1 XDR = 6.1447 RON

Editia 8166 - 19 apr 14:29

FOTBAL - LIGA 1 Orgolii, ambiții și răzbunare în Steaua - Rapid

Publicat la 24 sepembrie 2012

Primele patru partide ale rundei a IX-a au adus din nou în prim plan „fluierașii". Teo Crăciunescu, cel care a condus meciul de pe Cluj Arena a stabilit învingătoarea

Primele patru partide ale rundei a IX-a au adus din nou în prim plan „fluierașii". Teo Crăciunescu, cel care a condus meciul de pe Cluj Arena a stabilit învingătoarea. A acordat două penaltiuri inventate și a validat un gol din ofsaid. Petroliștii și-au dorit să obțină prima victorie pe Tîrnave din palmares, dar au plecat cu un singur punct. Pe Dunăre, Severinul nu și-a trecut în cont prima victorie din acest campionat. Runda se încheie astăzi la Constanța unde Viitorul lui Gică Hagi primește vizita ultimei clasate din Iași, iar pe Național Arena se va disputa un derby de tradiție care a ajuns la meciul 109, cel dintre Steaua și Rapid. Concordia surprinde în continuare Concordia Chiajna - Ceahlăul Piatra Neamț 2-1 (1-1) Au marcat: Ghionea (43), Purece (57) / Cazan (44). Cartonas rosu: Valentin Crețu (Concordia) min.75, pentru cumul de avertismente. Concordia nu se dezminte nici în acest campionat. După victoria surprinzătoarea din deplasarea de la Mediaș, ilfovenii au legat a doua victorie în compania nemțenilor. A fost o partidă fără sare și piper, ce poate fi considerată că a început după golul lui Sorin Ghionea din minutul 43. Nu s-a pus bine mingea la centru și de cealaltă parte Lucian Cazan ajunge în 8 m. de unde catapultează balonul cu capul pentru 1-1. În pauză Sorin Ghionea a sărit la gâtul asistentului Eduard Ungureanu apostrofându-l că Lucian Cazan ar fi fost în ofsaid la golul egalizator. La reluare, mare încrâncenare și golul victoriei înscris de Purece, în rest nimic de semnalat. Încurcați de „trupeții” lui Nae Manea Gloria Bistrița - Petrolul 1-1 (0-1) Au marcat: Lalo (82) /Marian Cristescu (7). La trei săptămâni după victoria de acasă cu ieșenii, bistrițenii își doreau o nouă victorie în fața unei echipe în care avea un palmares pozitiv. Nu a fost așa pentru că ploieștenii, după ce au înscis prin Cristescu în debutul meciului, au avut o mulțime de situații ratate de Oprița și Grozav, ratări care s-au răzbunat cu 8 minute înainte de final când Lalo a reușit egalarea după ce a primit o pasă de la Predescu. Severinul nu cunoaște victoriei C.S. Severin - Oțelul 1-1 (1-1) Au marcat: Joel Thomas (45) /Punosevac (20). Gazdele, din dorința obținerii unei prime victorii din acest campionat au început mai bine partida, au avut o posesie mai bună, fosta campioană stând la pândă pentru a da lovitura pe contratac. Și aceasta a apărut în min, 20 când Bejenaru îl găsește pe Punosevac în careul mic și acesta nu se lasă mult invitat și înscrie pentru 0-1. Un sfert de oră mai tîrziu, oțelarii au șansa de a se desprinde, dar Iorga nu găsește spațiul portii. În ultimul minut al primei reprize, Joel Thomas reușeste să înscrie cu un șut la nivelul ierbii. În min. 81 Brăneț a avut două intervenții salvatoare la suturile lui Neacșa și Joel Thomas. Daruri de la Teo Crăciunescu Universitatea Cluj - Dinamo București 1-2 (1-1) Au înscris: Viorel Dinu (8-pen.)/ Ionel Dănciulescu (23-pen.), Alex Curtean (61). Eroul meciului de pe Cluj Arena a fost nimeni atul decât arbitrul Teo Crăciunescu care a făcut un cadou dinamoviștilor. A acordat două penaltiuri, unul de fiecare parte, penaltiuri inventate. În min, 8 Vasile Gheorghe cade în careu la un duel cu Pulhac și vâlceanul se grăbește să arate punctul cu var. Peste numai 15 min., parcă pentru a repara nedreptatea făcută acordă un alt penalti atunci când experimentatul Dănciulescu se aruncă ca într-un bazin. Pentru ca bomboana să fie pusă pe colivă în min, 61 la o acțiune care-l are pe Luchin în ofsaid, acesta îi pasează lui Nica, balonul ajungând la Curtean care marchează golul victorios. Viciere gravă de rezultat, care putea fi reparată de acțiunea din min, 83 atunci când Dinu ajunge în careul diamovist și șutează în bara laterală. Astăzi derbyul de pe Național Arena Steaua Bucuresti (1) - Rapid Bucuresti (9) (20:30-Antena 1 și Dolce Sport 1). 108 41 40 27 166-126 În Ghencea 54 26 18 10 90- 48 O confruntare cu o vechime de 65 de ani. Primul meci a avut loc pe 4 decembrie 1947 cînd rapidiștii au învins cu 1-0. Steliștii nu au mai învins pe propriul teren de 13 partide din 27 octombrie 2002 când a fost 2-1. În cei 10 ani de la acel meci victorios, Steaua a mai avut trei victorii în Giulești, din care cunoscutul meci stabilit la masa verde cu 3-0 după ce arbitrul Deaconu a oprit partida. Steaua a ajuns pe primul loc și are consemn de la patron de a- l păstra pentru un al 24 titlu râvnit de atâta timp. Rapidi are zero la adevăr, un meci mai putin disputat (restanța cu Dinamo) și se afla 7 puncte diferență. Se consideră că stadionul va fi plin până la refuz, mai ales că steliștii se prezintă după acea remiză din Germania de la Stuttgart.