Editia 8170 - 25 apr 18:39

FOTBAL- LIGA 2: Corona a început să deranjeze

Autor:

Publicat la 05 noiembrie 2012

Brașovenii de la Corona își continuă marșul de echipă neînvinsă în seria vestică a ligii secunde. Acest aspect, se pare că a început să derajeze anumite cercuri

Brașovenii de la Corona își continuă marșul de echipă neînvinsă în seria vestică a ligii secunde. Acest aspect, se pare că a început să derajeze anumite cercuri.În partida de la Oradea în compania Lluceafărului puteau reveni cu toate punctele, dar fluierașii nu au fost de acord, considerând poate că este prea mult pentru ca o echipă nou promovată să domine seria ardeleană, unde se află formații cu vechi state de serviciu în fotbalul românesc. În minutul 60 la centrarea lui Fizeșan, Vlad Munteanu reia din 9 m. cu capul mingea depăseste linia portii apărate de Miron, dar tușierul nu indică înscrierea golului și timișoreanul Sorin Tarcea nu-l validează cu toate insistentele jucătorilor și a băncii tehnice de a demonstra valabilitatea golului marcat.Cu acest gol marcat egalarea are fi venit mai devreme cu 20 de minute decât s-a produs cînd la centrarea lui Stere din lovitură liberă Munteanu pune capul din careu și înscrie. Gazdele au înscris prin Zeno Bundea în min, 17 cu un șut din 16 m.La opt minute de la deschidrea scorului, Marcăș de la oaspeti trimite o torpilă din 14 m. balonul fiind oprit de bară iar în min, 30 la centrarea lui Marcăș, Marinescu nu ajunge la întâlnirea cu mingea în fața porții goale. La numai cinci minute de la reluare, Marinescu primește de la Ene o pasă excelentă, dar nu reușește să prea balonul pentru a înscrie. O fază dramatică se petrece în min, 83 când Fizeșan centrează în fata porții la Chirciu, care din 3 metri șutează în MironP e contraatac, apărarea brasoveană este surprinsă, Popescu șutează, Marc scoate iar Svarczokopf pe fază înscrie pentru 2-1. În ultimul minut official, Stângă trimite o torpilă respinsă de Miron și Martac atent pe fază reia în gol pentru scorul final de 2-2. Este al 10-lea meci fără înfrângere a nou promovatei Corona, o performanță deosebită. Revenire în două rânduri Antrenorul Daniel Bona s-a arătat total nemulțumit de ceea ce s-a întâmplat la Oradea, de unde putea să revină cu punctele întregi: „În primul rând țin să felicit băieții pentru faptul că au avut puterea să revină în două rânduri și să obtină acest egal înpotriva unui arbitraj ostil. În ultimele patru meciuri de campionat am fost arbitrați de trei ori de arbitrii din Timișoara. Oare nu nai sunt arbitrii în țară decât la Timișoara. Este adevărat că excepție a făcut arbitrajul de la Oradea total ostil, pentru că despre ceilalti nu pot spune nimic, poate și pentru faptul că acest meci nu a fost televizat. În ce ne privește am intrat în vizorul unora cărora nu le convine postura în care ne aflăm. Noi ne vom continua drumul început cu jocuri bune și spectaculoase”. Luceafărul Oradea - Corona Brașov 2-2 (1-0) Stadion: Complexul Luceafărul Sânmartin. Spectatori: 400 Au marcat: Zeno Bundea (17), Svarczkopf (83)/ Vlad Munteanu (80), Marius Martac (90) Luceafărul: Miron - Letan, Pocian, Mintaș, Achim- Haș- Ianc, Bundea, Muntean, Roșu –Gh. Popescu. Antrenor, Călin Moldovan. Corona: Marc- Martac, Forika,Damian, Avram- Leonte (55 Fizeșan), Vlad Munteanu, Stere, Marcăș (46 Ene)- Fl.Stângă, Marinescu (70 Chirciu). Arbitru: Sorin Tarcea (Timișoara) Asistenti: Nicolae Megheșan (Târnăveni ), Imre Bucsi (Sf.Gheorghe).