Editia 8166 - 19 apr 03:44

FOTBAL FEMININ: Puncte mari, obținute greu, pe final

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 10 aprilie 2012

Blue Angels Cristian-CSS Târgoviște 2-0 (0-0). Au marcat: Obreja (71) și Cioacătă (89). Misiune deloc facilă pentru reprezentanta județului nostru în meciul cu fetele Dâmboviței

FOTBAL FEMININ: Puncte mari, obținute greu, pe final Blue Angels Cristian-CSS Târgoviște 2-0 (0-0). Au marcat: Obreja (71) și Cioacătă (89). Misiune deloc facilă pentru reprezentanta județului nostru în meciul cu fetele Dâmboviței. După o primă repriză albă, dar cu oaspetele la pupitru și cu trei mari ocazii de gol în dreptul lor, nefinalizate, brașovencele au schimbat partitura după pauză. Au jucat altceva, a apărut posesia, presiunea în fața adversarului și implicit, ocaziile de poartă. Cele mai mari, de două ori Vornicu, aflată față în față doar cu portarul. Au fost semnalele prevestitoare golurilor. Mai întâi Iuliana Obreja a deschis scorul dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri când a șutat pe jos la firul ierbii, 1-0 (71). Scorul final a fost stabilit de Cioacătă, care a reluat cu capul, la colțul lung, după un corner, 2-0 (89). „A fost o partidă grea, care ne-a atenționat într-un fel fetele că drumul spre play off nu e neted. Vreau să uităm cât mai rapid prima repriză, de departe cea mai proastă a returului și să ne concentră pentru a juca la victorie fiecare partidă. Cea mai grea? Evident cea care urmează, în cazul nostru meciul restant de mâine de la ora 17, pe teren propriu cu Navobi Iași”, ne-a declarat președintele Claudiu Cernat. Blue Angels ocupă locul patru cu 22 de puncte, dar un meci mai puțin disputat, la egalitate cu echipa pe care tocmai a învins-o duminică, CSS Târgoviște. În clasament conduce FCM Tg. Mureș cu maximum de puncte, 36, urmată de CS Brazi, 31. Revenind la jocul prezentat mai sus, să mai spunem că Blue Angels nu a beneficiat de serviciile cîpitanului echipei, Alice Despa care arbitru fiind, a avut joc duminică.În aceste condiții, Blue Angela a aliniat următorul „11”: Abălașei-Popescu, Cimpoeș, Langa, Comănoiu-Iacoviță, Burtică, Cioacătă, Davidescu-Obreja, Vornicu. Antrenori: Șt. Geană și E. Staicu. Vă prezentăm și celelalte rezultate ale etapei: FCM Tg.Mureș-Viitorul Buzău 16-0; Metalul Vlăhița- CS Brazi 1-3; Navobi Iași- Alice Tunes Pitești 0-0; SN Constanța - Fayr Play București 1-0.