Editia 8166 - 19 apr 06:58

FOTBAL- LIGA 1: Rezultate surpriză ce sprijină și ușurează munca steliștilor

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 22 octombrie 2012

Primele trei zile ale rundei a 12-a au produs rezultate surprinzătoare, toate indirect, favorabile steliștilor. Cea mai mare surpriză o constituie victoria din Gruia a tinerilor constănțeni asupra campioanei

FOTBAL- LIGA 1: Rezultate surpriză ce sprijină și ușurează munca steliștilor Primele trei zile ale rundei a 12-a au produs rezultate surprinzătoare, toate indirect, favorabile steliștilor. Cea mai mare surpriză o constituie victoria din Gruia a tinerilor constănțeni asupra campioanei. A urmat victoria bistrițenilor aflati într-o grea postură de retrogradată certă asupra dinamoviștilor. Victoria stegarilor în Giulești este în tradiția celor două cluburi, care de-a lungul vremii au mai produs asemenea situații. Oțelarii au reușit a doua victorie din acest campionat, de data aceasta asupra Astrei în ultimele secvențe ale celui de-al cincilea minut de prelungire. Petroliștii au învins cenușereasa clasamentului într-un meci în care echipa de la Dunăre a ratat un penalti. Tinerii constănțeni au bătut campioana CFR 1907 Cluj - Viitorul Constanța 0-1 (0-1 ) A marcat: Gabriel Iancu (20). Cartonaș roșu: Nicolae Dică (min. 59) pentru un atac dur. În Gruia, puștii lui Gică Hagi nu s-au speriat de faima de campioni a clujenilor și le-au predat o lecție pe care nu o vor uita curând. Nu a fost o victorie întâmplătoare pentru că tinerii de pe litoral puteau înscrie încă din min. 2 atunci când Chițu a șutat din careu putin pe lângă laterală.Cei 9 stranieri din echipa din Gruia au făcut față cu greu asaltului tineresc până în minutul 20. Atunci, la pasa ideală a lui Chițu, Gabriel Iancu dezinvolt, îl depășește pe Mario Felguieras și înscrie. Mai mult, în min, 59 puștii rămân și fără veteranul lor Nicolae Dică, care a fost trimis în tribună pentru un atac dur. Ajunsi la 12 puncte distanță de lider, elevii lui Ion Andone își iau adio de la titlu. Victorie de palmares Ceahlăul Piatra Neamț - Gaz Metan Mediaș 2-1 (1-0) Au înscris: Ichim (4), Golubovic (58 -pen.) / Eric (53) La aniversarea a 93 de ani de la constituirea clubului nemtean, gazdele își doreau o victorie și pentru speranța îndepărtării de matineu. Încep în forță, înscriu din start prin Ichim, care a reluat în min. 4 cu capul un balon venit din corner. Imediat la reluare, Eric înscrie un gol de generic dintr-o lovitură liberă de la 25 m pentru ca la numai 5 minute Frăsinescu să facă un henț în careu și Golubovic să înscrie golul victorios. Înfrîngere în avanpremiera derbyului cu Rapid Dinamo București - Gloria Bistrița 1-2 (1-2 ) Au înscris: Cosmin Matei (44) / Braganca (27), Cornel Predescu (41). Dario Bonetti et co au luat meciul cu bistrițeni aflați într-o postură grea drept un antrenament cu public înaintea partidei restante de luni cu Rapid. Dinamoviștii l-au făcut mare pe fostul lor coleg, Ema Dolha,care a fost un paravan la cele 10 acțiuni pe poartă ale gazdelor. Braganca a slalomat prin careul dinamovist ca în curtea școlii înscriind un gol spectaculos în min. 27 pentru ca Predescu să primească de la același Braganca o pasă ideală pentru 0-2. Pe finalul primei părți a meciului, Cosmin Matei reușește să reducă din diferentă, scor cu care s-a terminat partida. Dinamoviștii au reclamat în două rânduri penaltiuri, dar Radu Petrescu nu s-a lăsat înduplecat și nu a avut dreptate pentru că Peteleu a lovit balonul cu mâna ca și faptul că Boubacar a fost faultat în careu.Oricum au avut unul, ratat de Dănciulescu. Victorie supernorocoasă Oțelul Galați - Astra Giurgiu 2-1 (0-0) Au înscris: Marius Pena (55-pen.), Inkango (90+5) / Fatai (50). Fosta campioană, Oțelul a reușit să obțină a doua victorie din campionat, o victorie chinuită, de trei puncte, după un penalti din min, 55 ca urmare a faultului lui Găman asupra lui Giurgiu și în al cincilea minut al prelungirilor, la greșeala elementară a portarului Kello, care i-a permis lui Inkango să împingă mingea în poartă. Victoria gălătenilor vine după ce în săptămâna partidei, fostul președinte al clubului de la Dunăre, Marius Stan, actualmente primar al municipiului, a declarat că de acum se va vedea noua față a echipei Oțelul. Greu cu cei mici Petrolul Ploiești - CS Severin 1-0 (0-0) A înscris: Bokila (55). Cu toate că la Ploiești a venit cenușereasa clasamentului, tribunele noii Arene au fost populate cu peste 10.000 de spectatori. Suflul tribunei s-a simțit efectiv pe teren unde petroliștii s-au avântat în careul advers. Arbitrul băcoan Voicu nu acordă un penalti în min, 9 la hențul lui Durimel pentru ca Bornescu să se remarce în min. 24 la șutul lui Arnăutu. Introducerea lui Bokkila la pauză a fost inspirată și la 10 minute din pasa lui Oprița acesta înscrie golul victorios. În min. 68 putea fi egal, dar Moutinho execută foarte slab un penalti scos de Bornescu și victoria rămâne de partea gazdelor. Astăzi, restanța din etapa a IV-a Dinamo (7) - Rapid (6) (21:30 - Digi Sport 1) 106 47 22 37 184-153. În organizare Dinamo 53 29 12 12 102- 68 O partidă cu o vechime de 64 de ani pentru că primul meci oficial dintre cele două combatante a avut loc pe 9 septembrie 1948, rapidiștii câștigând cu 1-0. Din acel moment s-au mai disputat încă 105 partide, cu 10 victorii mai mult pentru dinamoviști. Ultima confruntare a avut loc pe 1 aprilie anul trecut terminat cu un scor alb, ca de altfel și anterioarele două rezultate terminate cu același scor. Ultima victorie dinamovistă a avut loc în Ștefan cel Mare pe 15 august 2010, scor 3-2. Meciul face parte din runda a IV-a, amânat pe considerent că la acea dată s-a disputat amicalul de lux dintre Dinamo și FC Barcelona. Ambele echipe vin după trei zile de la înfrângerile suferite pe terenurile proprii cu Gloria Bistrița și respectiv FC Brașov.