1 UAH = 0.1182 RON

1 XDR = 6.1501 RON

1 ZAR = 0.2467 RON

Editia 8166 - 19 apr 07:00

FOTBAL - LIGA 1 Superioritate a gazdelor în primele dispute ale rundei a XXIII-a

Autor: Dan VINTILA, Buna Ziua Brasov

Publicat la 18 martie 2013

Runda a 23-a a campionatului primei ligi la fotbal nu a produs surprize în primele două zile. Severinul a obținut prima victorie din retur prin două goluri marcate în prelungirile partidei și speră ca recupereze cele patru puncte distanță pe care le mai au pentru a se salva

Runda a 23-a a campionatului primei ligi la fotbal nu a produs surprize în primele două zile. Severinul a obținut prima victorie din retur prin două goluri marcate în prelungirile partidei și speră ca recupereze cele patru puncte distanță pe care le mai au pentru a se salva. Concordia nu se regăsește și pierde din nou toate punctele pe propriul teren, ajungînd în zona fierbinte. Victoria bistrițenilor asupra Oțelului demostrează că fosta campioană mai are mult de lucru pentru a ajunge la un potențial superior. Pandurii au apăsat pe accelerație la reluare și în trei minute și-a trecut în cont victoria. În meciul zilei, Petrolul i-a stricat sărbătoarea celor 500 de meciuri pe prima scenă lui Ionel Dănciulescu, printr-o victorie normală, obținută totuși ușor. Victorie în prelungirile partidei CS Severin - Gaz Metan 2-0 (0-0) Au marcat: Florin Costea (90+1), Mihai Roman (90+5). Un meci echilibrat, în care ambele formații au trecut pe lângă victorie în timpul regulamentar de joc. Meciul a început cu o întârziere de 5 minute datorită faptului că Velcovici de la gazde s-a accidentat la încălzire și a fost schimbat cu fostul stegar, Ciprian Brata. Temperatura de sub zero grade a fost un incovenient pentru ambele formații. În final, meciul se ducea spre o remiză albă, dar Florin Costea și Roman au marcat pentru păstrarea punctelor lângă Dunăre. Astra și-a consolidat poziția secundă printr-un succes clar Concordia - Astra 0-2 (0-0) Au înscris: Fwayo Tembo (55-pen.),Valerică Găman (65). Eliminat, Sorin Ghionea (55) pentru henț în careu. Concordia a ajuns la a 6-a partidă fără victorie, rezultat care a postat-o într-o zonă a retrogradării. Astralii s-au dovedit mai incisivi, au avut mai multe acțiuni în atac, dar decizia lui Ghionea de a opri mingea cu mâna, a influențat decisiv rezultatul. Mai întâi Tembo a transformat penalty-ul aordat, 0-1, iar apoi Valerică Găman (65) a șutat pentru 0-2. Între cele două reușite, Di Stefano și-a permis să rateze un alt penalty. Băieții lui Nae Manea surprind încă o dată, au bătut fosta campioană Gloria - Oțelul 2-1 (0-0) Au marcat: Răzvan Radu (65), Marius Feher (68) / Gabriel Paraschiv (52). Soarta partidei s-a decis într-un sfert de oră.Oțelarii veneau aureolați de victorii asupra unor echipe „grele”, Pandurii sau CFR, pe când bistrițenii, aflați pe ultima treaptă a clasamentului după două remize cu echipele din nordul Moldovei,Vaslui și Ceahlăul. Oțelul a deschis scorul prin căpitanul Paraschiv la pasa lui Iorga (52), dar gazdele nu s-au descumpănit și au egalat prin Radu (65). Peste numai trei minute, Grahovac a respins un șut și Feher a reluat de aproape aducînd victoria speranței pentru elevii lui Nae Manea. Ieșenii au rezistat o singură repriză Pandurii - CSMS Iași 3-1 (1-1) Au înscris: Nistor (30), Lemnaru (63), Matulevicius (66) / Mihalachioaie (39). Ieșenii pregătiti de Liviu Ciubotariu, în mare criză de puncte au venit în Gorj pentru a ciupi măcar un punct. A fost o primă repriză echilibrată, cu un joc pe contre și cu cîte un gol de fiecare parte. La reluare, în numai trei minute gazdele și-au trecut în cont victoria prin reușitele lui Lemnaru și Matulevicius, o victorie care-i menține pe gorjeni în lupta deschisă pentru un loc pe podium. „Găzarii” i-au stricat sărbătoarea lui Danciu-gol Petrolul - Dinamo 2-1 (1-1) Au înscris: Bokila (7-pen.)/ Florent Sauvadet (56)/ Mircea Axente (14). În timp ce Ionel Dănciulescu a ajuns la meciul 500 pe prima scenă a fotbalului românesc, colegii săi s-au aflat la primul insucces din acest retur. Dinamoviștii au avut o singură ocazie în meci și aceea la greșeala portarului Bornescu, situație care l-a făcut pe sărbătorit să declare că nu se pot gândi la Europa cu o asemenea prestație. De partea ceaaltă, petroliștii au avut o evoluție superioară, dominînd majoritatea timpului, obținând o victorie pe deplin meritată care o postează pe o poziție superioară în clasament.