Editia 7562 - 19 oct 05:52

FOTBAL- L1: Astăzi la Bistrița, primul meci al rundei a VII-a

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 31 august 2012

După „imixtiunea” cupelor europene, campionatul primei ligi la fotbal se reia la Bistrița cu meciul ultimelor două clasate, care alături de severineni sunt fără victorie în campionat

FOTBAL- L1: Astăzi la Bistrița, primul meci al rundei a VII-a După „imixtiunea” cupelor europene, campionatul primei ligi la fotbal se reia la Bistrița cu meciul ultimelor două clasate, care alături de severineni sunt fără victorie în campionat. La solicitarea selecționerului Victor Pițurcă, ca în săptămâna viitoare să aibă jucătorii de lot încă din prima zi a săptămânii, runda a programat, cu o singură exceptie, meciurile până duminică seara. În acest fel partida dintre Viitorul și FC Vaslui va începe duminică la 22:45 și se încheie a doua zi. Etapa a VII-a programează câteva meciuri interesante. Pandurii - Rapid, Astra- Dinamo sau CFR - Petrolul. Stegarii vor evolua mâine sub Tâmpa în compania medieșenilor, partidă în care sunt favoriți. Derbyul subsolului clasamentului Gloria Bistrița (18) - C.S.M.S. Iași (17) (19:00- Digi Sport 1) Meci la debut pe prima scenă a fotbalului între formațiile care se află pe ultimele două locuri. Ieșenii se prezintă cu noul antrenor, Liviu Ciubotariu (foto), care a lăsat Severinul pentru formația din Copou, după demisia (oare pentru a câta oară?) a lui Ionuț Popa. În runda anterioară Bistrița a reușit o remiză la Oțelul pe cînd ieșenii au pierdut în primul minut de prelungire acasă cu lidera la zi, Pandurii Tg.Jiu. Ambele au deja după 6 runde minus 7 la adevăr, situație incomodă, care constituie un „balast” apăsător.