Editia 8173 - 30 apr 00:52

FOTBAL FEMININ- DIVIZIA A: „Cristianele” nu au dat nicio șansă Vlăhiței

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 26 martie 2012

Metalul Vlăhița- Blue Angels Cristian 0-2 (0-2) Blue Angels: Abălașei- Popescu, Comănoiu, Cimpoieș, Langa- Davidescu, Obreja, Despa, Burtică- Cioacătă, Iacoviță

Metalul Vlăhița- Blue Angels Cristian 0-2 (0-2) Blue Angels: Abălașei- Popescu, Comănoiu, Cimpoieș, Langa- Davidescu, Obreja, Despa, Burtică- Cioacătă, Iacoviță. Au mai jucat: Vornicu, Borș, Savu, Unghean. Antrenori, Ștefan Geană și Emil Staicu. Marcatori: Mihaela Burtică (42) și Ana Langa (45). Arbitru: Attila Balint (Odorheiul Secuiesc). Fetele Cristianului au jucat bine sâmbătă la Vlăhița și au confirmat că declarațiile lor privind obiectivul propus nu sunt vorbe în vânt. Încă de la începutul meciului, ele și-au țintuit adversarul în propriul teren și era evident că era doar o chestiune de timp până se va produce deschiderea scorului. E drept, ea s-a întâmplat oarecum târziu, către finalul primei reprize, în minutul 41. A fost o acțiune personală a lui Carmen Burtică, încheiată cu un șut din colțul careului mic, 0-1. Tot ea a fost și la originea golului doi, venit patru minute mai târziu. A bătut bine un corner, portarul advers a ieșit defectuos, pe sub minge și Ana Langa a pus latul pentru 0-2. A fost scorul primei reprize și în cele din urmă și al meciului pentru că fetele pregătite de cuplul Geană- Staicu, au preferat ca în repriza secundă să închidă meciul și să conserve rezultatul. Etapa următoare este amânată pentru acțiunile loturilor naționale, așa că următoarele meciuri ale Cristianului vor avea loc pe 8 aprilie, cu CSS Târgoviște și trei zile mai târziu cu Navobi Iași, ambele pe teren propriu. Sâmbătă s-au mai jucat două partide în serie, FCM Tg. Mureș- CS Brazi 4-0 și Navobi Iași- CSS Târgoviște 0-0, rezultate în urma cărora Blue Angels ocupă locul 3 cu 19 puncte, devansate de Mureș (33) și Brazi (25). Cu aceasta din urmă se va lupta echipa brașoveană pentru accederea în play off, acolo unde se vor califica primele două echipe din serie. Conducerea clubului, reprezentată prin Claudiu Cernat și Laurențiu Soare a declarat: „Meci bun realizat de noi și rezultat pozitiv în ciuda handicapului de a juca cu trei fete incomplet refăcute după accidentări mai mult sau mai puțin serioase. O victorie importantă contra unei echipe care înca mai spera la prinderea locului doi”, a spus Cernat. „Șase puncte realizate în primele două etape, cu zece goluri marcate și niciunul primit, e bine, suntem în grafic”, a completat Laurențiu Soare.