1 UAH = 0.1180 RON

1 XDR = 6.1406 RON

1 ZAR = 0.2425 RON

Editia 8169 - 24 apr 18:40

FOTBAL- LIGA 1: O dată cu penultima rundă, campionatul a intrat în linie dreaptă

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 27 mai 2013

Sub Tâmpa, s-a dat startul rundei penultime a camponatului primei ligi cu meciul dintre stegari și ultima clasată din Bistrița, cu care ocazie s-a remarcat o speranță autentică a fotbalului brașovean, Rareș Enceanu care a realizat dubla

Sub Tâmpa, s-a dat startul rundei penultime a camponatului primei ligi cu meciul dintre stegari și ultima clasată din Bistrița, cu care ocazie s-a remarcat o speranță autentică a fotbalului brașovean, Rareș Enceanu care a realizat dubla. Au urmat trei partide deosebit de animate. Într-un alt derby, vasluienii au învins o fostă campioană prin golul fostului oțelar Antal. Puștimea lui Hagi a demonstrat că victoria asupra rezervelor steliste nu a fost „cu cântec”, obținând un nou succes, acum în curtea lui Dinamo. La Mediaș, gazdele nu au reușit să se impună în fața echipei rapidiste, care din sezonul viitor va evolua în liga secundă. Ultimul derby moldovean sau răzbunarea lui Antal FC Vaslui - Oțelul Galați 1-0 (1-0) A înscris Liviu Antal (43) Fostul atacant al oțelarilor a dat lovitura prin înscrierea golului victorios al vasluienilor, o formație care vrea să rămână pe locul V. Gălățenii au început mai bine meciul, au stat mai mult în atac având prima ocazie de a înscrie (16) când Filip a pleznit transversala. Gazdele au avut prima ocazie mai concretă zece minute mai tîrziu când Buhăescu a trimis de aproape putin pe lângă poartă. Singurul gol a venit cu două minute înainte de pauză, marcat de Antal cu un șut la vinclu. Constănțenii s-au salvat de la retrogradare Dinamo - Viitorul Constanța 2-3 (1-1) Au înscris: Ionel Dănciulescu (16), Marius Alexe (50)/Alex.Lazăr (11), Aurelian Chițu (62), Mihai Bălașa (89.) Puștimea lui Hagi a dorit să demonstreze că victoria din etapa anterioară asupra rezervelor stelei a fost pe bune și le-a luat toate punctele și dinamovistilor. Elevii lui Cătălin Anghel au început mai bine și au deschis scorul (11) prin Lazăr. Dănciulescu a egalat (16) din careul mic pentru ca Boubacar în min. 42, să țintească transversala. La reluare, Alexe a dat gol și Dinamo a preluat conducerea. Constanța a egalat prin Chitu (62) și au dat lovitura după golul lui Bălașa. Meci fără miză terminat cu scandal Gaz Metan Mediaș - Rapid București 1-1 (1-1) Au marcat: Nicandro Breeveld (43) / Ovidiu Herea (18). Cartonaș roșu: Ionuț Voicu (min. 90+1), pentru cumul de avertismente. Pe terenul din Târnave s-au întâlnit două echipe scăpate de griji, ambele fiind în zona mediană a ierarhiei, deși problemele Rapidului se cunosc. Medieșenii au început mai bine, dar cei care au înscris primii au fost rapidiștii prin Ovidiu Herea (18) carel-a învins pe Pleșca cu un șut din careu. Pe finalul reprizei Eric a centrat perfect și Breeveld l-a „bătut” Drăghia, 1-1. La reluare, rapidiștii devin tot mai duri, iar în primul minut al prelungirilor Ionuț Voicu avea să vadă al doilea galben și implicit pe cel roșu, fiind eliminat. Astăzi, ultimele două partide ale rundei Penultima rundă se încheie astăzi, cu disputarea ultimelor două partide deosebit de inportante atât în zona inferioară cât și în top. La Chiajna, Concordia își joacă ultima șansă de a rămâne pe prima scenă în disputa cu gorjenii care la rândul lor au ultima șansă pentru a prinde un loc de Europa League. Urmează meciul de sub Pietricica, în care Ceahlăul primește vizita vecinilor din Iași pentru a-și asigura rămânerea în ligă. Greu pentru Ilie Stan Concordia Chiajna (15) - Pandurii Tg. Jiu (2) (19:30 - Dolce Sport 1) 3 1 0 2 6-8. La Chiajna 1 1 0 0 3-1 Fără a avea mari șanse de a scăpa de la „matineu”, Concordia are numai șanse teoretice. De partea cealaltă, Pandurii numai printr-o victorie pot rămâne în cursa pentru Europa League pentru că în ultima etapă se va confrunta cu un adversar dificil, Astra. În singura dispută de la Chiajna din 19 mai 2012, gazdele au învins cu 3-1. Nemțenii au neapărată nevoie de victorie Ceahlăul Piatra Neamț (14)- CSMS Iași (17) (20:30 - Digi Sport 1) 1 0 0 1 0-1 Ieșenii sunt deja retrogradați în liga secundă, fapt pentru care nemțenii au ca sigură oportunitatea de a culege toate punctele pentru a scăpa de necaz. În disputa din turul campionatului ieșenii sau inpus la limită, 1-0.