Editia 8166 - 19 apr 09:22

FOTBAL FEMININ: Victorie frumoasă, dar calificarea pare un miraj

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 04 mai 2012

Fair Play București- Blue Angels Cristian 1-2 (0-2) O primă repriză foarte bună, cu avantaj oarecum liniștitor la pauză și o alta secundă jucată mai mult cu gândul la celălalt meci decisiv, cel de la Brazi

FOTBAL FEMININ: Victorie frumoasă,  dar calificarea pare un miraj Fair Play București- Blue Angels Cristian 1-2 (0-2) O primă repriză foarte bună, cu avantaj oarecum liniștitor la pauză și o alta secundă jucată mai mult cu gândul la celălalt meci decisiv, cel de la Brazi. Acolo, rivala Cristianului juca cu Tunes Pitești, echipă de la care brașovencele așteptau o minune. Adică Piteștiul să nu piardă. Din nu știm ce rațiuni, Alice & Tunes Pitești a deplasat la Brazi doar nouă jucătoare, condiții în care nu a mirat pe nimeni scorul înregistrat la final acol, 5-0 pentru CS Brazi. În aceste condiții, cu două etape înainte de final, prahovencele au trei puncte în plus și e greu de crezut că se vor împotmoli înaintea finișului. Concret, pe teren propriu cu Târgoviște și deplasare la Fair Play București. Două meciuri din care CS Brazi poate scoate punctele necesare menținerii locului doi. Blue Angels mai au de jucat pe teren propriu cu Buzăul și deplasare la Tg. Mureș, adică la echipa care nu a pierdut nici un punct în acest sezon. Dar să revenim la meciul de miercuri. Brașovencele au deschis scorul prin Davidescu, în urma unei centrări venite de pe dreapta de la Obreja, 0-1, min.26. Cu cinci minute înainte de pauză, aceeași Obreja execută bine o lovitură de colț și Burtică trimite cu capul pentru 0-2. Aflând la pauză că piteștencele erau călcate în picioare la Brazi, fetele pregătite de Emil Staicu și Ștefan Geană au slăbit ritmul și au permis gazdelor să reducă din handicap, 1-2. Dar doar atât. Președintele grupării, Claudiu Cernat a declarat: „Mai avem de doi bani speranță. Nu contează, felicit fetele pentru parcurs, chiar dacă terminăm pe locul trei și nu prindem podiumul, pentru noi este o performanță la prima participare în prima ligă. Sezonul viitor ne vom pregăti mai bine și sperăm să fim fericiți la final”. La Blue Angels au evoluat: Abălașei - Popescu, Despa, Cimpoieș, Cioacătă- Burtică, Borș, Davidescu, Iacoviță- Obreja, Vornicu.