Editia 8169 - 24 apr 03:09

FOTBAL LIGA 1: Goluri multe în debutul rundei a XIV-a

Autor: Dan VINTILÃ, Buna Ziua Braºov

Publicat la 05 noiembrie 2012

Primele partide ale rundei a XIV-a a campionatului primului eșalon au scos în evidență eficacitatea crescută a unor echipe. În primele patru meciuri, gazdele au câștigat de trei ori,un meci terminându-se la egalitate

Primele partide ale rundei a XIV-a a campionatului primului eșalon au scos în evidență eficacitatea crescută a unor echipe. În primele patru meciuri, gazdele au câștigat de trei ori,un meci terminându-se la egalitate. S-au înscris 18 goluri. Scorul etapei s-a înregistrat în Gruia unde campioana CFR, a învins cu 5-0 formația de sub Tâmpa, unul dintre cele mai mari scoruri cu care stegarii au pierdut în decursul timpului. O surpriză prin proportiile scorului o constituie partida din Copou unde debutanta pe prima scenă, CSMS Iași învinge cu 4-0 o formație de traditie a fotbalului românesc, Universitatea Cluj. Cele mai multe goluri au fost înscrise lângă Podul Înalt, într-unul din derbyurile moldave dintre FC Vaslui și Ceahlăul Piatra Neamț, 4-3.Singurul meci terminat la egalitate a fost cel de la Bistrița unde Gloria nu a putut trece de tinerii de la Viitorul. Ieșenii la al doilea succes din campionat CSMS Iași - U. Cluj 4-0 (3-0) Au marcat: Keita (3), Tincu (22-pen.), Straton (42),Țigănașu (62) Cartonase roșii: Ivan Petrovici (35), respectiv Szilagy (U), ambii pentru atacuri dure. După ce în urmă cu trei runde ieșenii au realizat prima victorie cu ultima clasată din Severin, de data aceasta au cucerit o nouă victorie în compania unei formații care are multe probleme administrative. Antrenori schimbati, președinte aflat în situatia de a nu mai continua, au lăsat urme și în cadrul echipei. Gloria se afundă tot mai mult Gloria Bistrița - Viitorul Constanța 1-1 (1-1) Au marcat: Cornel Predescu (40) / Gabi Iancu (6) Mânjii lui Gică Hagi evoluează de parcă ar fi pe prima scenă dintotdeauna. Au înscris rapid în min, 7 prin Gabriel Iancu la pasa lui Nicolae Dică, au mai avut și alte oportunități dar ratate pentru ca în min, 40 Buzbuchi,bravul portar constăntean să fie bătut de golul lui Predescu la pasa lui Curtuius. Ardelenii au ajuns la un periculos -11 la adevăr deosebit de greu de recuperat dar Nae Manea încă mai speră. Derby moldovean terminat cu multe goluri FC Vaslui - Ceahlăul Piatra Neamț 4-3 (3-1) Au marcat: Celeban (8,58),Caue (33),Marius Niculaie (35)/Ichim (5), Lukanovic (51), Achim(90+1). Vânt,ploaie,tribune golase, au fost ingredientele unui meci totuși spectaculos cu 7 goluri marcate. Ambele echipe au făcut greseli în defensivă,așa se explică și multele goluri marcate.Cei care au marcat primii au fost oaspetii prin Ichim care în min, 5 pune capul și marchează.Egalarea se produce 2 minute mai tîrziu prin Celeban , cel care va recidiva în min, 58.Până la pauză elevii lui Viorel Hizo vor mai înscrie încă de două ori prin Caue și Marius Niculaie.Cel care va reduce din diferentă pentru nemteni a fost Lukanovici care marchează în minutul 51. Cu această victorie vasluienii revin pe podium, ocupând ultima treaptă.