Editia 8170 - 25 apr 09:44

FOTBAL- L1: Cifrele etapei cu numărul șapte

Publicat la 05 sepembrie 2012

S-a consumat runda a VII-a a primei ligi la fotbal, runda dinaintea pauzei de două săptămâni pentru disputarea primelor meciuri din preliminariile Campionatului Mondial din 2014

FOTBAL- L1: Cifrele etapei cu numărul șapte S-a consumat runda a VII-a a primei ligi la fotbal, runda dinaintea pauzei de două săptămâni pentru disputarea primelor meciuri din preliminariile Campionatului Mondial din 2014. O etapă agitată cu 5 victorii ale gazdelor și numai una a oaspeților, prima realizată de Universitatea Cluj în deplasare. Este etapa cu alte greșeli clare ale fluierașilor. Steaua câștigă printr-un gol înscris de Rocha dintr-u ofsaid iar vasluienilor li s-a anulat un gol regulamentar marcat de Marius Niculaie, cu care aceștia ar fi putut câștiga două puncte. Astra obține o victorie în fața lui Dinamo în cel de-al patrulea minut de prelungire dintr-un penalti, așa cum Dinamo câștigase în prelungirile meciului cu Petrolul în etapa anterioară. Adrian Porumboiu l-a atacat pe selecționer pentru faptul că nu s-a ținut de cuvânt și nu a convocat la națională 4 jucători, ci doar doi, deși în ideea convocărilor vasluienii ar fi fost de acord cu disputarea partidei cu Viitorul la miezul nopții. Pentru prima dată Dario Bonneti declară că are echipă de locurile 6-7 nici decum de a fi campioană sau de un loc de cupe europene. Alți antrenori au preluat echipe care si-au schimbat tehnicienii. Viorel Tănase la Galați și Ionel Gane la CS Severin. Pentru prima dată Viitorul, patronat de Gică Hagi a disputat meciul cu Vasluiul pe terenul din Constanța, după exilul de trei partide de acasă disputate la Galați. Din cifrele rundei, o singură echipă a rămas neînvinsă, Pandurii Tg.Jiu care în 7 etape are o singură remiză și 6 victorii , devansând cu 3 puncte formația stelistă. În subsol, două echipe, CSMS Iași și CS Severin, ambele debutante pe prima scenă,nu au cunoscut victoria. Echipa olteană are cel mai greu adevăr, -9 urmat de -7 al Gloriei Bistrița. S-au înscris 23 de goluri ( cu o medie de 2,55 goluri/meci) din care 14 de gazde (1,55 goluri /meci) și 9 de oaspeti (un gol de meci).Numărul avertismentelor a crescut la 51, în părți aproape egale, 26 gazdele și 25 oaspetii. Au fost și două eliminări în meciul Astra - Dinamo, Distefano de la gazde min. 78 pentru cumul de avertismente și Koulibali de la oaspeți min. 49 pentru atac dur.