Editia 8166 - 19 apr 01:33

FOTBAL- LIGA 1: Runda hibernală, runda terenurilor înzăpezite

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 10 decembrie 2012

Etapa a II-a a returului s-a consumat pe terenuri îmbibate cu zăpadă care a fost principalul impediment al echipelor. La Bistrița, Gloria a bifat a 7-a partidă fără victorie, aspect care l-a determinat pe antrenorul Nae Manea să demisioneze, dar doar pentru scurt timp

FOTBAL- LIGA 1: Runda hibernală, runda terenurilor înzăpezite Etapa a II-a a returului s-a consumat pe terenuri îmbibate cu zăpadă care a fost principalul impediment al echipelor. La Bistrița, Gloria a bifat a 7-a partidă fără victorie, aspect care l-a determinat pe antrenorul Nae Manea să demisioneze, dar doar pentru scurt timp. Pandurii în declin evident au remizat în Gorj printr-un autogol marcat la ultima secvență a partidei. La Ploiești, Petrolul și Vaslui s-au anulat reciproc. În Giulești, agonia rapidiștilor continuă iar Oțelul a profitat de starea din Giulești și au plecat cu toate punctele. Astăzi au loc ultimele trei partide, dintre care se remarcă meciul de la Turnu Severin, unde stegarii își doresc să continue evoluția bună din ultimul timp printr-o victorie care le-ar consolida poziția în zona mediană a clasamentului. Meciul rundei are loc în Ghencea (și nu pe Național Arena cum dorea Gigi Becali) în care va avea loc disputa dintre primele două clasate, Steaua, venită după calificarea în 16-zecimile Europa League și Astra, echipă care vine tare din urmă. Va fi un meci deosebit și pentru viitoarea evoluție a celor două combatante. Nae Manea nu a mai rezistat și a demisionat Gloria Bistrița - Universitatea Cluj 0-0 Cartonașe roșii: Marius Curtuius (67)/Paulinho (21),Campos Cleiton (36). O partidă cu trei jucători eliminați dar fără spectacol. Bistrițenii nu au știut să profite de faptul că au jucat mai mult de o repriză cu doi jucători mai mult după eliminările lui Paulinho și Cleiton. Gazdele dacă au văzut că nu pot să înscrie au încercat să marcheze cu mâna prin Azeredo în min. 65, iar peste două minute prin Curtuiuș care a primit al doilea galben și implicit pe cel roșu. Universitarii au avut două oportunități prin Viorel Gheorghe în min. 57 care a trimis în transversală. Punctul medieșan în ultimul minut de joc Pandurii Tg.Jiu - Gaz Metan Mediaș 1-1 (1-0) Au marcat: Ousmane Vieira (27) / Adrian Rusu (90+3-autogol). Gorjenii au început meciul în forță și l-au terminat în corzi. Au avut posibilitate de a marca din min. 10, dar Llulacu nu ajunge la o pasă ecelentă a lui Buzean, în careu amânând deschiderea scorului până în min, 27 când Maxim centrează și Viera înscrie de aproape. Mulțumiți de scor gazdele fac pasul înapoi permițând medieșenilor să aibă mai multe situații nefructificate prin Breveld în min. 34, Eric în min. 54,57 ultima dată cu șut în transversală pentru a fi urmat de Bawab în 66 și 72. Dacă medieșenii nu reusesc să înscrie o fac Pandurii prin Adrian Rusu în ultimul minut al prelungirilor. Un punct deosebit de important pentru Gaz Metan care reduce din adevăr care a ajuns la -9. Rezultat nul ca și meciul Petrolul Ploiești - FC Vaslui 0 - 0 Într-o partidă pentru vârful clasamentului, cele două combatanta, Petrolul și Vasluiul s-au anulat reciproc, au demonstrat cum nu treuie să se joace fotbal. Un meci în care portarii au șomat, în prima repriză nici o ocazia la vreuna din porți pentru ca pe final Marian Cristescu a avut o șansă irosită cu un șut anemic la coltul scurt, Atât și nimic mai mult. Rapidul e pe tobogan, a treia înfrângere în Giulești Rapid București - Oțelul Galați 2-3 (1-2) Au marcat: Ovidiu Herea (29), Alexandru Ioniță (53) / Marius Pena (31, 39, 63). 3500 de fani rapidiști au fost martori la neputința formației favorite de a câștiga pe propriul teren. Clubul fiind în insolvență, cu 10 jucători care și-au depus memorii la ligă, nu au arătat mare lucru. Au înscris în prima jumătate de oră prin Ovidiu Herea și sperau la victorie, dar peste numai două minute Marius Pena a reluat cu capul centrarea lui Iorga și a egalat pentru ca tot el să-și treacă echipa în avantaj în min. 39. La opt minute de la reluare Ioniță a adus și el egalarea cu un șut din 10 metri, dar bucuria nu a durat prea mult pentru că peste alte 10 minute eroul meciului, Pena a realizat hat-trick-ul din pasa lui Iorga.