Editia 8171 - 26 apr 18:19

FOTBAL FEMININ- LIGA 1: Victorie în fața vicecampioanei!

Autor: Dan NEACªA, Bunã ziua Braºov

Publicat la 02 octombrie 2012

Blue Angels Cristian - FCM Tg. Mureș 2-0 (1-0) Au marcat: Obreja (40) și Rațu (76-pen). Blue Angels (antr. Șt. Geoană): Abălașei- Despa, Mirică, Burtică, Cimpoieș - Stroia, Rațu, Ghiorghiulescu, Langa- Vornicu, Obreja

FOTBAL FEMININ- LIGA 1: Victorie în fața vicecampioanei! Blue Angels Cristian - FCM Tg. Mureș 2-0 (1-0) Au marcat: Obreja (40) și Rațu (76-pen). Blue Angels (antr. Șt. Geoană): Abălașei- Despa, Mirică, Burtică, Cimpoieș - Stroia, Rațu, Ghiorghiulescu, Langa- Vornicu, Obreja. Au mai evoluat: Andrei, Diana Muntean, Silvia Muntean, Vulcan. Optimismul președintelui Blue Angels, Claudiu Cernat, care își vede deja echipa în play off poate părea exagerat, campionatul abia a început. Pe de altă parte, evoluția fetelor și rezultatul pozitiv în fața vicecampioanei țării, dă dreptul fetelor de la Cristian să spere. „A fost un meci dominat de la un capăt la altul de echipa noastră și rezultatul este pe cât de firesc, pe atât de meritat. Poate undeva, în repriza secundă, adversarele și-au creat mai multe ocazii de gol, dar portărița noastră, Mirela Abălașei a fost de netrecut”, ne-a declarat cel amintit mai sus. Meciul a început cu reprezentantele Brașovului la timonă. În ciuda ocaziilor, ele au marcat destul de târziu, spre finalul primei reprize. La o fază colectivă de atac, balonul a ajuns la Ghiorghiulescu, care a pasat în adâncime Iulianei Obreja. Internaționalul din tabăra brașoveană a avansat și din colțul careului a șutat pe lung, la semiînălțime, 1-0 pentru Blue Angels. Era minutul 40 și brașovencele luaseră un avantaj important, pe tabelă, dar mai ales moral. A fost scorul primei reprize. La reluare, lucrurile nu au diferit prea mult de prima repriză, doar că mureșencele, neobișnuite cu înfrângerile, au îndrăznit mult mai mult, au fost prezente mult mai des în careul brașovean, acolo unde vorba președintelui, „Mirela a făcut furori în poartă, salvând în șase, șapte rânduri”. De marcat avea să se marcheze, dar tot în poarta mureșencelor. Tot Giorghiulescu a fost la originea fazei. Ea a luat un balon pe cont propriu, s-a dus cu adversarele în spate și nu a putut fi oprită decât prin fault. Dar în careu și din poziție de ultim apărător, adică în poziție iminentă de gol. Arbitrul Bjko Barna din Miercurea Ciuc a dictat penalty-ul cuvenit, dar nu și eliminare, mulțumindu-se să arate un cartonaș galben. Penalty-ul a fost transformat cu siguranță de Rațiu, 2-0 (76) și lucrurile erau lămurite. O victorie mare pentru Blue Angels, o victorie care o îndreptățește să viseze la unul din cele două locuri fericite care duc în play off. După trei etape Blue Angels conduce în clasament cu punctaj maxim și cu o deplasare facilă la Reghin etapa viitoare. Directorul sportiv, Laurențiu „Pufulete” Soare ne-a declarat: „Felicit fetele pentru dăruire, atitudine și sper ca acest început de drum să fie continuat în aceeași manieră.”