Editia 8169 - 24 apr 07:39

FOTBAL- LIGA 1: Mai sunt două etape și încă nu sunt clarificate toate necunoscutele

Autor: Dan VINTILÃ, Bunã Ziua Braºov

Publicat la 20 mai 2013

Runda 32 a primului eșalon fotbalistic, a produs ca deobicei în ultimul timp, rezultate surprinzătoare. CFR a ajuns să nu mai câștige pe propriul teren făcând și de această dată un joc egal în compania unei echipe care se luptă pentru evitarea retrogradării, Concordia

Runda 32 a primului eșalon fotbalistic, a produs ca deobicei în ultimul timp, rezultate surprinzătoare. CFR a ajuns să nu mai câștige pe propriul teren făcând și de această dată un joc egal în compania unei echipe care se luptă pentru evitarea retrogradării, Concordia. Oțelarii nu au ținut cont că o echipă moldoveană, am numit Ceahlăul, se află în suferință în zona nisipurilor miscătoare și a învins-o pe final de meci. În Gorj, stegarii veniți după o mini-grevă le-au luat toate punctele Pandurilor care se pregăteau pentru Europa. Petrolul și Astra au remizat cu gol și nu au profitat de înfrângerea celor din Tg.Jiu pentru ca lângă Podul Înalt vasluienii să le predea o lecție de eficacitate dinamoviștilor și să-i scoată efectiv din Europa. Astăzi, au loc ultimile trei partide ale rundei cu meciurile inportante pentru severineni la Bistrița, pentru universitarii clujeni în Giulești la retrogradata formație rapidistă și în Copou unde elevii lui Sorin Cârțu își joacă ultima șansă de a fi sau a nu mai fi pe prima scenă. Fără victorie pe teren propriu în 2013! CFR Cluj - Concordia Chiajna 1-1 (0-0) Au marcat: Bjelanovic (90+1) / Bambara (84). În timp ce campioana ediției precedente a bifat al 7-lea meci consecutiv fără victorie pe propriul teren, Concordia a mai luat o gură de oxigen în speranța salvării. „Ceferiștii” au ratat o mare ocazie pe finalul primei reprize (Pedro) pentru ca Bambara să dea lovitura printr-un gol din careu. Bucuria oaspeților a durat foarte puțin, în primul minut al prelungirilor Bjelanovici a restabilit egalitatea. Meci-spectacol și pe malul Dunării Oțelul Galați - Ceahlăul Piatra Neamț 3-2 (2-2) Au marcat: Neagu (19),Astafei (33), Iorga (73) / Stana (4), Constantinescu (14). Pentru Oțelul, meciul cu Ceahlăul era ca o repetiție pentru meciul retur din Cupa României cu Petrolul unde au de recuperat trei goluri. Pentru nemțeni meciul avea o importanță deosebită în lupta lor disperată de a se debarasa de spectrul matineului.Ceahlăul, cu noul-vechi tehnician, Viorel Hizo pe bancă, au început foarte bine și după primul sfert de oră conduceau cu 2-0. Nu a fost suficient pentru că s-au considerat prea curând cu sacii în căruță și au permis gazdelor să restabilească egalitatea până la pauză și să învingă prin Iorga în repriza secundă. Remiză pentru Europa Petrolul Ploiești - Astra Giurgiu 1-1 (1-0) Au marcat: Bokila (18-pen.) / Ben Youssef (56). Petroliștii au dominat majoritatea timpului, au înscris prin Bokila (18), dar Astra lui Daniel Isăilă nu a fost de acord cu înfrângerea și au egalat prin Ben Youssef la o centrare a lui Junior Morais. A fost o dispută pentru locurile din Europa League, mai ales că o altă contracandidată, Pandurii, pierduseră trei puncte prețioase. „Câinii” au fost „izgoniți” din Europa FC Vaslui - Dinamo București 4-1 (2-1 ) Au marcat: Liviu Antal (23), Celeban (33), Stanciu (59), Temwanjera (89)/ Strătilă (28). Dinamoviștii au pierdut din nou în fața vasluienilor, ajungând la a 8-a dispută fără succes. Cu acastă victorie la scor, vasluienii i-au scos definitiv pe „câini” din Europa. Nu numai că au pierdut Europa, dar Dinamo e foarte aproape de a pierde și locul 5 care ar putea reveni vasluienilor. Ultimele trei meciuri au loc astăzi. Derby pentru liga a doua Gloria Bistrița (18) - CS Severin (16) (19:00 - Digi Sport 1) 1 0 0 1 0-1 Un singur meci au disputat cele două formații pe prima scenă, pe 9 noiembrie anul trecut când la Severin gazdele au câștigat la limită, 1-0. Ambele au pierdut etapa anterioară, bistrițenii pe litoral cu Viitorul (0-2), iar Severinul acasă cu Pandurii (1-3). Dacă Gloria este deja retrogradată, Severinul mai are doar o șansă minimă de salvare. Meci pentru orgoliul Rapidului Rapid București (8) - Universitatea Cluj (12) (19:30 Dolce Sport) 87 39 15 33 121-105. La București 43 26 6 11 69-30 Derbyul echipelor cu cea mai mare vechime pe prima scenă. Ambele s-au aflat la prima ediție a campionatului în sistem divizionar, iar meciul a avut loc pe 26 noiembrie 1933 la Cluj și s-a terminat cu victoria gazdelor, 2-1.Tot la Cluj, a avut loc și ultima confruntare directă, în toamna trecută când meciul s-a încheiat cu acelasi scor, dar pentru Rapid. Niciuna din echipe nu a primit licența pentru sezonul viitor, dar „U” mai are o șansă la TAS, pe când rapidiștii sunt deja trecuți în liga secundă. Ieșenii mai încearcă ultima șansă de salvare CSMS Iasi (17) - Gaz Metan Mediaș (11) (21:30-Digi Sport 1) 1 1 0 0 1-0 Singurul meci direct a avut loc pe 9 noiembrie anul trecut la Mediaș, soldat cu victoria ieșenilor, 1-0. Formația din Copou mai are doar șanse matematice de salvare, ceea ce îi face pe elevii lui Sorin Cârțu să și-o joace.