Editia 8170 - 25 apr 16:46

FOTBAL - LIGA 1: Runda a VIII-a, runda marilor surprize, au cam dispărut favoritele certe

Publicat la 19 sepembrie 2012

Prima rundă de la reluarea campionatului după pauza competitională de 2 săptămâni a fost o rundă a unor mari surprize, o rundă deosebit de animată

FOTBAL - LIGA 1: Runda a VIII-a, runda marilor surprize, au cam dispărut favoritele certe Prima rundă de la reluarea campionatului după pauza competitională de 2 săptămâni a fost o rundă a unor mari surprize, o rundă deosebit de animată. Este runda în care lidera clasamentului, Pandurii Tg.Jiu a pierdut primul meci la scor pe Ilie Oană din Ploiești în fața petroliștilor. Înfrângerea nu a surprins decât prin scorul cu care găzarii au învins. În acest contest, Steaua care a învins fără probleme în Copou ultima clsată,cu un scor de forfait, a trecut în frunte ierarhiei și după declarațiile lui Gigi Becali nu se va mai clinti de acolo până la finalul campionatului. Ce urmează pentru Reghe și ai lui este deosebit de greu pentru că patru partide ce urmează sunt de foc. Dinamoviștii continuă serialul coborârii în ierarhie, după înfrângerea din fața campioanei pe Național Arena. Au ajuns pe locul 8,unde nu au mai fost de ani de zile, sunt la egalitate cu Concordia care a început să facă din nou victime ca și în ediția precedentă, de data aceasta victima fiind Gaz Metan, care se flă la a doua înfrângere consecutivă a început să i se clatine scaunul matematicianului Cristi Pustai. Astralii își continuă parcursul ascendent și după victoria de pe Cluj Arena și-a consolidat poziția a III-a a clasamentului. O altă surpriză era să se producă la Podul Înalt unde vicecampioana din Vaslui a reușit să înscrie golul victoriei în minutul de prelungire în fața codașei din Severin, formație preluată de Nicolo Napoli, un antrenor cunoscut în liga națională. Nu a trecut bine runda și alti antrenori sunt pe făraș. Patru victorii ale gazdelor și patru ale oaspetilor Etapa a VIII-a a consemnat cîte patru victorii pentru gazde și tot atâtea pentru oaspeți. S-au înscris 28 de goluri, câte 14 de fiecare parte, cu o medie de 3,11 goluri/meci. Numărul avertismentelor se mențin la aceeași parametri, 51 din care gazdele 29 și oaspeții cu 22. Numărul eliminărilor au crescut simțitor, ajungând la 5 din care 3 pentru gazde și 2 pentru oaspeți ,majoritatea pentru cumul de avertismente. Cel mai rapid a fost eliminat Fernando Caffaso dela Gloria în minutul 10, iar Claudiu Voiculeț de la Pandurii în min, 34, ambele echipe fiind învinse pe final. Cu toate că au fost condiții bune de a urmări fotbal, numărul mediu al spectatorilor a fost de 5600 spectatori, cei mai mulți fiind la Ploiești pe Ilie Oană cu 15000 iar cei mai putini pe Cluj Arena, unde au fost 2500 de privitori. Clasament 1. Steaua 8 6 1 1 20-9 19 2. Pandurii 8 6 1 1 17-9 19 3. Astra 8 5 2 1 18-11 17 4. FC Vaslui 8 4 3 1 15-9 15 5. CFR Cluj 8 3 4 1 15-11 13 6. Petrolul 8 3 3 2 16-10 12 7. Rapid 7 3 3 1 10-8 12 8. Dinamo 7 3 2 2 11-8 11 9. Concordia 8 3 2 3 10-12 11 10. U Cluj 8 3 2 3 11-17 11 11. FC Brașov 8 2 3 3 13-13 9 12. Gaz Metan 8 2 3 3 8-11 9 13. Viitorul 8 1 5 2 10-9 8 14. Ceahlăul 8 2 2 4 8-18 8 15. Gloria 8 1 2 5 5-13 5 16. Oțelul 8 1 3 4 10-13 4 17. Tr. Severin 8 0 3 5 6-12 3 18. CSMS Iași 8 0 2 6 7-17 2 Următoarea etapă, vineri 21.09: Concordia Chiajna-Ceahlăul Piatra Neamț, Gloria Bistrița-Petrolul Ploiesti. Sâmbătă 22.09 : CS Severin- Otelul Galați, „U” Cluj - Dinamo Bucuresti, Duminică 23.09: Astra Ploiești - Gaz Metan Medias, FC Brașov - FC Vaslui, Pandurii Tg. Jiu -CFR Cluj. Luni 24.09: Viitorul Constanța - CSMS Iași - Steaua - Rapid