Editia 8166 - 19 apr 11:24

FOTBAL- LIGA 2: Brașovenii au uimit din nou, din păcate acum, negativ!

Autor: Dan NEACªA, Bunã ziua Braºov

Publicat la 12 noiembrie 2012

Corona Brașov – CSM Rm. Vâlcea 2-3 (1-3) Stadionul: Carpați . Spectatori: 500 Au înscris: Marius Ene (7), Bogdan Marinescu (48)/ Stoica (4 și 38),Vasile (43)

FOTBAL- LIGA 2: Brașovenii au uimit din nou, din păcate acum, negativ! Corona Brașov – CSM Rm. Vâlcea 2-3 (1-3) Stadionul: Carpați . Spectatori: 500 Au înscris: Marius Ene (7), Bogdan Marinescu (48)/ Stoica (4 și 38),Vasile (43). Corona: Marc- Martac, Forika, Damian, Avram (46 Chirciu)- Fl.Stângă, Munteanu, Marcăș (62 Pastor), Fizeșan- Marinescu (77 Marin Sorin), Ene. Antrenor: Daniel Bona. CSM Vâlcea: Toma- Vasile, Vătejelu, Popescu, Tomozei (54 Pârvu)-Plecanciuc, Daouda, Neagoie,Traore (58 Nelu Nicolaie)- Stoica, N”Kongue (69 Văduva). Antrenor: Laurențiu Tudor. Sincer, nu am înțeles mare lucru din acest meci. Brașovenii se uitau de la înălțimea primului loc până, hăt, departe, acolo jos, unde pe ultimul loc se aflau vâlcenii. După un tur de excepție în care au răpus team-uri mult mai bine cotate, nimeni nu ar fi pariat un leu pe codașa seriei. Și totuși Corona, a făcut exact ca vaca din poveste, cea care a dat cel mai mult și cel mai bun lapte, după care a dat cu piciorul în doniță. Dar să vedem cum au decurs lucrurile în surpriza etapei. Nici nu s-au așezat bine echipele în teren și Stoica a prins bine colțul lung, la un șut din marginea careului, lateral stânga, 0-1 (4). Șoc? Surpriză? Nimic pentru că la trei minute distanță, Ene a marcat simplu, din careu și a redat încrederea echipei, 1-1. În continuare brașovenii au dat impresia că dețin controlul sau cel puțin așa li s-o fi părut celor din teren. A urmat o perioadă plictisitoare, cu pase mărunte și fără orizont. De ocazii de gol nici nu a putut fi vorba. Absența lui Stere s-a simțit, jucătorii lui Bona părând iezii din poveste după ce le-a plecat mama capră după merinde. Stoica, cel care a deschis scorul, a pus capăt letargiei din teren și a mai înscris o dată, un gol de generic. A șutat de undeva din stânga, poate să fi fost 30 de metri, balonul s-a dus întins sub bară, peste un Marc uluit și el de nimereala vâlceanului, 1-2 (37). Cu brașovenii în corzi, oaspeții au dat lovitura în minutul 43. Atunci Vasile l-a luat la viteză pe Avram, i-a luat fața unui fundaș central, Damian parcă, a scăpat singur cu Marc și a făcut simplu 1-3, o adevărată povară pentru brașoveni. Nu a mai contat nici faptul că imediat după pauză Marinescu a redus din handicap, 2-3 (48). Zarurile fuseseră aruncate încă din prima repriză, când dacă e să îi dăm crezare lui Bona și nu avem de ce să nu o facem, „Corona a făcut cel mai prost joc din acest campionat”. Această înfrângere poate fi o consecință a unor promisiuni neonorate de cei care conduc acum clubul, după știrile răsuflate săptămâna trecută din vestiarul Coronei. Remiza de la Oradea cu Luceafărul pare să fi fost un semnal de alarmă neînțeles. În mod normal și acolo putea fi un teren fertil pentru trei puncte facile. La fel de adevărat este că și absențele lui Stere și Coman au dus la scăderea forței ofensive, mai ales că era vorba de un joc acasă. În fine, rezultatul nu mai poate fi schimbat, Corona este încă pe primul loc și are puterea de a face un joc bun la Pitești, de unde să aducă la Brașov punctele pierdute aiurea cu Vâlcea. Greșeli impardonabile comise în teren Antrenorul Daniel Bona, afectat de prima înfrângere de la promovarea în liga secundă a declarat: ”Cu toate că i-am atenționat pe jucători că va fi un meci deosebit de greu, băieții l-au tratat de sus, cu prea multă superioritate și asta ne-a costat scump. Am făcut cel mai slab meci din campionat, au fost o mulțime de greșeli și foarte mulți jucători au evoluat sub valoarea lor, motiv care a dus la această înfrângere pe propriul teren. Din păcate, am simțit foarte mult lipsa lui Mihai Stere (n.n.suspendat pentru cumul de avertismente). Sper ca în ultimele două jocuri să ne trezim, să adunăm puncte și să încercăm să rămânem pe primul loc pentru a pregăti în liniște returul de campionat care va fi foarte greu”. (D.V.)