FOTBAL- LIGA 1: Surprize, frustrări, dar și meciuri spectaculose

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 19 noiembrie 2012

Etapa a XVI-a a primului eșalon fotbalistic s-a desfășurat pe un frig pătrunzător, care a făcut ca afluența spectatorilor pe stadioane să fie redusă

FOTBAL- LIGA 1: Surprize, frustrări, dar și meciuri spectaculose Etapa a XVI-a a primului eșalon fotbalistic s-a desfășurat pe un frig pătrunzător, care a făcut ca afluența spectatorilor pe stadioane să fie redusă. Cele cinci partide disputate în primele două zile nu au fost lipsite de surprize. Campioana a suferit o nouă înfrângere, chiar înaintea principalului meci din Liga Campionilor, cel cu Braga. Beneficiara s-a dovedit a fi echipa giurgiuveană care pe moment a trecut pe locul secund al campionatului. Stegarii puteau reveni de la Bistrița cu toate punctele puse în joc, dar Munteanu a executat un penalti pe care Dolha l-a apărat. Brad Pitt a acordat și gazdelor un penalti cu mult prea multă ușurință, iar în prelungiri l-a eliminat ușor pe Taborda, iar acesta va fi spectator în meciul cu Steaua. La Ploiești, petroliștii au făcut un antrenament cu public în fata universitarilor clujeni, care au ajuns ai nimănui. În derby-ul Moldovei, ieșenii lui Liviu Ciubotariu au obținut cea de-a treia victorie consecutivă ajungând la un singur punct în spatele medieșenilor, aflați pe un loc salvator. Pe litoral, dinamoviștii nu au putut obține mai mult de o remiză la înscăunarea lui Dorinel Munteanu pe banca tehnică. Astra a făcut minuni în Gruia CFR 1907 Cluj - Astra Giurgiu 0-2 (0-1) Au marcat: Constantin Budescu (45), Mirko Ivanovschi (86). Campioana dorea să flosească acest meci ca un ultim test pentru meciul decisiv din Champions League cu Braga de pe Someș. În cele din urmă, evenimentul a fost o decepție, datorată atât înfrângerii, dar și în felul în care s-a produs. După meci, Valentin Sinescu, antrenorul învingătorilor a spus, ca o glumă, spirit de glumă, că victoria Astrei a făcut fericiți pe trei sferturi din clujeni. Contra a contrat șepcile roșii Petrolul Ploiești - Universitatea Cluj 2-0 (1-0) Au marcat: Ionuț Neag (9), Gicu Grozav (77). Oaspeții au rămas fără conducere și fără antrenor pentru că Marius Șumudică văzând situatia de la Cluj a părăsit echipa, lăsând-o în continuare în seama lui Marius Popescu.Cu o situație financiară dezastruoasă clujenii au evoluat numai din obligatie pentru clubul la care sunt încă angajati. Au ajuns ca să mascheze sponsorul de pe tricouri cu leucoplast pentru că era același și al echipei petroliste. De altfel, npuă foști clujeni aflați în tabăra petrolistă au învins pe cei care au mai rămas fideli lui U. Ieșenii au ieșit din criza fotbalistică CSMS Iași - Ceahlăul Piatra Neamț 1-0 (0-0) A marcat: Milea (min.49). Ieșenii aveau nevoie de o victorie pentru a se apropia de locurile care să le asigure prezenta și în sezonul viitor pe prima scenă. Ei veneau după două victorii, una la Mediaș, considerată o mare surpriză. În minutul 49, la un corner executat de pe flancul stâng, Milea a pus capul din careu și a marcat un gol de trei puncte imense. Dorinel, debut cu un punct Viitorul Constanța - Dinamo București 1-1 (0-0) Au marcat: Romario Benzar (71), respectiv Issa Ba (78). Un meci așteptat cu mult interes între tinerii constănțeni păstoriți de Gică Hagi și fostul coleg al acestuia, Dorinel Munteanu, aflat la primul meci pe banca câinilor. După o primă repriză cu șanse de a înscrie de partea oaspeților, care au ratat prin Alexe și Dănciulescu, la reluare în min, 71 Benzar a înscris de generic. L-a lobat pe Bălgrădean de la 25 de metri, 1-0. Issa Ba a egalat simplu, cu latul, după șapte minute, 1-1.