Stadionul Municipal din Mioveni. Au înscris: Stanciu (60) / Ion Coman (52), Răzvan Damian (55) CS Mioveni: O

FOTBAL- LIGA 2: Corona a prins gustul  victoriilor, bate tot! CS Mioveni - Corona Brașov 1-2 (0-0) Stadionul Municipal din Mioveni. Au înscris: Stanciu (60) / Ion Coman (52), Răzvan Damian (55) CS Mioveni: O.Popescu- Cotigă, Pasăre, Olteanu, Dumitrache- Coșereanu (82 Simion), Mărgăritescu (30 Neaga ), Emil Dică (80 Panait), Năstăsie, I.Stancu- Răduță. Antrenor, Flavius Stoican. Corona: Marc- Martac, Ștefan, Damian, Avram-Leonte (85 Fizeșan), Vlad Munteanu, Stere (62 Chirciu), Sorin Marin (70 Postolache )- Fl. Stângă, Coman. Antrenor: Daniel Bona. Arbitru: George Rădulescu. Asistenți: Andrei Constantinescu, Iulian Radu (toți din București) Corona s-a deplasat la fosta prim divizionară argeșeană pentru a-și continua excelentele evoluții din primele cinci runde ale campionatului. Au reușit pe deplin, ca și la anterioară deplasarea la o altă fostă prim divizionară, UTA, elevii lui Dan Bona au respectat indicațiile primite și au obținut o victorie deosebit de prețioasă. O apărare bine organizată, contraatacuri tăioase pe cele două vârfuri care au stat în coasta apărării gazdelor. Au înscris de două ori, dar brașovenii au avut și alte oportunități de a marca. Prima acțiune mai periculoasă a Coronei a avut loc în minutul 20, când Sorin Marin a reușit un un-doi cu Coman și a șutat la colțul lung, iar portarul a scos cu greutate. Meciul s-a derulat între cele două careuri pentru ca în min. 40 Stângă să trimită cu capul de aproape, dar balonul a trecut de puțin pe lângă laterală. La reluare, după numai 7 minute, la un contraatac fulger, Coman a primit o pasă excelentă de le Leonte și de la 12 metri l-a executat pe Popescu, deschizând scorul, 0-1. Nu au trecut decât trei minute și la o lovitură liberă din lateral stânga, executată de Sorin Marin peste apărare, a fost reluată de fundașul brașovean Damian peste portar, Pasăre a dorit să devieze balonul dar acesta a intrat în poartă cu toat opoziția sa, 0-2. Gazdele au resimțit șocul, și s-au năpustit peste ai noștri În minutul 60, Stancu a reluat din marginea careului și a trimis la vinclu fără șansă pentru Marc, 1-2. Oaspeții au continuat să aibă o mai bună posesie și în min, 65 Chirciu singur cu portarul, a șutat din 16 metri pe lângă bara laterală pentru ca Ion Coman să mai aibă două oportunități de a înscrie, în min. 70, când acțiunea sa a fost scoasă de Popescu și în min, 85 când a fost blocat de Cotigă. Gazdele au fost mai periculoase în ultimele 10 minute de joc, atunci când au avut trei acțiuni periculoase. În min. 75 când Răduță a reluat cu capul, cinci minute mai târziu la acțiunea lui Năstăsie scoasă în ultimă instanță și în min, 83 când Stancu a irosit ultima ocazie de a egala. O victorie deosebit de prețioasă, surprinzătoare pentru unii, meritată pentru activitatea laborioasă a echipei. Antrenorul Dan Bona era fericit și după întoarcerea la Brașov a declarat: „Jucătorii au respectat sarcinile primite, s-au implicat exemplar și consider că am obținut o victorie muncită, meritată. Felicit din nou întreaga echipă pentru rezultat și sper ca și în următoarele etape, când deja adversarii ne-au luat pulsul , să continuăm pe același traseu ascendent pe care am mers până acum”. Pentru Corona urmează un nou meci tare, cel de sâmbăta viitoare cu o altă fostă prim divizionară, Unirea Alba Iulia, echipă pe care Corona și-a propus de asemenea să o îngenuncheze.